Mirties dievas Yama

Yama yra hinduizmo mirties dievas ir pomirtinio pasaulio valdovas. Jis laikomas pirmuoju žmogumi, kuris mirė ir tapo mirties dievybe bei teisingumo teisėju, valdantis mirusiųjų sielas pagal jų karmos veiksmus. Jo vaidmuo yra ne tik mirtis ir sielų paėmimas, bet ir dvasinės tvarkos bei moralinio teisingumo palaikymas po gyvenimo pabaigos. Yama yra viena iš svarbiausių dievybių hinduizmo mitologijoje, susijęs su gyvenimo ciklu, karma ir išlaisvinimu iš materialių prisirišimų.

Yamos kilmė ir mitologinė reikšmė
Yama yra saulės dievo Surya ir jo žmonos Saranyu sūnus, dvynys kartu su Yami (dar vadinama Yamuna). Pagal mitologiją, Yama buvo pirmasis miręs žmogus, kuris iškeliavo į pomirtinį pasaulį, todėl jis tapo mirties dievu ir valdovu visiems, kurie seka po jo. Yamos vaidmuo pomirtiniame pasaulyje yra teisingumo vykdymas – jis teisia sielas pagal jų gyvenime atliktus gerus ir blogus veiksmus, remdamasis karmos principais.

Jis valdo Naraką (hinduistinių pragarų sritis), kuri yra vieta, kur sielos atlieka atgailą už savo nuodėmes prieš atgimdamos arba pasiekdamos išsilaisvinimą (mokšą). Teisingumas Yamos karalystėje yra neišvengiamas, ir niekas negali išvengti atsakomybės už savo veiksmus gyvenime.

Yamos atributai ir simbolika
Yama dažnai vaizduojamas sėdintis ant savo galingo buivolo, kuriuo jis važinėja po pasaulį, ieškodamas sielų, kurių laikas Žemėje baigėsi. Jis laikosi galingą virvę arba kilpą (pasha), kuria jis gaudo mirusiųjų sielas ir perkelia jas į pomirtinį pasaulį. Yama taip pat turi lazda (danda), kuri simbolizuoja jo galią įvykdyti teisingumą ir atstatyti moralinę tvarką.

Dažnai vaizduojamas su tamsia oda, Yama neša mirties simboliką, tačiau jis taip pat yra laikomas teisingumo ir moralės sergėtoju, kuris užtikrina, kad kiekviena siela patirtų teisingą bausmę ar atlygį už savo veiksmus. Yamos karalystė yra pagrįsta karmos principais, kurie apibrėžia sielos kelionę pomirtiniame pasaulyje ir ateities reinkarnacijas.

Yama ir jo ryšys su karma
Yamos vaidmuo yra glaudžiai susijęs su karmos dėsniu. Karma yra pagrindinė moralinė ir dvasinė jėga, kuri nulemia žmogaus likimą tiek gyvenime, tiek po mirties. Yama yra tas, kuris teisia sielas pagal jų sukauptą karmą ir nukreipia jas į tinkamą vietą pomirtiniame pasaulyje. Jo teisingumas yra nešališkas ir objektyvus, ir niekas negali išvengti jo teismų.

Pomirtinis gyvenimas hinduizmo tradicijoje yra laikomas tik laikina sielos būsena prieš jos atgimimą. Yama padeda nustatyti, koks bus kitas sielos gyvenimo etapas – ar ji bus apdovanota geru likimu, ar privers atlikti atgailą. Yamos teisingumas yra svarbus dvasinio gyvenimo ciklo aspektas, kuris skatina žmones gyventi dorą ir moralų gyvenimą.

Yamos minėjimas šventuosiuose tekstuose
Yama yra minima daugelyje svarbių hinduizmo tekstų, ypač „Rigvedoje“, „Mahabharatoje“ ir „Upanišadose“. „Rigvedoje“ Yama vaizduojamas kaip pirmasis žmogus, kuris atrado pomirtinį pasaulį ir tapo jo valdovu. Jis vadinamas „Pitrų valdovu“ – mirusiųjų sielų globėju, kuris priima sielas į savo karalystę ir teisia pagal jų veiksmus.

Vienas iš svarbiausių Yamos mokymų pateikiamas „Kaṭha Upanišadoje“, kur Yama moko jaunuolį Nachiketą apie gyvenimo ir mirties paslaptis. Šiame šventraštyje Yama aiškina dvasines tiesas apie sielą, mirtį, ir mokšą (išsilaisvinimą), pabrėždamas dorybingumo ir teisingumo svarbą gyvenime.

„Mahabharatoje“ Yama yra taip pat svarbus veikėjas – jis pasirodo kaip Dharmos, tiesos ir teisingumo dievo, įsikūnijimas. Yamos ir Dharmos tapatumas pabrėžia jo glaudų ryšį su moraliniais principais, kuriuos jis taiko vertindamas žmonių veiksmus gyvenime ir po mirties.

Yamos garbinimas ir ritualai
Nors Yama nėra viena iš pagrindinių garbinamų dievybių hinduizme, jo vaidmuo yra neatsiejamas nuo daugelio mirties ir laidotuvių ritualų. Hinduistai meldžiasi jam per laidotuves, prašydami, kad jis tinkamai priimtų mirusiųjų sielas ir užtikrintų joms gerą pomirtinį likimą. Yamos garbinimas taip pat siejamas su prašymu apsaugoti nuo priešlaikinės mirties ir suteikti ilgą gyvenimą.

Indijoje taip pat švenčiamas „Yama Dwitiya“ – festivalis, skirtas pagerbti Yamą ir jo seserį Yami (Yamuną). Šis festivalis švenčiamas per Diwali laikotarpį, kurio metu seserys meldžiasi už savo brolių ilgaamžiškumą, taip išreikšdamos pagarbą Yamai.

Yama yra galingas mirties dievas, kuris įkūnija teisingumą, moralę ir karmą. Jo vaidmuo hinduizmo mitologijoje yra esminis pomirtinio gyvenimo ir karmos principų atžvilgiu, nes jis užtikrina, kad kiekviena siela būtų teisingai įvertinta ir nukreipta į tinkamą vietą po mirties. Nors Yama gali atrodyti grėsmingas dėl savo ryšio su mirtimi, jis taip pat yra globėjas ir teisingumo sergėtojas, kuris saugo dvasinę tvarką visatoje.