Vilniaus prepozito Erazmo Vitelijaus kalba Aleksandrui VI

Vilniaus prepozito Erazmo Vitelijaus kalba popiežiui Aleksandrui VI yra svarbus istorinis ir literatūrinis Lietuvos renesanso dokumentas, atskleidžiantis Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) politines ir kultūrines ambicijas XV–XVI a. sandūroje. Ši kalba, pasakyta 1501 m. Romoje, popiežiui ir kardinolams pristatė Lietuvos, kaip katalikiškosios Europos dalies, reikšmę, kartu pabrėžiant jos unikalumą ir strateginę poziciją.

  1. LDK kaip katalikiškos Europos „pylimas“
    Kalboje LDK apibūdinama kaip svarbi gynybinė struktūra prieš musulmonų pasaulį ir stačiatikių Maskvą. Šiame kontekste naudojamas antemurale totius christianitatis („visos krikščionybės pylimas“) apibūdinimas pabrėžia Lietuvos geopolitinę reikšmę katalikybės gynimo kontekste.
  2. Lietuvos kultūrinis ir politinis savitumas
    Kalboje daug dėmesio skiriama Lietuvos istorinei raidai, dinastijos kilmei ir jos svarbai krikščioniškajame pasaulyje. Taip pat iškeliamas lietuvių tautos vaidmuo valstybėje, nors pastebimas rusėnų kalbos vartojimas administracijoje.
  3. Diplomatinės užduotys ir politinis bendradarbiavimas
    Kalboje buvo išreikštas Lietuvos kunigaikščio Aleksandro klusnumas Šventajam Sostui, taip pat aptarti aljansai su kitomis Europos krikščioniškomis valstybėmis kovai su bendrais priešais – totoriais, turkais ir Maskvos didžiąja kunigaikštyste.
  4. Humanistinio išsilavinimo ir lotyniškos tradicijos atspindys
    Kalba yra puikus renesanso epochos literatūrinis kūrinys, praturtintas citatomis iš Biblijos ir Antikos autorių. Tai liudija Erazmo Vitelijaus humanistinį išsilavinimą ir Lietuvos elito gebėjimą dalyvauti Vakarų intelektualiniame gyvenime.

Šis dokumentas svarbus kaip Lietuvos pozicijos Europos krikščionių bendruomenėje liudijimas ir kaip humanistinio Lietuvos renesanso pavyzdys. Jis padėjo įtvirtinti LDK vaidmenį Europoje ne tik kaip karinės galios, bet ir kaip kultūrinės bei religinės svarbos regioną. Kalba taip pat parodė, kad Lietuvos diplomatai sugebėjo veikti aukščiausiu politiniu ir intelektualiniu lygiu, prisidėdami prie Europos politinės ir kultūrinės vienybės idėjos.