Knygos apžvalga: „Kristijono Donelaičio pasakėčios ir Biblija“ – Dalia Dilytė
Straipsnis „Kristijono Donelaičio pasakėčios ir Biblija“, kurį parašė Dalia Dilytė ir kuris buvo publikuotas „Senoji Lietuvos literatūra“ leidinyje, yra išsamus ir vertingas tyrimas, nagrinėjantis Biblijos įtaką vieno iš žymiausių lietuvių literatūros klasikų, Kristijono Donelaičio, pasakėčioms. Nors ankstesni tyrėjai, pavyzdžiui, Leonas Gineitis, teigė, kad Biblijos įtaka Donelaičio kūrybai yra menka ar visai nejaučiama, Dilytės darbas iš naujo įvertina šį požiūrį ir pateikia įrodymų apie Biblijos atgarsius Donelaičio pasakėčiose.
Dilytės straipsnyje nagrinėjamos keturios Donelaičio pasakėčios: „Lapės ir gandro česnis“, „Rudikis jomarkininks“, „Pasaka apie šūdvabalį“ ir „Aužuols gyrpelnys“. Autorė aptaria jų sąsajas su Senuoju ir Naujuoju Testamentais, parodydama, kaip Biblijos tekstai atspindi šiuose kūriniuose. Nors ankstesni tyrėjai nurodė tik pavienes sąsajas tarp Donelaičio kūrybos ir Biblijos, šiame straipsnyje pateikiamas sistemingas šių sąsajų tyrimas. Straipsnis yra vertingas įnašas į Donelaičio kūrybos ir XVIII a. Europos literatūros kontekstų tyrimus.
Knygos turinys
Straipsnyje nagrinėjamos keturios Kristijono Donelaičio pasakėčios, kurios, kaip teigia Dilytė, yra susijusios su Biblijos tekstais:
- „Lapės ir gandro česnis“ – Tai viena žymiausių Donelaičio pasakėčių, kurioje aptariamas moralinis principas „nedaryk kitam to, ko nenorėtum pats patirti“. Autorė pastebi, kad šis principas turi gilias sąsajas su Naujojo Testamento mokymais. Donelaitis pabrėžia krikščionišką nuostatą, kad iš ko nors pasityčiojus ar darant neteisybę, sulaukiama atsakomosios reakcijos, o Šventojo Rašto citatos suteikia pasakėčios moralui ypatingą svarbą. Pasakėčioje randamos sąsajos su šv. Pauliaus laiškais, kuriuose kalbama apie velnio klastas ir Dievo įsakymą mylėti artimą kaip save patį.
- „Rudikis jomarkininks“ – Šioje pasakėčioje matoma nuoroda į Dievo įsakymą „Nevok“, kuris pateikiamas ne tik kaip moralinis principas, bet ir kaip svarbus krikščioniškojo tikėjimo elementas. Dilytė pastebi, kad ši pasakėčia taip pat atspindi Biblijos etikos principus ir moralės normas.
- „Pasaka apie šūdvabalį“ – Ši pasakėčia taip pat turi sąsajų su Biblija, ypač Naujuoju Testamentu. Nors šios sąsajos nėra tiesiogiai akivaizdžios, Dilytė tyrinėja, kaip šūdvabalio veiksmų moralas gali būti susijęs su krikščioniškais mokymais apie nuodėmę ir atpirkimą.
- „Aužuols gyrpelnys“ – Ši pasakėčia, kaip ir kitos, turi Biblijos atgarsių. Nors Dilytė nepriklauso šiai tradicijai, kuri bando atsekti, kuriuo konkrečiu Biblijos vertimu Donelaitis rėmėsi, ji parodo, kad rašytojas turėjo gilių teologinių žinių ir buvo gerai susipažinęs su Biblija įvairiomis kalbomis – lotynų, graikų ir hebrajų.
Biblijos įtaka ir interpretacija
Dalyvaujant Biblijos vertimams, įskaitant Vulgatą ir Septuagintą, Dilytė pateikia įdomius lingvistinius tyrimus, kaip Donelaičio kūryboje atsispindi Biblijos terminai ir frazės. Autorė atkreipia dėmesį į tai, kaip subtiliai Donelaitis įtraukia Biblijos žodyną ir moralinius principus į savo pasakėčias, paversdamas jas ne tik socialiniais pamokymais, bet ir krikščioniškomis dvasinėmis pamokomis.
Straipsnyje nagrinėjami moraliniai principai, kurie yra svarbūs krikščioniškame mokyme, tokie kaip atleidimas, meilė artimui ir vengimas nuodėmės. Dilytė atskleidžia, kad Donelaitis, nepaisant to, kad pasakėčių žanras dažnai laikomas pramoginiu, į šiuos kūrinius įtraukia svarbius etinius ir moralinius krikščioniškojo tikėjimo aspektus.
Straipsnio reikšmė
Dilytės darbas yra svarbus indėlis į Kristijono Donelaičio kūrybos tyrimus. Autorė ne tik įrodo, kad Biblijos įtaka Donelaičio pasakėčioms yra reikšminga, bet ir atskleidžia, kaip subtiliai ir originaliai Donelaitis sujungia krikščioniškąją teologiją su literatūriniu pasakėčių žanru. Šis straipsnis yra reikšmingas tiems, kurie domisi ne tik Donelaičio kūryba, bet ir platesniu XVIII a. literatūros kontekstu, ypač literatūros ir religijos sąveika.
Šis straipsnis gali būti vertingas akademiniams tyrinėtojams, literatūros istorikams, teologams bei visiems, kurie domisi Kristijono Donelaičio kūrybos moralinėmis ir dvasinėmis temomis.
Nemokamai atsisiųskite PDF formatu
Norėdami giliau susipažinti su Biblijos įtaka Kristijono Donelaičio pasakėčioms ir pasinerti į įdomų literatūros ir teologijos tyrimą, kviečiame nemokamai atsisiųsti šią publikaciją PDF formatu.