Sveika, Karaliene, gailestingoji Motina

SVEIKA, KARALIENE, gailestingoji Motina,
mūsų gyvybe, paguoda ir viltie, sveika!
Tavęs šaukiamės ištremtieji Ievos vaikai,
Tavęs ilgimės, verkdami ir vaitodami šiame ašarų klonyje.
Todėl Tu, mūsų Užtarėja, savo gailestingas akis į mus atkreipki
ir Jėzų, garbingą mylimąjį Sūnų, mums po šios tremties parodyk.
O geroji, o malonioji, o mieliausioji Mergele Marija!

Malda „Sveika, Karaliene“ (lot. Salve Regina) yra viena iš svarbiausių maldų, skirtų Švenčiausiajai Mergelei Marijai. Ji yra naudojama kaip kreipimasis į Mariją kaip Motiną, užtarėją ir vilties šaltinį. Ši malda dažnai yra meldžiama Rožančio maldos pabaigoje arba liturginiuose apeigose, ypač po vakaro pamaldų.

Ką reiškia ši malda?

  1. „Sveika, Karaliene, gailestingoji Motina, mūsų gyvybe, paguoda ir viltie, sveika!“ – Ši dalis išreiškia Marijos garbinimą ir šlovinimą kaip Dievo Motiną ir dvasinę krikščionių Motiną. Ji vadinama Karaliene, nes jos sūnus Jėzus Kristus yra Karalius, o Marija kaip Jo Motina dalijasi šiuo titulu. Ji taip pat vadinama gailestingąja Motina, nes yra užtarėja ir globėja, į kurią kreipiasi tikintieji prašydami pagalbos.
  2. „Tavęs šaukiamės ištremtieji Ievos vaikai, Tavęs ilgimės, verkdami ir vaitodami šiame ašarų klonyje.“ – Čia krikščionys save apibūdina kaip „ištremtuosius Ievos vaikus“, tai reiškia, kad žmonija, dėl pirmosios nuodėmės, yra išvaryta iš rojaus ir gyvena „ašarų klonyje“ – t. y., pasaulyje, pilname sunkumų ir kančių. Tikintieji kreipiasi į Mariją su ilgesiu ir skausmu, prašydami jos paguodos ir užtarimo.
  3. „Todėl Tu, mūsų Užtarėja, savo gailestingas akis į mus atkreipki ir Jėzų, garbingą mylimąjį Sūnų, mums po šios tremties parodyk.“ – Tikintieji prašo Marijos kaip užtarėjos atkreipti į juos dėmesį ir padėti per jos maldas bei užtarimą. Pagrindinis maldos prašymas – po žemiškosios gyvenimo tremties pamatyti Jėzų, jos Sūnų, ir būti priimtiems į amžinąjį gyvenimą.
  4. „O geroji, o malonioji, o mieliausioji Mergele Marija!“ – Šie žodžiai yra pagarbos ir meilės išraiška, Marija vadinama gerąja, maloniąja ir mieliausiąja, pabrėžiant jos motinišką rūpestį ir švelnumą tikinčiųjų atžvilgiu.

Reikšmė krikščionims:

„Sveika, Karaliene“ malda yra galingas kreipimasis į Mariją kaip dangiškąją Motiną ir globėją. Tikintieji meldžia jos užtarimo gyvenimo sunkumuose ir prašo jos padėti jiems pasiekti amžinąjį išganymą. Marija yra laikoma tarpininke tarp žmogaus ir Jėzaus Kristaus, todėl ši malda atspindi tikinčiųjų pasitikėjimą jos motinišku rūpesčiu.

Ši malda taip pat išreiškia krikščionių viltį ir ilgesį gyventi amžinybėje su Dievu, po gyvenimo žemiškojoje „tremtyje“. Tai simbolizuoja žmogaus dvasinį kelią ir amžinosios vilties išraišką, kad po šios gyvenimo kelionės tikintieji bus priimti į Dievo karalystę per Marijos užtarimą.