Religijos istorija Egipte

Egiptas nuo seniausių laikų buvo vienas iš svarbiausių religinių centrų pasaulyje. Senovės egiptiečiai sukūrė sudėtingą politeistinę tikėjimo sistemą, kurią sudarė daugybė dievų, susijusių su gamtos reiškiniais, kosmosu ir pomirtiniu gyvenimu. Tikėjimas nebuvo vien tik dvasinio gyvenimo dalis – jis veikė visuomenės struktūrą, valdymą ir meną.

Faraonai buvo laikomi dievų atstovais žemėje, o jų valdžia buvo grindžiama dieviškuoju pripažinimu. Pagrindiniai dievai, tokie kaip Ra, Ozyris, Izidė ir Anubis, atliko svarbų vaidmenį kasdienėse apeigose ir mituose. Egiptiečiai tikėjo pomirtiniu gyvenimu, todėl itin svarbi buvo mumifikacija ir kapaviečių puošyba, siekiant užtikrinti sielos išlikimą anapus.

IV a. pr. Kr. Egiptą užkariavus Aleksandrui Makedoniečiui, religija susimaišė su helenistine kultūra. Graikų ir egiptiečių tikėjimo elementai susiliejo, suformuodami sintezę, kurią ypač išreiškė dievo Serapio kultas. Vėliau, romėnų valdymo laikotarpiu, religijų įvairovė dar labiau išsiplėtė.

Krikščionybė Egipte pradėjo plisti I amžiuje. Pasak tradicijos, evangelistas Morkus skelbė Evangeliją Aleksandrijoje, o jo mokiniai įkūrė pirmąsias krikščionių bendruomenes. III–IV amžiuje Egiptas tapo vienu iš krikščionybės centrų, o Aleksandrijos patriarchatas įgijo didelę reikšmę. Čia gimė ir ankstyvoji vienuolystė, kuri vėliau tapo pavyzdžiu visam krikščioniškajam pasauliui.

VII amžiuje Egiptą užkariavo arabai, o islamas palaipsniui tapo dominuojančia religija. Per kelis šimtmečius daugelis gyventojų priėmė islamą, nors koptų krikščionių bendruomenė išliko iki šių dienų. Islamas suformavo ne tik dvasinį, bet ir politinį gyvenimą, o Kairo mečetės ir islamo mokyklos tapo reikšmingais kultūros ir mokslo centrais.

Egipto religiniame kraštovaizdyje dominuoja islamas. Daugiau nei 90% gyventojų išpažįsta sunitų islamą, kuris yra oficiali šalies religija. Koptų krikščionių bendruomenė sudaro apie 10% gyventojų ir išlieka svarbia Egipto visuomenės dalimi. Be jų, egzistuoja mažesnės stačiatikių, katalikų ir protestantų bendruomenės.

Religija Egipte tebėra svarbi kasdienio gyvenimo dalis. Maldos, pasninkas Ramadano metu, religinės šventės ir dvasiniai lyderiai turi didelę įtaką žmonių pasaulėžiūrai. Nors šiuolaikinėje visuomenėje pastebima globalizacijos ir modernizacijos įtaka, religija išlieka giliai įsišaknijusi kultūroje, tradicijose ir politikoje.