Varuna yra viena seniausių dievybių hinduizmo panteone, laikomas jūrų, vandenų ir dangaus dievu. Vedų laikotarpiu Varuna buvo dievų valdovas ir moralės sergėtojas, atsakingas už kosminę tvarką (rta) ir tiesą. Vėliau jo vaidmuo šiek tiek pasikeitė, bet jis išliko galingas dievas, susijęs su vandeniu ir visatos dangiškąja tvarka.
Varunos kilmė ir simbolika
Varuna yra vedinės kosmologijos dalis, kur jis laikomas dangaus valdovu, kontroliuojančiu vandenynus, upes ir visus vandenis žemėje bei danguje. Jo ryšys su vandeniu yra esminis, nes vanduo hinduizmo tradicijoje laikomas šventu elementu, kuris neša gyvybę ir valo nuodėmes. Varuna simbolizuoja gilumą, paslaptį ir viską apimančią galią.
Varuna dažnai vaizduojamas sėdintis ant jūros būtybės, vadinamos makara, turinčios krokodilo arba žuvies savybių. Tai rodo jo valdžią vandens sferai. Jo rankose dažnai laikoma virvė, kuri simbolizuoja jo galią gaudyti tuos, kurie pažeidžia kosminę ir moralinę tvarką. Varunos akys, apimančios visą pasaulį, simbolizuoja jo viską matančią galią ir gebėjimą stebėti žmonių veiksmus.
Religinis vaidmuo ir teisingumas
Vediniu laikotarpiu Varuna buvo labai svarbus kaip rta (kosminės tvarkos) sergėtojas, atsakingas už teisingumą ir moralę. Jis buvo laikomas dievu, kuris baudžia melagingus ir dorovingus, vertina jų veiksmus ir palaiko dangiškąją tvarką. Jo vaidmuo buvo labai panašus į teisingumo ir moralės dievų kitose tradicijose, tokiose kaip graikų Dzeusas ar romėnų Jupiteris.
Varunos vaidmuo taip pat apima globą tiems, kurie keliauja per vandens kelius. Jis yra jūreivių ir žvejų globėjas, nes valdydamas vandenis, jis gali suteikti saugumą arba sukelti audras. Jis taip pat laikomas debesų ir lietaus valdovu, kuris atsakingas už drėgmę, reikalingą žemės derlingumui palaikyti.
Varunos minėjimas šventuosiuose tekstuose
Varuna dažnai minimas „Rigvedoje“, kur jis garbinamas kaip viena iš pagrindinių dievybių. Jis aprašomas kaip viską matantis valdovas, galintis palaikyti teisingumą ir kosminę harmoniją. Vienoje iš „Rigvedos“ giesmių sakoma: „Varuna, tu esi tas, kuris stebi dangaus ir žemės erdves, kuris mato kiekvieną žmonių veiksmą.“ Ši giesmė atskleidžia jo dieviškąją akį ir sugebėjimą stebėti bei teisti žmones.
Varuna taip pat minimas „Atharvavedoje“, kur jis šlovinamas kaip dangaus ir jūrų valdovas. Jo galia laikoma svarbiausius kosminius procesus palaikančia jėga. Šie tekstai pabrėžia Varunos svarbą palaikant kosminę tvarką ir teisingumą, kuris yra pagrindinis gyvenimo principas hinduizmo filosofijoje.
Varunos vaidmuo vėlesnėje mitologijoje
Vėlesniuose hinduizmo tekstuose, ypač Puranuose, Varunos vaidmuo pasikeitė, ir jis tapo daugiausia vandens dievu. Jo svarba kaip moralės sergėtojo sumažėjo, tačiau jis išliko svarbus jūrų ir vandenų valdovas. Varuna tapo susijęs su lietumi ir jūromis, tapdamas svarbiu dievu žemės derlingumui ir žmonių klestėjimui. Jis taip pat glaudžiai susijęs su deivėmis Ganga ir Sarasvati, kurios simbolizuoja šventąsias upes.
Vėlesnėse legendose Varuna minimas kaip svarbus dievas, dalyvaujantis įvairiose dievų tarybose, kartu su Indra ir kitais dievais. Jis išlaikė savo poziciją kaip svarbi kosminė figūra, nors jo vaidmuo ir pasikeitė nuo ankstyvųjų vedinių laikų.
Varunos garbinimas
Nors Varuna nebuvo garbinamas tokio masto kaip Indra ar Višnu, jo garbinimas išliko svarbus jūrų ir vandens aplinkose gyvenantiems žmonėms. Žmonės, kurie dirbo su vandenimis, dažnai kreipdavosi į Varuną, prašydami apsaugos nuo audrų ar prašydami lietaus sausros laikotarpiais.
Yra specialios mantros ir maldos, skirtos Varunai, kurios meldžiamos siekiant apsaugoti nuo nelaimių ir prašant derlingo lietaus sezonų metu. Šventieji ritualai, atliekami upėse ar prie jūrų, dažnai yra dedikuoti Varunai kaip vandenų valdovui, kuris teikia gyvybę ir apsaugą.
Varuna, kaip jūrų, vandenų ir dangaus dievas, atlieka esminį vaidmenį hinduizmo religijoje, ypač vediniuose šaltiniuose. Jis simbolizuoja ne tik vandenis ir gamtos jėgas, bet ir moralinę bei dvasinę tvarką, kuri palaiko visatos harmoniją. Nors jo vaidmuo vėlesnėje mitologijoje susilpnėjo, Varuna išliko svarbi figūra kaip vandens valdovas ir teisėjas, kuris saugo dangiškąją ir žemiškąją tvarką.