Sauliau, Sauliau, kodėl mane persekioji?

Sauliau, Sauliau, kodėl mane persekioji?

Šis pasakojimas yra apie apaštalo Pauliaus (anksčiau žinomo kaip Saulius) atsivertimą į krikščionybę, aprašytą Apaštalų darbų 9 skyriuje. Šis įvykis yra vienas reikšmingiausių krikščionybės istorijoje, nes būtent po šio susitikimo su prisikėlusiu Jėzumi Saulius tapo apaštalu Pauliumi – vienu iš svarbiausių krikščionių tikėjimo skelbėjų.

Kontekstas

Saulius iš pradžių buvo uolus žydas ir aršus krikščionių persekiotojas. Jis buvo kilęs iš Tarso (dabartinė Turkija), buvo išsilavinęs fariziejus, kuris laikėsi Mozės įstatymų ir tvirtai tikėjo, kad Jėzaus sekėjai kelia grėsmę tradiciniam judaizmui. Dėl šios priežasties jis dalyvavo krikščionių suėmimuose ir kankinimuose. Saulius buvo įsitikinęs, kad daro Dievo valią, persekiodamas Jėzaus sekėjus, ir siekė sunaikinti šį judėjimą.

Atsivertimo istorija

Apaštalų darbų 9 skyriuje aprašomas esminis įvykis:

  • Kelionė į Damaską: Saulius keliavo į Damaską su užduotimi suimti krikščionis ir pargabenti juos į Jeruzalę teismui. Jis turėjo vyriausiųjų kunigų įgaliojimus suimti visus, kurie skelbė Jėzaus vardą.
  • Apreiškimas: Kelyje į Damaską įvyko kažkas ypatingo – staiga aplink Saulių sužibo šviesa iš dangaus, o jis pats parkrito ant žemės. Tuomet jis išgirdo balsą, kuris kreipėsi į jį: „Sauliau, Sauliau, kodėl mane persekioji?“
  • Jėzaus apsireiškimas: Saulius, nesuprasdamas, kas su juo kalba, paklausė: „Kas tu, Viešpatie?“ Jėzus jam atsakė: „Aš esu Jėzus, kurį tu persekioji.“ Tai buvo tiesioginis ir asmeninis prisikėlusio Jėzaus apsireiškimas Sauliui, parodantis, kad persekiojami Jėzaus sekėjai yra tiesiogiai susiję su pačiu Jėzumi.
  • Aklumas: Po šio susitikimo Saulius laikinai apako ir negalėjo matyti tris dienas. Jis buvo vedamas į Damaską, kur jam buvo nurodyta laukti tolesnių nurodymų.
  • Atsivertimas ir krikštas: Dievas tada siuntė mokinį vardu Ananiją, kuris meldėsi už Saulių ir atstatė jo regėjimą. Saulius buvo krikštytas ir tapo ištikimu Jėzaus sekėju.

Reikšmė

Šis įvykis žymi esminį Sauliaus gyvenimo lūžį. Iš uolaus krikščionių persekiotojo jis tapo didžiu krikščionių apaštalu, kuris paskyrė savo gyvenimą Jėzaus Kristaus skelbimui. Po savo atsivertimo Saulius pakeitė savo vardą į Paulius, o jo misijos tapo pasaulinės svarbos. Apaštalas Paulius tapo viena svarbiausių figūrų ankstyvojoje krikščionybėje, keliaudamas po Romos imperiją ir skelbdamas Evangeliją įvairiose tautose. Jis parašė daug laiškų (epistolų), kurie sudaro didelę dalį Naujojo Testamento.

Biblijos citatos:

Apaštalų darbai 9:3-6:

„Kai jis savo kelionėje priartėjo prie Damasko, staiga aplink jį blykstelėjo šviesa iš dangaus. Jis parkrito ant žemės ir išgirdo balsą, sakantį jam: „Sauliau, Sauliau, kodėl mane persekioji?“ Jis atsakė: „Kas tu, Viešpatie?“ O tas: „Aš esu Jėzus, kurį tu persekioji. Kelkis, eik į miestą, ir tau bus pasakyta, ką turi daryti.“

Teologinė prasmė

  1. Jėzus tapatinasi su savo sekėjais: Ši istorija parodo, kad Jėzus yra taip glaudžiai susijęs su savo sekėjais, kad jų persekiojimas yra tarsi persekiojimas prieš patį Jėzų. Tai aiškiai atspindi, kad krikščionybėje tikintieji yra laikomi Kristaus kūnu (mistiniu kūnu).
  2. Dievo malonė ir atleidimas: Sauliaus atsivertimas parodo Dievo malonę ir gailestingumą. Nors Saulius buvo didelis krikščionių priešas, Dievas jį pasirinko kaip vieną iš svarbiausių savo apaštalų, taip parodydamas, kad niekas nėra per toli nuo Dievo malonės.
  3. Misijų svarba: Paulius tapo didžiausiu misionieriumi, skelbdamas Evangeliją ne tik žydams, bet ir pagonims. Jo atsivertimas ir misija buvo itin svarbūs krikščionybės plitimui už Izraelio ribų.

Ši istorija yra galingas pavyzdys, kaip Dievas gali pakeisti žmogaus gyvenimą ir per ką nors, kas iš pradžių buvo Dievo priešas, atnešti Evangelijos šviesą visam pasauliui.