Šv. Sofijos mečetė

Šv. Sofijos mečetė (Hagia Sophia) yra Stambule, Turkijoje. Ji buvo pastatyta 537 metais Bizantijos imperatoriaus Justiniano I įsakymu ir buvo skirta kaip stačiatikių katedra. Tai buvo didžiausias ir įspūdingiausias pastatas krikščioniškame pasaulyje daugiau nei tūkstantį metų. Po Osmanų imperijos užkariavimo 1453 metais, Osmanų sultonas Mehmedas II pavertė ją mečete, ir šiame statuse ji išliko iki 1935 metų, kai Turkijos prezidentas Mustafa Kemalis Atatiurkas pavertė ją muziejumi. 2020 metais Turkijos vyriausybė nusprendė vėl paskelbti Šv. Sofiją mečete.

Šv. Sofijos mečetės architektūra yra išskirtinė savo dydžiu ir grožiu. Jos centrinis kupolas, kurio skersmuo siekia 31 metrus, yra vienas didžiausių pasaulyje. Kupolas remiasi ant keturių masyvių arkų, o interjeras yra padengtas išskirtinėmis mozaikomis, kuriose pavaizduoti religiniai krikščionybės motyvai, įskaitant Kristų, Šventąją Mergelę Mariją ir angelus. Osmanų laikotarpiu šie krikščioniški simboliai buvo uždengti, o vietoj jų įrengti dideli islamiški kaligrafijos darbai su Alacho ir pranašo Mahometo vardais. Taip mečetė tapo unikaliu krikščionybės ir islamo simbolių deriniu.

Šv. Sofija per savo ilgą istoriją buvo daugybės svarbių įvykių liudininkė. Ji buvo svarbiausia Konstantinopolio bažnyčia Bizantijos imperijos laikais ir vieta, kur vyko svarbiausi religiniai ir politiniai įvykiai. Po miesto užkariavimo mečetė tapo svarbiausiu Osmanų imperijos religiniu centru, o jos architektūra ir dydis įkvėpė daugelį vėliau pastatytų mečečių, tokių kaip Sultono Ahmedo mečetė (Mėlynoji mečetė).

Šv. Sofijos mečetė išsiskiria tuo, kad ji yra vienas žymiausių ir simboliškiausių architektūrinių objektų pasaulyje, atspindintis dviejų religijų – krikščionybės ir islamo – susiliejimą. Ši vieta buvo daugelio religinių lyderių apsilankymo vieta. Vienas iš įsimintiniausių įvykių įvyko 2014 metais, kai popiežius Pranciškus lankėsi Šv. Sofijoje per savo vizitą Turkijoje. Nors tuo metu pastatas buvo muziejus, jo apsilankymas buvo svarbus gestas, simbolizuojantis tarpreliginį dialogą ir toleranciją.