Šv. Mergelės Marijos nekaltojo prasidėjimo iškilmė, švenčiama gruodžio 8 dieną, yra šventė, pagerbianti ypatingą Dievo malonę, suteiktą Marijai – Jėzaus motinai. Šventė skelbia, kad Marija nuo pat savo pradėjimo momento buvo apsaugota nuo gimtosios nuodėmės dėmės, kad galėtų tapti tyrąja Jėzaus Kristaus Motina. Tai reiškia, jog ji gimė be gimtosios nuodėmės, kurią paveldi kiekvienas žmogus nuo Adomo ir Ievos laikų.
Nekaltojo Prasidėjimo doktrina buvo oficialiai paskelbta popiežiaus Pijaus IX 1854 m. enciklikoje Ineffabilis Deus. Ši dogma pabrėžia, kad Marija buvo „nepriekaištingai pradėta“, todėl iš pat pradžių Dievas ją numatė kaip tyrą indą, tinkamą tapti Dievo Sūnaus gimimo įrankiu. Tai ypatingas Dievo malonės ženklas, kuris Mariją išskiria iš visų žmonių.
Marija yra laikoma tobulu šventumo pavyzdžiu ir pirmuoju Dievo kūrinio vaisiumi, kuris yra apsaugotas nuo nuodėmės. Dievas, išrinkdamas ją būti savo Sūnaus Motina, suteikė jai ypatingą dovaną – būti pradėtai be gimtosios nuodėmės, kad ji galėtų atlikti savo misiją tyrumu ir visišku atsidavimu Dievo valiai. Tai atspindi ypatingą Dievo meilę ir gailestingumą žmogui.
Šv. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo iškilmė taip pat atskleidžia krikščioniškosios išganymo istorijos pradžią. Marijos pašaukimas ir ypatinga Dievo malonė paruošė kelią Kristaus atėjimui į pasaulį. Jos tyrumas ir visiškas atsidavimas Dievui yra pavyzdys kiekvienam tikinčiajam, kaip reikia priimti Dievo malonę ir būti atviriems Jo valiai.
Krikščioniškos tradicijos šioje šventėje pabrėžia Marijos svarbą kaip moters, kuri nuo pat pradėjimo buvo apdovanota ypatinga malone. Šv. Tomas Akvinietis teigė, kad Marija buvo išskirta ypatingam pašaukimui, nes ji buvo iš anksto numatyta kaip Dievo Sūnaus Motina. Jos gyvenimo tyrumas ir nuolankumas tapo įkvėpimu Bažnyčiai ir visiems tikintiesiems, siekiantiems šventumo.
Lietuvoje ši iškilmė yra ypatingai gerbiama, nes Mergelė Marija yra laikoma Lietuvos globėja. Daugelyje Lietuvos bažnyčių, ypač Vilniaus ir Šiluvos šventovėse, Marijai skiriamos ypatingos pamaldos ir procesijos. Per šią šventę tikintieji meldžiasi prašydami Marijos užtarimo ir malonių, dėkoja už jos ištikimybę Dievo valiai ir maldauja Dievo palaimos savo gyvenimui.
Šventės metu bažnyčiose vyksta iškilmingos pamaldos, kuriose skaitomos ištraukos iš Šventojo Rašto, susijusios su Marijos pašaukimu. Viena iš reikšmingiausių Biblijos ištraukų, susijusių su šia švente, yra angelo Gabrieliaus apsilankymas pas Mariją ir žinia, kad ji taps Dievo Sūnaus Motina:
Luko evangelija 1:28-31
„Atėjęs angelas jai tarė: ‘Sveika, malonėmis apdovanotoji! Viešpats su tavimi! Tu pagimdei sūnų ir pavadinsi jį Jėzumi. Jis bus didis ir vadinsis Aukščiausiojo Sūnus.’“
Ištrauka pabrėžia ypatingą Marijos pašaukimą ir jos pasirinkimą priimti Dievo valią su nuolankumu ir tikėjimu.
Marijos Nekaltojo Prasidėjimo šventė yra ne tik teologinis Marijos gyvenimo momentas, bet ir priminimas tikintiesiems apie Dievo malonės galią, kuri išlaisvina žmones iš nuodėmės, ir kviečia gyventi tyrumu, nuolankumu bei tikėjimu. Tai ypatingas kvietimas tikinčiajam siekti dvasinio tobulumo ir būti atviriems Dievo malonės veikimui kasdienybėje.