Qubos mečetė Masjid Quba

Qubos mečetė (Masjid Quba) yra viena svarbiausių ir seniausių mečečių islamo istorijoje, esanti Madinoje, Saudo Arabijoje. Ji yra pirmoji mečetė, pastatyta islamo laikais, kai pranašas Mahometas persikėlė iš Mekos į Mediną 622 metais, per Hidžrą. Tai ypatinga vieta, nes būtent čia pranašas Mahometas ir jo bendražygiai pirmiausia sustojo prieš įžengdami į Mediną, ir čia buvo pradėtos pirmosios kolektyvinės maldos.

Qubos mečetė buvo pastatyta 622 metais, iš karto po pranašo Mahometo atvykimo į Mediną. Pirmasis mečetės akmuo buvo padėtas paties pranašo Mahometo, ir tuometinė statyba buvo gana paprasta, atspindinti ankstyvojo islamo laikų sąlygas. Nepaisant to, ši mečetė nuo pat savo įkūrimo buvo laikoma svarbiu islamo religijos centru.

Qubos mečetės architektūra per amžius buvo keletą kartų atnaujinta ir išplėsta. Dabartinis mečetės pastatas yra šiuolaikinės architektūros pavyzdys, tačiau išsaugojantis islamiško stiliaus bruožus. Mečetė turi keletą baltų kupolų, kurie dominuoja virš jos struktūros, taip pat keturis minaretus, kurie siekia dangaus aukštumas. Šių dienų Qubos mečetė talpina apie 20 000 tikinčiųjų. Baltas mečetės fasadas ir elegantiškas dizainas yra ne tik dvasinio grožio, bet ir kultūrinės islamo architektūros pavyzdys.

Mečetė yra svarbi ir dėl savo vietos islamiškoje tradicijoje. Pagal hadisus (pranašo Mahometo žodžius ir veiksmus), apsilankymas Qubos mečetėje ir malda joje turi ypatingą vertę. Pranašas Mahometas sakė, kad malda šioje mečetėje yra prilyginama umros atlikimui – tai yra savanoriška piligrimystė, atliekama už hadžo ribų. Dėl šios priežasties musulmonai, lankydamiesi Medinoje, stengiasi apsilankyti Qubos mečetėje ir joje melstis.

Mečetė pasižymi ne tik savo istorine svarba, bet ir ypatinga dvasine reikšme. Būdama pirmąja islamo mečete, ji simbolizuoja tikėjimo pradžią ir islamo bendruomenės susiformavimą Medinoje. Ši mečetė išlieka svarbi vieta musulmonų piligrimams ir yra vienas pagrindinių religinių lankytinų objektų Madinoje.