Pranašo Mahometo gimimo diena

Mawlid an-Nabi, arba Pranašo Mahometo (dar rašoma Muhamadas, Muchamadas, Muhammadas) gimimo diena, yra viena iš svarbiausių švenčių musulmonų pasaulyje, skirta paminėti pranašo gimimą. Nors ši šventė nėra privaloma religinė šventė islame ir jos šventimas skiriasi priklausomai nuo regiono bei tikėjimo mokyklos, ji laikoma reikšmingu įvykiu daugeliui musulmonų. Mawlid an-Nabi pabrėžia ne tik pranašo Muhammado gimimo svarbą, bet ir jo palikimą, mokymą bei jo įtaką islame.

Pranašas Muhammadas gimė 570 m. Mekos mieste, Saudo Arabijoje, Rabi al-Awwal mėnesio 12-ąją dieną pagal islamo mėnulio kalendorių. Todėl Mawlid an-Nabi šventė vyksta būtent šio mėnesio 12-ą dieną, nors kai kurie musulmonai mini pranašo gimimą ir Rabi al-Awwal mėnesio 17-ąją dieną, priklausomai nuo tradicijos. Kadangi islamo kalendorius yra mėnulio kalendorius, Mawlid an-Nabi data kasmet keičiasi pagal Grigaliaus kalendorių.

Šventė apima daugybę tradicijų, kurios gali skirtis priklausomai nuo regiono, tačiau paprastai ji yra švenčiama su dideliais bendruomenės susirinkimais, pamokslais apie pranašo gyvenimą, religinėmis giesmėmis (qasidah arba na’at) bei maldomis. Pranašo Muhammado gyvenimas, jo mokymai ir jo indėlis į islamą yra pagrindinis šventės akcentas. Mawlid an-Nabi metu imamų kalbos dažnai susijusios su pranašo pavyzdžiu, skatinant tikinčiuosius laikytis jo nuorodų, dorybių bei elgesio taisyklių. Taip pat skiriamas dėmesys jo gailestingumui, teisingumui ir atsidavimui Dievui.

Šventės tradicijos gali labai skirtis. Kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Egipte, Turkijoje, Indonezijoje ar Maroke, Mawlid an-Nabi yra nacionalinė šventė, švenčiama su didelėmis procesijomis, renginiais ir įvairiomis kultūrinėmis išraiškomis. Šventės metu miestai ir namai puošiami šviesomis, gėlėmis ir religiniais plakatais. Yra įprasta šventės metu rengti labdaros renginius, vaišes, kuriose žmonės dalijasi maistu su vargingaisiais, primindami pranašo Muhammado mokymą apie dosnumą ir rūpinimąsi bendruomene.

Mawlid an-Nabi šventė taip pat yra dvasinio susikaupimo laikas. Tikinčiųjų maldos yra skirtos padėkai už pranašo Muhammado mokymą ir vadovavimą musulmonams. Daugelis šios šventės metu recituoja pranašo biografiją (sirah), ištraukas iš jo gyvenimo, pabrėždami jo dorybes ir pavyzdį, kurio musulmonai siekia sekti savo kasdieniniame gyvenime.

Vis dėlto, Mawlid an-Nabi šventimas nėra vienareikšmiškai priimtas visose islamo šakose. Kai kurios musulmonų grupės, ypač iš salafitų ar vahabitų tradicijų, mano, kad pranašo gimimo šventė nėra būtina ir neturėtų būti švenčiama. Jie teigia, kad ši šventė nėra paminėta Korane ar hadisuose, todėl laiko ją naujai atsiradusiu papročiu, kuris nėra būtinas islame. Šios grupės ragina daugiau dėmesio skirti kitoms pranašo Muhammado mokymų dalims ir islamo religinei praktikai, pavyzdžiui, maldai, pasninkui ir piligriminei kelionei į Meką.

Nepaisant šių nuomonių skirtumų, daugelyje šalių Mawlid an-Nabi yra džiaugsminga ir dvasinė šventė, kuri leidžia musulmonams giliau apmąstyti pranašo gyvenimą ir jo poveikį pasauliui. Šventė suteikia galimybę susiburti bendruomenei, mokytis apie pranašo gyvenimą ir jo žinią, o taip pat sustiprinti savo ryšį su Dievu ir religija.

Korane pranašas Muhammadas yra apibūdinamas kaip Dievo pasiuntinys, atnešęs šviesą ir teisingumą žmonijai: „O, Pranaše, Mes pasiuntėme tave kaip liudytoją, nešantį gerąją žinią ir kaip perspėtoją, kviečiantį į Dievą Jo leidimu, ir kaip šviesos lempą.“ (Koranas 33:45-46). Ši citata atspindi pranašo Muhammado reikšmę musulmonų gyvenime kaip dvasinio vadovo ir mokytojo, kurio pavyzdys yra galingas įkvėpimas tikintiesiems.

Mawlid an-Nabi yra ypatingas laikas musulmonams visame pasaulyje, leidžiantis ne tik prisiminti pranašo gimimą, bet ir švęsti jo dvasinį palikimą, kuris iki šiol daro įtaką milijonams tikinčiųjų kasdieniame gyvenime.