Maitreja

Maitreja yra būsimas Buda, kuris, pagal budizmo tradiciją, pasirodys ateityje, kai dabartiniai Budos mokymai bus užmiršti ir nusilpę. Maitreja yra garbinamas kaip „būsimasis pasaulio mokytojas“, kuris atneš naują dvasinio pabudimo ir nušvitimo erą.

Maitrejos reikšmė

Maitreja laikomas labai svarbia figūra Mahajanos budizme ir yra laukiamas kaip būsimas Buda, kuris ateis atnaujinti Dharmos – Budos mokymo, kai ji taps neefektyvi. Pagal budistines pranašystes, Maitreja pasirodys laikais, kai žmonės bus praradę tikėjimą Budos mokymais ir kai dvasinė praktika bus užmiršta. Jis atneš naują laikotarpį, pilną dvasinio tobulėjimo ir gailestingumo.

Maitrejos vardas reiškia „meilė“ arba „gerumas“, o jo asmenybė simbolizuoja didžiulį užuojautos jausmą ir norą padėti visoms gyvoms būtybėms.

Maitrejos būsimas pasirodymas

Budistų raštuose, ypač „Mahajanos sutrose“, Maitreja yra aprašomas kaip būsimas Buda, kuris gims po daugelio amžių, kai dabartiniai Budos mokymai bus beveik visiškai užmiršti. Šiuo metu manoma, kad Maitreja yra dangiškame rojuje, vadinamame „Tushita“, laukdamas savo gimimo į žemę. Ten jis toliau praktikuoja ir rengiasi savo misijai kaip būsimas pasaulio mokytojas.

Maitrejos pasirodymas simbolizuoja dvasinį atgimimą ir nušvitimo galimybę visoms būtybėms. Jis yra laukiamas kaip tas, kuris mokys naujus dvasinius principus ir padės žmonėms grįžti į dvasinį kelią.

Maitrejos vaizdavimas ir ikonografija

Maitreja dažnai vaizduojamas kaip būsimasis Buda, sėdintis ant sostų ar lotoso žiedų, laukdamas savo gimimo. Kai kuriose kultūrose jis vaizduojamas šiek tiek kitaip:

  • Kinų budizmo tradicijoje, ypač kaip „Besijuokiantis Buda“ (Budai), Maitreja vaizduojamas linksmas, pilvotas ir besijuokiantis, simbolizuojantis džiaugsmą ir gailestingumą.
  • Kitose budizmo tradicijose jis vaizduojamas panašiai į esamą Budą Šakjamunį, sėdintis lotoso poza ir turintis didelę aurą aplink galvą, simbolizuojančią jo dvasinę šviesą.

Maitrejos garbinimas ir praktikos

Maitreja yra garbinamas kaip būsimoji viltis budistų pasaulyje. Yra daug budistų, kurie meldžiasi ir medituoja, kad galėtų atgimti laikotarpiu, kai Maitreja pasirodys, kad galėtų tiesiogiai iš jo mokytis ir pasiekti nušvitimą.

Mantrų kartojimas, skirtas Maitrejai, dažnai naudojamas norint užmegzti dvasinį ryšį su būsima Buda. Šios mantrų ir meditacijų praktikos padeda tikintiesiems išlaikyti nuolankumą, užuojautą ir meilę visoms būtybėms, atspindinčias Maitrejos savybes.

Maitreja kitose kultūrose

Maitrejos figūra išplito ne tik budistinėse šalyse, bet ir kitose religijose bei kultūrose. Kinijoje Maitrejos figūra transformavosi į Budai, linksmo, pilvoto, besijuokiančio Budos įvaizdį, kuris atspindi džiaugsmą, dosnumą ir gerovę. Šis įvaizdis dažnai sutinkamas Azijos šalyse, kur tikima, kad juokas ir laimė yra būsimojo Budos atributai.

Maitreja, kaip būsimas Buda, atlieka svarbų vaidmenį budistinėje pasaulėžiūroje. Jis simbolizuoja dvasinį atgimimą, meilę, užuojautą ir gerumą. Jo pasirodymas žada atnešti naują dvasinio pabudimo ir išsilaisvinimo erą, kai žmonija vėl bus pasiruošusi priimti naujus Budos mokymus.