Yom Kippur atpirkimo diena

Yom Kippur, dar vadinama Atpirkimo diena, yra svarbiausia ir švenčiausia diena žydų kalendoriuje. Ši diena skirta atgailai, nuodėmių atleidimui ir dvasiniam apsivalymui. Yom Kippur vyksta dešimtąją Tishrei mėnesio dieną, po dešimties dienų atgailos laikotarpio, kuris prasideda Rosh Hashanah – žydų Naujaisiais metais. Šventė prasideda saulėlydžio metu ir trunka iki kitos dienos saulėlydžio, per kurią žydai susitelkia į pasninką, maldą ir atgailą.

Yom Kippur yra laikoma laiku, kai žmonės atsiskaito už savo nuodėmes prieš Dievą ir siekia dvasinio apsivalymo. Per šią dieną tikintieji prašo Dievo atleisti už nuodėmes, kurias jie padarė per praėjusius metus, ir stengiasi užmegzti gilų dvasinį ryšį su Dievu, atstatydami savo moralines vertybes ir dvasinį gyvenimą. Judaizmo tradicijoje tikima, kad Yom Kippur metu Dievas užantspauduoja žmonių likimus „Gyvenimo knygoje“, nuspręsdamas, kas išgyvens ir kas susidurs su išbandymais ateinančiais metais.

Vienas iš svarbiausių Yom Kippur elementų yra pasninkas, kuris simbolizuoja atgailą ir dvasinį apsivalymą. Pasninkas prasideda nuo saulėlydžio Yom Kippur išvakarėse ir trunka 25 valandas, per kurias žydai susilaiko nuo maisto ir gėrimų, taip pat nuo kitų fizinių malonumų, tokių kaip maudymasis, kvepalų naudojimas ar odinių batų avėjimas. Šis pasninkas leidžia žmonėms susitelkti į dvasinius klausimus, apmąstyti savo veiksmus ir atsidėti maldai bei atgailai. Biblijoje pasninkas nurodomas kaip būdas apsivalyti ir atstatyti santykį su Dievu: „Ši diena yra jums atpirkimo diena, kad būtumėte apvalyti. Priešais Viešpatį jūs būsite apvalyti nuo visų savo nuodėmių“ (Kunigų 16:30).

Yom Kippur dieną vyksta ypatingos maldos, vadinamos Kol Nidrei, kuriomis žydai prašo atleidimo už padarytas klaidas ir įsipareigoja nepakartoti nuodėmių ateityje. Ši malda skaitoma Yom Kippur išvakarėse ir laikoma viena svarbiausių šventės dalių. Pamaldos yra intensyvios ir gausios, apimančios ilgus maldavimus, kurie siekia atleisti praeities nuodėmes ir pasiekti dvasinį atsinaujinimą.

Per Yom Kippur taip pat svarbi Vidinio susitaikymo praktika. Žydų tradicijoje atgaila skirstoma į du pagrindinius aspektus: atgaila už nuodėmes prieš Dievą ir atgaila už nuodėmes prieš žmones. Pasak judaizmo, Dievas atleidžia tik už tas nuodėmes, kurios buvo padarytos prieš Jį, tačiau už nuodėmes prieš kitus žmones reikia prašyti tiesioginio atleidimo iš tų, kuriems buvo padaryta žala. Todėl Yom Kippur laikotarpis yra laikas, kai žmonės atsiprašo vieni kitų už padarytas skriaudas, siekia atleidimo ir atstato nutrūkusius ryšius.

Dar viena svarbi Yom Kippur dalis yra Ne’ilah malda, kuri užbaigia visos dienos pamaldas. Ne’ilah reiškia „uždarymas“ ir simbolizuoja paskutinę galimybę pasiekti Dievą, kol „dangaus vartai“ uždaromi. Tai dvasinio intensyvumo metas, kai tikintieji prašo Dievo užantspauduoti juos Gyvenimo knygoje ir suteikti jiems dar vienus metus gyventi. Ši malda baigiasi garsiu šofaro pūtimu, kuris skelbia šventės pabaigą ir pasninko užbaigimą.

Yom Kippur dvasinė reikšmė grindžiama apsivalymo, atgailos ir Dievo gailestingumo idėjomis. Judaizmo tradicijoje manoma, kad Yom Kippur yra laikas, kai žmogus turi galimybę pakeisti savo likimą, atsiriboti nuo nuodėmių ir pradėti gyvenimą iš naujo, su naujais siekiais ir tikslu gyventi pagal Dievo nurodymus. Tai laikas, kai tikintieji siekia tapti geresniais žmonėmis, atnaujinti savo moralinį ir dvasinį gyvenimą bei sustiprinti ryšį su Dievu.

Ši diena moko apie atgailos ir atleidimo svarbą gyvenime. „Nors jūsų nuodėmės būtų raudonos kaip purpuras, jos taps baltos kaip sniegas“ (Izaijo 1:18), rašoma Biblijoje, primenant, kad Dievo gailestingumas yra didesnis už visas žmogaus klaidas, jei širdis yra atvira nuoširdžiai atgailai. Yom Kippur – tai ne tik laikas ieškoti atleidimo, bet ir galimybė atsinaujinti dvasiniame kelyje, pradėti gyvenimą iš naujo su nauja viltimi ir tikėjimu.