Vairočana yra svarbus Buda Mahajanos ir Tibeto budizmo tradicijose, tačiau jis nėra laikomas „dievu“ tradicine prasme. Vairočana yra laikomas kosminiu arba universaliu Buda, kuris simbolizuoja visos visatos dvasinį principą ir tiesą. Jis reprezentuoja visatos centrinę dvasinę šviesą ir yra laikomas visatos šaltiniu, iš kurio kyla visi dalykai.
Vairočana dažnai laikomas vienu iš Penkų Dhyani Budų (Meditacijos Budų), kurie simbolizuoja įvairius nušvitimo aspektus. Jis yra centrinė šių Budų figūra, dažnai siejama su šviesa, nušvitimu ir giliu realybės suvokimu. Jis simbolizuoja tuštumą (šūnyata) – galutinę visų reiškinių prigimtį pagal Mahajanos budizmo filosofiją.
Vairočanos reikšmė
Vairočana yra ne tiek žmogus ar dievas, kiek dvasinės realybės įsikūnijimas. Jis atstovauja Budos prigimtį, kuri yra kiekviename būtyje ir visatoje. Vairočana kartais vaizduojamas kaip „visų Budų kūnas“, reiškiantis, kad jis įkūnija galutinį nušvitimą ir dvasinę šviesą, kuri skleidžiasi iš Budos prigimties. Jis nėra fizinė būtybė ar žmogus, bet daugiau metafizinis principas, simbolizuojantis galutinę išmintį ir tiesą.
Ikonografija ir simbolika
Vairočana dažnai vaizduojamas kaip sėdintis Budos poza, kartais laikantis dharmacakra mudra – rankų gestą, kuris simbolizuoja Dharmos rato pasukimą, arba dvasinio mokymo skleidimą. Šis gestas rodo, kad Vairočana yra pirmasis, kuris sukūrė Budos mokymus, iš kurių kyla visos kitos dvasinės tiesos.
Dažniausiai jis vaizduojamas baltoje arba auksinėje šviesoje, simbolizuojančioje tyrumą ir šviesą, kuri apšviečia visą kosmosą. Šviesa, kylanti iš Vairočanos, yra tarsi dvasinė energija, kurią gali pasiekti tie, kurie praktikuoja Dharmą ir medituoja siekdami nušvitimo.
Vairočana Tibeto budizme
Tibeto budizme Vairočana turi ypatingą vietą. Jis yra laikomas centrinė figūra Mandaloje, kuri vaizduoja visatos dvasinę struktūrą. Vairočana Mandalos centre simbolizuoja sąmonės centriškumą ir nušvitimo esmę. Per meditacines praktikas siekiama pasiekti vienybę su šia šviesa, kad būtų galima patirti galutinę tiesą.
Vairočana nėra žmogus ar dievas. Jis yra kosminis Buda, reprezentuojantis visatos dvasinę prigimtį, šviesą ir tuštumą. Vairočana simbolizuoja galutinį nušvitimą ir visų būtybių Budos prigimtį. Nors jis nėra garbinamas kaip dievas, jis yra svarbus dvasinis simbolis, įkūnijantis visatos nušvitimą ir tiesą.