Rožinio malda

Rožinio malda susideda iš keleto pagrindinių maldų, kurios kartojamos tam tikra tvarka. Štai pagrindinė lietuviška Rožinio maldos (The Rosary, lot. Rosarium) struktūra:

  1. Tėve mūsų
    Tėve mūsų, kuris esi danguje,
    teesie šventas Tavo vardas,
    teateinie Tavo karalystė,
    teesie Tavo valia kaip danguje, taip ir žemėje.
    Kasdienės mūsų duonos duok mums šiandien
    ir atleisk mums mūsų kaltes,
    kaip ir mes atleidžiame savo kaltininkams.
    Ir neleisk mūsų gundyti,
    bet gelbėk mus nuo pikto.
    Amen.
  2. Sveika, Marija (kalbama 10 kartų kiekviename dešimtuke)
    Sveika, Marija, malonės pilnoji,
    Viešpats su Tavimi.
    Tu pagirta tarp moterų,
    ir pagirtas Tavo Sūnus Jėzus.
    Šventoji Marija, Dievo Motina,
    melski už mus, nusidėjėlius,
    dabar ir mūsų mirties valandą.
    Amen.
  3. Garbė Dievui
    Garbė Dievui Tėvui ir Sūnui, ir Šventajai Dvasiai,
    kaip buvo pradžioje, dabar ir visados,
    ir per amžius.
    Amen.
  4. Fatimos malda (kartais įterpiama po dešimtuko)
    O mano Jėzau, atleisk mums mūsų nuodėmes,
    apsaugok mus nuo pragaro ugnies,
    nuvesk į dangų visas sielas,
    ypač tas, kurioms labiausiai reikia Tavo gailestingumo.
    Amen.

Rožinis susideda iš penkių „dešimtukų“, kuriuose kartojamos „Sveika, Marija“ maldos, prieš tai kiekvieną dešimtuką pradedant „Tėve mūsų“ ir užbaigiant „Garbė Dievui“ malda. Kiekvienas dešimtukas yra skirtas apmąstyti vieną iš paslapčių apie Jėzaus ir Marijos gyvenimą (pvz., džiaugsmo, šviesos, skausmo ar garbės paslaptys).

Rožinio malda gali būti kalbama įvairiomis progomis tiek asmeninėse, tiek bendruomeninėse maldose. Štai pagrindinės situacijos, kada ir kodėl kalbamas rožinis:

  1. Kasdienės asmeninės maldos metu – daugelis katalikų kasdien meldžiasi rožinį, kad giliau įsijaustų į Jėzaus ir Marijos gyvenimo paslaptis, prašytų jų užtarimo bei asmeninės dvasinės pagalbos.
  2. Per rožinio mėnesius – spalis ir gegužė yra ypatingi mėnesiai, skirti Švč. Mergelės Marijos ir rožinio maldai. Spalis vadinamas „Rožinio mėnesiu“, todėl tikintieji dažniau meldžiasi šia malda.
  3. Bažnyčios bendruomenės maldose – Rožinis kalbamas prieš Mišias arba po jų, ypač per Marijos šventes ir Sekmadieniais. Taip pat jis gali būti meldžiamas per rekolekcijas, adoracijos valandas ir specialias dvasines programas.
  4. Sunkiais gyvenimo momentais – kai tikintieji susiduria su sunkiomis situacijomis ar išbandymais, jie dažnai kreipiasi į Mariją per rožinio maldą, prašydami ramybės, stiprybės ir užtarimo.
  5. Per laidotuves ir mirusiųjų atminimą – rožinis dažnai kalbamas laidotuvių metu ar meldžiantis už mirusiuosius, prašant amžinos ramybės jų sieloms.

Rožinis yra meditacinė malda, skatinanti gilintis į Evangelijos paslaptis, stiprinti ryšį su Dievu per Marijos užtarimą ir puoselėti vidinę ramybę bei tikėjimą.