Šventasis Tomas Moras

Tomas Moras (angl. Thomas More) yra žinomas kaip vienas garsiausių šventųjų Anglijos katalikų bažnyčios istorijoje, pasižymėjęs ne tik dėl savo intelektualinių pasiekimų, bet ir dėl savo tvirtos ištikimybės tikėjimui, net tada, kai tai jam kainavo gyvybę. Jis gimė 1478 m. vasario 7 d. Londone, Anglijoje, garbingoje šeimoje. Jo tėvas buvo garsus teisėjas seras Johnas Moras. Nuo ankstyvo amžiaus Tomas buvo lavinamas teisinėje ir humanitarinėje srityse, įgijo puikų išsilavinimą Oksfordo universitete.

Tomas Moras išgarsėjo kaip rašytojas, politikas ir filosofas, o jo geriausiai žinomas literatūros kūrinys – „Utopija“ – tapo klasika. Šioje knygoje jis aprašo savo idealios visuomenės viziją, kurioje egzistuoja visiškas bendruomeniškumas, teisingumas ir moralinis tobulumas. „Utopija“ tapo svarbiu humanistinės filosofijos kūriniu ir įkvėpimu daugybei vėlesnių mąstytojų.

Nepaisant savo filosofinių ir politinių siekių, Tomas Moras liko giliai tikintis katalikas. 1517 m. jis buvo paskirtas karaliaus Henriko VIII patarėju, o 1529 m. tapo lordu kancleriu – vienu aukščiausių Anglijos teisėjų. Tačiau Moras netrukus susidūrė su didžiausiu savo gyvenimo iššūkiu. Kai Henrikas VIII norėjo skyrybų su savo žmona Kotryna Aragone ir nutraukti santykius su Romos katalikų bažnyčia, Moras atsisakė pritarti karaliaus veiksmams. 1534 m. jis atsisakė prisiekti lojalumą Henriko vadovaujamai Anglijos bažnyčiai, nes tai prieštaravo jo įsitikinimams apie katalikų bažnyčios autoritetą. Šis jo veiksmas vedė jį į kalėjimą, o 1535 m. liepos 6 d. Tomas Moras buvo įvykdytas mirties nuosprendis – jam buvo nukirsta galva.

Tomo Moro ištikimybė tikėjimui, jo atsisakymas išsižadėti savo įsitikinimų padarė jį kankiniu, o 1935 m. jis buvo paskelbtas šventuoju Romos katalikų bažnyčios. Jo šventumas remiasi ne tik jo ištikimybe Bažnyčiai, bet ir jo pavyzdžiu, kaip laikytis moralės principų net tada, kai tai reikalauja didžiausių aukų. Jo pavyzdys parodo, kad tikėjimas ir sąžinė yra aukščiau net valstybės įstatymų.

Viena iš garsiausių Tomas Moro citatų yra: „Nesvarbu, kokius blogius matome aplink save, turime elgtis teisingai dėl paties teisingumo.“ Ši mintis atspindi jo gyvenimo filosofiją, jog teisingumas yra didžiausia vertybė, kuria žmogus turi vadovautis.

Tomas Moras nepateikė konkrečių Biblijos citatų, tačiau jo gyvenimas buvo giliai įkvėptas Evangelijos mokymo, ypač Kristaus mokymų apie ištikimybę Dievui ir teisumą.