Tomas Beketas, dar žinomas kaip Šventasis Tomas iš Kenterberio, buvo XII amžiaus anglų dvasininkas, kankinys ir vienas žymiausių Katalikų Bažnyčios šventųjų. Gimęs 1119 arba 1120 metais Londone, Tomas tapo svarbia figūra Anglijos istorijoje dėl savo pasiaukojimo tikėjimui ir konflikto su karaliumi Henriku II dėl Bažnyčios nepriklausomybės. Jo gyvenimas ir mirtis simbolizuoja Bažnyčios ir valstybės valdžios santykių dramą viduramžių Europoje.
Tomas Beketas gimė pasiturinčioje normanų kilmės šeimoje ir nuo jaunystės buvo puikiai išsilavinęs. Jis mokėsi Paryžiuje, tapo išmanus teologijos ir teisės srityse, o vėliau ėjo svarbias administracines pareigas Londone. Tomas greitai pelnė dėmesį dėl savo organizacinių gebėjimų ir diplomatijos, todėl 1154 metais karalius Henrikas II paskyrė jį savo kancleriu. Tomas buvo ištikimas karaliaus patikėtinis, palaikė jo reformas ir stiprino karaliaus valdžią.
Tomaso karjera kardinaliai pasikeitė, kai 1162 metais Henrikas II jį paskyrė Kenterberio arkivyskupu. Ši pozicija buvo aukščiausias Bažnyčios autoritetas Anglijoje. Henrikas tikėjosi, kad Tomas, jo artimas sąjungininkas, padės sumažinti Bažnyčios įtaką ir stiprinti karaliaus valdžią. Tačiau, tapęs arkivyskupu, Tomas atsisakė savo ankstesnių politinių pozicijų ir pradėjo ginti Bažnyčios nepriklausomybę.
Tomas Beketas tapo karaliaus reformų kritiku, ypač prieštaravo „Klarendono konstitucijoms“ – teisės aktams, kurie ribojo Bažnyčios teises ir suteikė karaliui daugiau galios kištis į Bažnyčios reikalus. Konfliktas tarp Tomo ir Henriko tapo intensyvus, o Tomas buvo priverstas pasitraukti į tremtį Prancūzijoje. Tremtyje jis praleido šešerius metus, tačiau neatsisakė savo pozicijų ir tęsė kovą už Bažnyčios teises.
1170 metais Tomas grįžo į Angliją, kai karalius Henrikas, spaudžiamas politinių sąlygų, leido jam grįžti. Tačiau jų konfliktas nebuvo išspręstas. Po viešų Tomo pareiškimų, kuriais jis pasmerkė karaliui ištikimus dvasininkus, Henrikas II, kaip manoma, įtūžęs pasakė garsius žodžius: „Ar niekas iš mano žmonių neišvaduos manęs nuo šio įkyraus kunigo?“ Ši frazė buvo suprasta kaip tiesioginis raginimas nužudyti Tomą.
1170 metų gruodžio 29 dieną keturi karaliaus riteriai įsiveržė į Kenterberio katedrą ir nužudė Tomą Beketą prie altoriaus. Jo mirtis sukėlė šoką Europoje ir buvo suvokta kaip kankinystė už Bažnyčios nepriklausomybę. Beketo kraujas prie altoriaus tapo jo šventumo simboliu, o jo kapo vieta greitai tapo piligrimystės centru.
1173 metais, praėjus vos trejiems metams po mirties, Tomas Beketas buvo paskelbtas šventuoju. Jo kultas išplito po visą Europą, o Kenterberio katedra tapo viena svarbiausių piligrimystės vietų. Viduramžiais ji buvo gerai žinoma dėl stebuklų, kurie, kaip tikėta, įvykdavo Beketo užtarimu.
Tomaso Beketo istorija parodo dramatišką konfliktą tarp Bažnyčios ir valstybės valdžios viduramžiais. Jo gyvenimas simbolizuoja pasiaukojimą už tikėjimą, o jo mirtis – Bažnyčios autonomijos ir dvasinių vertybių pergalę prieš pasaulietinę valdžią. Beketo palikimas gyvas iki šiol, o jo gyvenimo istorija primena apie moralės, tikėjimo ir sąžinės svarbą žmogaus gyvenime. Šv. Tomas iš Kenterberio tapo drąsos ir ištikimybės simboliu visai krikščionių bendruomenei.