Biblija yra šventųjų raštų rinkinys, kurį sudaro Senasis Testamentas ir Naujasis Testamentas, tačiau jie turi skirtingą turinį, kilmę ir reikšmę. Štai pagrindiniai skirtumai ir kiekvienos dalies apibūdinimas:
1. Biblija
- Kas tai? Biblija yra viso krikščionių tikėjimo pagrindinis šventasis raštas. Ji sudaryta iš dviejų pagrindinių dalių – Senojo Testamento ir Naujojo Testamento.
- Biblijos turinys:
- Senasis Testamentas apima raštus, kurie buvo parašyti iki Jėzaus Kristaus gimimo, o Naujasis Testamentas – raštus, parašytus po jo gimimo ir veiklos.
- Krikščionių Biblija gali skirtis priklausomai nuo tradicijos: katalikų Biblija turi daugiau knygų Senajame Testamente nei protestantų Biblija, o stačiatikių Biblija turi dar platesnį kanoną.
2. Senasis Testamentas
- Kas tai? Senasis Testamentas apima raštus, kurie buvo parašyti iki Jėzaus Kristaus gimimo. Tai šventieji raštai, kurie yra svarbūs ir judaizmui, nes juose užrašyta Dievo sandora su izraelitų tauta.
- Turinys:
- Pagrindinės dalys:
- Torą arba Mozės knygos (Pradžios, Išėjimo, Kunigų, Skaičių ir Pakartoto įstatymo knygos) – apima pasaulio kūrimo, Izraelio tautos istorijos pradžią, įstatymus ir Dievo sandorą su Izraelio tauta.
- Istorinės knygos – pasakoja apie Izraelio tautos istoriją po Mozės laikų, karalių valdymą, tremtį ir sugrįžimą.
- Pranašų knygos – pranašų mokymai ir pranašystės, susijusios su Izraelio tauta, tikėjimu ir moraliniais klausimais.
- Mokomosios knygos (Psalmės, Patarlių knyga, Koheleto knyga ir kt.) – apima poeziją, išminties mokymus ir filosofinius apmąstymus apie gyvenimą bei tikėjimą.
- Reikšmė: Senasis Testamentas parodo Dievo sandorą su izraelitais ir Jo pažadą atsiųsti Mesiją. Krikščionys tiki, kad Senasis Testamentas yra pranašystės apie Jėzų Kristų.
3. Naujasis Testamentas
- Kas tai? Naujasis Testamentas apima raštus, kurie buvo parašyti po Jėzaus Kristaus gimimo. Tai pagrindinė dalis, kuria remiasi krikščionių tikėjimas.
- Turinys:
- Evangelijos (Mato, Morkaus, Luko ir Jono) – pasakojimai apie Jėzaus Kristaus gyvenimą, mokymą, mirtį ir prisikėlimą.
- Apaštalų darbai – knyga, kurioje aprašoma ankstyvosios krikščionių bendruomenės istorija ir apaštalų veikla po Jėzaus prisikėlimo.
- Apaštalo Pauliaus ir kitų apaštalų laiškai – teologinės ir praktinės pamokos, skirtos ankstyvosioms krikščionių bendruomenėms.
- Apreiškimo Jonui knyga (Apokalipsė) – apokaliptinė vizija apie pasaulio pabaigą ir Jėzaus sugrįžimą.
- Reikšmė: Naujasis Testamentas skelbia Naująją Sandorą, kurią Dievas sudarė su žmonėmis per Jėzų Kristų. Tai yra pagrindinis šaltinis apie Jėzaus gyvenimą, mokymus ir krikščioniškos tikėjimo doktrinas.
Pagrindiniai skirtumai tarp Senojo ir Naujojo Testamentų:
- Laikas ir kilmė:
- Senasis Testamentas aprašo įvykius ir raštus, kurie atsirado prieš Jėzaus Kristaus gimimą ir yra susiję su Izraelio tautos istorija.
- Naujasis Testamentas prasideda Jėzaus gimimu ir pasakoja apie jo gyvenimą, mirtį, prisikėlimą bei ankstyvosios krikščionių Bažnyčios plėtrą.
- Pagrindinė tema:
- Senasis Testamentas daugiausia dėmesio skiria Dievo santykiui su Izraelio tauta, įstatymų davimui ir pažadams.
- Naujasis Testamentas sutelktas į Jėzaus Kristaus atėjimą, jo mokymą ir Naujosios Sandoros, skirtos visiems žmonėms, įgyvendinimą.
- Sandora:
- Senasis Testamentas apima Dievo sandorą su Abraomu, Moze ir izraelitais.
- Naujasis Testamentas kalba apie Naująją Sandorą, kurią Dievas sudarė per Jėzaus auką ir prisikėlimą, atverdamas kelią visiems žmonėms į išgelbėjimą per tikėjimą Kristumi.
Biblija yra visas šventųjų raštų rinkinys, o Senasis ir Naujasis Testamentai yra du jos pagrindiniai skyriai. Senasis Testamentas sutelktas į Dievo santykį su izraelitais prieš Jėzaus Kristaus atėjimą, o Naujasis Testamentas aprašo Jėzaus gyvenimą, mokymą ir krikščionybės plėtrą po jo prisikėlimo.