Šventasisi Jerzy Popiełuszko

Jerzy Popiełuszko buvo lenkų katalikų kunigas ir vienas iš svarbiausių disidentų kovojant prieš komunistinį režimą Lenkijoje. Gimęs 1947 m. rugsėjo 14 d. Okopy kaime, šiaurės rytų Lenkijoje, Popiełuszko augo religingoje šeimoje ir nuo jauno amžiaus jautė pašaukimą kunigystei. Po tarnybos Lenkijos armijoje, kur jam teko susidurti su persekiojimais dėl savo tikėjimo, jis įstojo į kunigų seminariją ir 1972 m. buvo įšventintas į kunigus.

Jerzy Popiełuszko išgarsėjo kaip kovotojas už tiesą, laisvę ir teisingumą per sudėtingą komunistinės diktatūros laikotarpį Lenkijoje. Dirbdamas kaip parapijos kunigas Varšuvoje, jis aktyviai remdavo „Solidarumo“ judėjimą, kurio tikslas buvo ginti darbininkų teises ir kovoti su komunistinės valdžios priespauda. Popiełuszko buvo glaudžiai susijęs su „Solidarumo“ lyderiais ir tapo moraliniu jų rėmėju.

Vienas iš reikšmingiausių Popiełuszko indėlių buvo jo „Tiesos ir teisingumo“ pamaldos, kurios vyko Varšuvos Šv. Stanislovo Kostkos bažnyčioje. Šios pamaldos nebuvo tik tradicinės Mišios, bet ir moralinis pasipriešinimas komunizmui. Jo pamokslai buvo ne tik religiniai, bet ir atvirai politiniai – jie kėlė klausimus apie laisvę, žmogaus teises ir teisingumą. Jerzy Popiełuszko kvietė tikinčiuosius išlikti stipriems tikėjime ir nesmurtauti prieš neteisybę, remdamasis Kristaus mokymu apie meilę ir atleidimą. Jo garsiausias pamokslų leitmotyvas buvo žodžiai: „Nugalėk blogį gerumu.“

Jo atvirumas ir įtaka visuomenei tapo grėsme komunistiniam režimui. 1984 m. spalio 19 d., Jerzy Popiełuszko buvo pagrobtas ir žiauriai nužudytas Lenkijos slaptosios policijos (SB) agentų. Jo mirtis sukėlė tarptautinį skandalą, o jo laidotuvės tapo masiniu žmonių pasipriešinimo komunistiniam režimui ženklu. Popiełuszko žiauri kankinystė sustiprino „Solidarumo“ judėjimą ir tapo simboliu kovos už tiesą ir laisvę.

Jerzy Popiełuszko buvo paskelbtas palaimintuoju 2010 m. birželio 6 d., pripažinus jo mirtį kaip kankinystę dėl tikėjimo ir tiesos gynimo. Jis laikomas šventumo pavyzdžiu, nes savo gyvenimu ir mirtimi įkūnijo Kristaus mokymą apie meilę ir teisingumą. Jo žodžiai ir veiksmai išlieka įkvepiančiu simboliu tiems, kurie siekia tiesos, laisvės ir žmogaus orumo nepaisant priespaudos ir smurto.