Tikėjimo tiesos apie bažnyčios įsakymus

Bažnyčios įsakymai yra papildomi nurodymai, kuriuos krikščionys turi laikytis, be Dievo dešimties įsakymų. Šie įsakymai nurodo, kaip tikintieji turi švęsti šventes, dalyvauti liturgijoje ir vykdyti tam tikras religines pareigas. Pirmasis Bažnyčios įsakymas – švęsti šventes – yra esminis tikinčiojo gyvenimo dalis, nes jis nurodo, kada ir kokias šventes būtina švęsti Dievo garbei.

1. Kurios yra Bažnyčios įsakytos šventės?
Įsakytos šventės yra šios:

  • Visi sekmadieniai, taip pat Velykos, Sekminės ir Švč. Trejybės šventė (pirmas sekmadienis po Sekminių).
  • Kalėdos (Kristaus gimimas) – gruodžio 25 d.
  • Naujieji metai – sausio 1 d.
  • Žolinė – Švč. Mergelės Marijos paėmimas į dangų – rugpjūčio 15 d.
  • Visų Šventųjų šventė – lapkričio 1 d.

Pastaba: Lietuvoje šv. Juozapo (kovo 19 d.), šv. apaštalų Petro ir Pauliaus (birželio 29 d.), Švč. Mergelės Marijos nekalto prasidėjimo (gruodžio 8 d.) šventės yra neprivalomos. Trys Karaliai (sausio 6 d.), Šeštinės (Kristaus į dangų įžengimo šventė) ir Devintinės (Kristaus Kūno ir Kraujo šventė) visada keliamos į sekmadienį.


Bažnyčios įsakytos šventės yra ypatingos dienos, skirtos pagerbti Dievą, Jo darbus, šventuosius ir svarbius krikščionybės įvykius. Pirmiausia, sekmadieniai laikomi Viešpaties diena, nes tai yra Jėzaus Kristaus prisikėlimo atminimas. Sekmadienis yra svarbiausia diena krikščionių kalendoriuje, todėl tikintieji kviečiami šią dieną dalyvauti šv. Mišiose ir ilsėtis.

Didžiosios šventės, tokios kaip Velykos ir Kalėdos, yra esminiai krikščionybės įvykiai, kurie pažymi Jėzaus prisikėlimą ir gimimą. Velykos yra svarbiausia šventė, nes ji žymi Jėzaus pergalę prieš mirtį ir žmonijos išganymą. Sekminės primena Šventosios Dvasios nužengimą ant apaštalų, o Švč. Trejybės šventė švenčia Dievo Trejybės – Tėvo, Sūnaus ir Šventosios Dvasios – slėpinį.

Lietuvoje tam tikros šventės, tokios kaip šv. Juozapo ar šv. apaštalų Petro ir Pauliaus dienos, yra gerbiamos, tačiau neprivalomos visiems krikščionims. Tačiau jų minėjimas yra stipri tradicija ir svarbi dalis religinių apeigų Lietuvoje.

Šių švenčių tikslas – suburti tikinčiuosius, sustiprinti jų ryšį su Dievu ir Bažnyčia, taip pat padėti jiems giliau įsitraukti į krikščionišką tikėjimą.