„Šviesos ir Tamsos vaikų kosminis mūšis“ yra viena iš Negyvosios jūros ritinių temų, ypač akcentuojama „Karo ritinyje“ (1QM). Kumrano bendruomenė, siejama su esėjais, tikėjo, kad egzistuoja kosminė kova tarp gėrio ir blogio, kuri vyks tiek dvasiniame, tiek fiziniame pasaulyje ir galiausiai nulems žmonijos likimą.
Ši kova nėra tik abstrakti metafora – ji buvo suvokiama kaip tikras paskutiniųjų laikų karas, kuriame Dievo išrinktieji (Šviesos vaikai) kovos prieš nedorėlius (Tamsos vaikus), remiamus demoniškų jėgų.
Esminės idėjos:
- Dvi priešiškos jėgos – „Šviesos vaikai“, vadovaujami Dievo ir Jo angelų, kovoja prieš „Tamsos vaikus“, kuriuos veda Beliaras (Šėtonas).
- Paskutinis karas – 40 metų truksianti kova tarp gėrio ir blogio, kurioje iš pradžių Šviesos vaikai kentės, bet galų gale Dievas įsikiš ir nugalės blogio jėgas.
- Izraelio atpirkimas – Šviesos vaikai yra Dievo išrinktieji, kurie pasiruošia dvasinei ir fizinei kovai, laukdami galutinio Dievo triumfo.
Ištraukos iš „Karo ritinio“ (1QM) – lietuviškai
Šviesos ir Tamsos armijos susidūrimas
„Tai knyga apie karą tarp Šviesos vaikų ir Tamsos vaikų – paskutinę dieną, kai Izraelio Dievas nugalės visus savo priešus.“
„Tada kils Šviesos vaikų armija, Viešpaties palaiminta, ir jie eis prieš Tamsos vaikų pajėgas. Jie kovos prieš Belialo (Šėtono) legionus ir pasaulio tautas, kurios stovės jo pusėje.“
„Septyniasdešimt tautų pakils prieš Viešpatį, bet Jis sudaužys jas kaip molinį indą.“
Dievo įsikišimas ir pergalė
„Kai blogio legionai pasieks stipriausią galią, Viešpats išlies savo rūstybę. Jis pasiųs savo angelus, ir jų kalavijai liesis kaip liepsnos.
Šviesos vaikai matys Dievo šlovę ir stovės nepalaužiami.“
„Tada pasirodys Šviesos kunigaikštis Mykolas, Viešpaties ranka, ir jis vadovaus dangiškajai kariuomenei. Jie sudaužys visus Šėtono darbus, sunaikins neteisųjį kunigaikštį ir atstatys Viešpaties teisumą pasaulyje.“
Galiausiai įsigali Dievo karalystė
„Kai blogis bus sunaikintas, Viešpats įkurs savo karalystę tarp savo ištikimųjų.
Šventovė bus išgryninta, ir amžinasis teisumas viešpataus per amžius.“
„Šviesos vaikai giedos pergalingą giesmę:
‘Didingas Tu, Viešpatie, amžinasis Karaliau! Tu numetei žemyn blogio tautas ir pakėlei savo ištikimuosius.
Tavo vardas bus šlovinamas per amžius!’“
Reikšmė ir įtaka
- Judaizmo apokaliptika – ši vizija primena Apreiškimo Jonui knygą, kurioje taip pat kalbama apie kosminę gėrio ir blogio kovą.
- Krikščionybės sąsajos – Šviesos vaikų ir Tamsos vaikų samprata turi paralelių su Jėzaus mokymu apie Dievo ir šėtono karalystes, taip pat su Naujojo Testamento pabrėžiama dvasine kova.
- Gnostikų įtaka – kai kurie gnostiniai raštai perėmė šią idėją apie dvi priešiškas jėgas pasaulyje – vieną dangišką, kitą demonišką.