Nuskaltimai bažnyčioje

Nusikaltimai Bažnyčioje – tai skaudi tema, kuri kelia klausimus apie atsakomybę, skaidrumą ir moralinį autoritetą. Bažnyčia, būdama institucija, kurios tikslas yra vesti tikinčiuosius į dvasinį gyvenimą, susiduria su situacijomis, kai jos nariai nukrypsta nuo tikėjimo tiesų ir moralės principų. Tokie veiksmai sukelia pasipiktinimą tiek tarp tikinčiųjų, tiek plačiojoje visuomenėje.

Istorijoje pasitaikė atvejų, kai Bažnyčios tarnai įvykdė netinkamus veiksmus, įskaitant seksualinį išnaudojimą, korupciją ir kitus moralinius nusikaltimus. Tai buvo ne tik pavienių asmenų, bet ir institucijos nesugebėjimo laiku reaguoti pasekmė. Vienas iš labiausiai aptarinėjamų nusikaltimų yra seksualinis vaikų išnaudojimas, kurį įvykdė kai kurie dvasininkai. Nors tai sudaro tik mažą visos kunigystės dalį, šių veiksmų žala yra neišmatuojama tiek aukoms, tiek Bažnyčios autoritetui. Pavyzdžiui, 2002 metais Jungtinėse Valstijose kilo skandalas, kai buvo atskleisti masiniai vaikų išnaudojimo atvejai, kurių dalis buvo slepiama perkelinėjant kaltuosius iš vienos parapijos į kitą. Toks elgesys sukėlė ne tik visuomenės pasipiktinimą, bet ir reikalavimą iš esmės keisti Bažnyčios veikimo būdus.

Vienas iš Bažnyčios atsakymų buvo pradėti atsakomybės užtikrinimo ir skaidrumo procesus. Popiežius Pranciškus, pasisakydamas apie šią problemą, pabrėžė, kad tiesos slėpimas ir apleistumas žaloja ne tik aukas, bet ir pačią Bažnyčią. 2019 metais Vatikanas organizavo pasaulinę konferenciją, skirtą aptarti seksualinio išnaudojimo problemą ir įdiegti griežtesnes prevencijos priemones. Buvo nuspręsta, kad kiekviena Bažnyčios struktūra turi įgyvendinti politikas, skirtas apsaugoti vaikus ir pažeidžiamus asmenis.

Bažnyčia imasi ir konkrečių veiksmų, siekdama užtikrinti, kad nusikaltimai nepasikartotų. Viena iš priemonių yra griežtesni reikalavimai dvasininkų paruošimui, įskaitant psichologinį vertinimą seminarijose ir nuolatinį mokymą apie moralinę atsakomybę. Taip pat daugelyje šalių įsteigtos nepriklausomos institucijos, kurios tiria kaltinimus ir bendradarbiauja su teisėsauga.

Nepaisant šių pastangų, skeptikų manymu, Bažnyčia ne visada pakankamai skaidriai nagrinėjo nusikaltimus. Yra atvejų, kai informacija buvo slėpta ar vengiama bendradarbiauti su civilinėmis institucijomis. Tokie atvejai dar labiau padidina nepasitikėjimą ir skatina reikalavimus vykdyti platesnę reformą.

Religinės doktrinos šviesoje nusikaltimai Bažnyčioje yra suvokiami kaip ypatingai sunkūs, nes jie griauna pasitikėjimą, kuris yra esminis bendruomenės santykių pagrindas. Evangelijoje pagal Matą rašoma: „Kas papiktintų vieną iš šitų mažutėlių, kurie mane tiki, tam būtų geriau, kad jam būtų užkabintas girnos akmuo ant kaklo ir jis būtų paskandintas jūros gelmėse.“ Šie žodžiai atspindi griežtą perspėjimą, kuris liečia kiekvieną, keliančią grėsmę pažeidžiamiausiems žmonėms.

Bažnyčios tikslas, sprendžiant šią problemą, yra ne tik išvengti naujų nusikaltimų, bet ir atkurti tikinčiųjų pasitikėjimą. Pasitikėjimo atkūrimas reikalauja skaidrumo, atgailos ir atsakomybės už padarytą žalą. Popiežius Benediktas XVI savo pontifikato metu išreiškė mintį, kad nusikaltimai Bažnyčioje rodo, jog žmogaus nuodėmė egzistuoja net ir ten, kur labiausiai siekiama šventumo. Tai, anot jo, kvietimas kiekvienam tikinčiajam melstis už Bažnyčią ir kovoti su blogiu tiek savyje, tiek aplinkoje.

Svarbu pabrėžti, kad Bažnyčios atsakomybė yra ne tik įvykdyti teisingumą, bet ir būti pavyzdžiu, kaip elgtis situacijose, kai moralė buvo pažeista. Nuolatinė malda, atgaila ir asmeninis dvasinis atsinaujinimas yra būtini žingsniai, padedantys Bažnyčiai įveikti krizes ir tęsti savo misiją. Kaip rašoma pirmame Petro laiške: „Jūs esate išrinktoji giminė, karališkoji kunigystė, šventa tauta, Dievo nuosavybės žmonės, kad skelbtumėte šlovingus darbus to, kuris jus pašaukė iš tamsos į savo nuostabią šviesą.“ Toks pašaukimas įpareigoja kiekvieną, priklausantį Bažnyčiai, laikytis aukščiausių moralės standartų.

Vienas garsiausių skandalų buvo susijęs su 2002 metais paviešinta seksualinio išnaudojimo byla Jungtinėse Valstijose, kai „The Boston Globe“ tyrimų žurnalistai atskleidė, kad Bostono arkivyskupijoje kai kurie kunigai daugelį metų išnaudojo vaikus. Skandalas atskleidė ir tai, kad Bostono arkivyskupas kardinolas Bernardas Law slėpė šiuos nusikaltimus, perkeldamas kaltinamus kunigus į kitas parapijas, o ne informuodamas teisėsaugą. Po visuomenės spaudimo kardinolas atsistatydino, tačiau Vatikane jam buvo suteiktas prestižinis postas, todėl ši byla liko simboliu Bažnyčios vidaus neskaidrumo.

2000-aisiais Airijoje buvo paviešintas plataus masto prievartos skandalas. Ryan’o komisija atskleidė, kad per dešimtmečius tūkstančiai vaikų buvo išnaudojami katalikiškose mokyklose ir globos namuose. Daugeliu atvejų valstybės institucijos ir Bažnyčios hierarchai nesėkmingai reagavo į kaltinimus. Po šio skandalo buvo priimti nauji teisės aktai ir įsteigtos nepriklausomos institucijos, kurios užtikrino griežtesnę priežiūrą.

2009 metais popiežius Benediktas XVI pašalino įtakingą kunigą Marcialį Macielį, „Kristaus legionierių“ ordino įkūrėją, kuris buvo kaltinamas daugybe seksualinių nusikaltimų prieš seminaristus ir savo biologinius vaikus. Nors įtarimai prieš Macielį buvo žinomi dešimtmečius, įtakingi jo šalininkai Vatikanui trukdė imtis veiksmų. Tai buvo reikšmingas atvejis, parodantis, kaip aukšti Bažnyčios hierarchai gali piktnaudžiauti savo padėtimi.

Kitas skandalingas atvejis yra su kardinolu George’u Pellu iš Australijos, kuris 2018 metais buvo nuteistas už seksualinį išnaudojimą, įvykdytą prieš du berniukus 1996 metais. Pellas buvo vienas iš aukščiausių Vatikano pareigūnų ir ilgametis popiežiaus Pranciškaus patarėjas. Po ilgos teisinės kovos, įskaitant apeliacijas, 2020 metais Australijos Aukščiausiasis Teismas panaikino nuosprendį, pripažindamas, kad įrodymai buvo nepakankami. Ši byla sukėlė diskusijas tiek apie teisinės sistemos veikimą, tiek apie Bažnyčios skaidrumą.

Be seksualinio išnaudojimo, buvo užfiksuota ir finansinių nusikaltimų. Kardinolas Angelo Becciu buvo apkaltintas netinkamu Vatikano lėšų naudojimu, įskaitant prabangius pirkimus iš labdaros lėšų. Nors jis nebuvo galutinai nuteistas, byla išryškino Bažnyčios vidaus ekonomines problemas ir poreikį skaidrumo.

Nepaisant to, kad Bažnyčia pradėjo griežtinti kontrolę, kai kurie kaltinamieji išvengė teisingumo arba sulaukė tik bažnytinės bausmės, pavyzdžiui, pašalinimo iš kunigystės, bet ne teisinio persekiojimo. Šie atvejai rodo ilgalaikę problemą, kai moraliniai nusikaltimai buvo sprendžiami per vidines procedūras, o ne perduodami teisėsaugai.

Bažnyčios atsakas į nusikaltimus priklauso nuo situacijos ir spaudimo iš išorės. Pradedant popiežiaus Pranciškaus inicijuotais reformų žingsniais ir baigiant vietinių vyskupijų sprendimais, Bažnyčia siekia, kad nusikaltimai nepasikartotų. Atsakomybės užtikrinimas yra ilgalaikis procesas, reikalaujantis ne tik atgailos, bet ir konkrečių veiksmų, užtikrinant teisingumą aukoms ir bendruomenės pasitikėjimą.