Krikščionybė yra labiausiai pasaulyje paplitusi monoteistinė religija, turinti apie 2 milijardus pasekėjų. Ji atsirado prieš daugiau nei du tūkstantmečius Judėjoje, Romos imperijos rytinėje provincijoje, ir per IV a. tapo oficialia Romos imperijos religija. Krikščionybė išaugo iš judaizmo, perimdama esminius šio tikėjimo elementus, tokius kaip monoteizmas (tikėjimas į vieną Dievą), tikėjimas Išganytoju (Mesiju) bei prisikėlimu. Viena iš krikščionybės pagrindinių tiesų yra Dievo įsikūnijimas ir jo tapimas žmogumi, o tai yra unikalus šios religijos aspektas.
Krikščionys – Jėzaus Kristaus sekėjai
Krikščionybė remiasi Jėzaus Kristaus mokymu ir gyvenimu. Jėzus iš Nazareto, pagal krikščionių tikėjimą, yra Dievo Sūnus, atėjęs į žemę, kad išgelbėtų žmoniją nuo nuodėmės. Jėzus mokė meilės, atleidimo, taikos ir dieviškumo vertybių, kurios tapo krikščioniškojo gyvenimo pagrindu. Savo mirtimi ant kryžiaus ir prisikėlimu trečiąją dieną, Jėzus atvėrė kelią į amžinąjį gyvenimą visiems tikintiesiems. Krikščionys tiki, kad per Jėzaus atpirkimą, žmonija susitaikė su Dievu ir vėl įgijo galimybę patekti į amžinąjį gyvenimą po mirties.
Krikščionys Jėzų laiko Mokytoju ir Dievo Sūnumi, kuris parodė, kaip gyventi tikėjimu ir meile. Jėzaus gyvenimas ir mokymai aprašyti Naujojo Testamento knygose, kurias sudaro Evangelijos, laiškai ir kiti raštai, užrašyti pirmųjų jo sekėjų.
Žodžio „krikščionybė“ kilmė
Žodis „krikščionybė“ kilęs iš graikų kalbos žodžio „Χριστιανός“ (krikščionis), kuris reiškia „panašus į Kristų“. Pirmą kartą šis terminas buvo panaudotas Antiochijoje, kur apaštalas Paulius ir Barnabas mokė Jėzaus sekėjus, ir ten mokiniai buvo pirmą kartą pavadinti krikščionimis. Iš pradžių tai buvo neigiamas epitetas, tačiau laikui bėgant, krikščionys šį vardą priėmė kaip savo tapatybę.
Krikščionybės atsiradimas ir istorinis kontekstas
Krikščionybės šaknys glūdi judėjų religinėje tradicijoje, tačiau ji vystėsi kaip atskira religija, kai Jėzaus pasekėjai pradėjo skelbti jo mokymus visame pasaulyje. Pirmieji krikščionys buvo žydai, tačiau vėliau šis tikėjimas išplito tarp įvairių tautų ir kultūrų. Krikščionybė tapo valstybine Romos imperijos religija, kai imperatorius Konstantinas Didysis IV a. pradėjo ją remti, o 313 m. išleido Milano ediktą, kuris leido krikščionims laisvai praktikuoti savo tikėjimą.
Krikščionybės įtaka pasauliui ir kultūrai
Per visą istoriją krikščionybė padarė didelę įtaką Vakarų civilizacijai. Krikščioniškoji teologija, menas, muzika ir literatūra suformavo daugybę Vakarų kultūros aspektų. Bažnyčia buvo viena svarbiausių institucijų, kuri prisidėjo prie mokslo, švietimo, etikos ir socialinių normų vystymosi. Krikščionybės vertybės, tokios kaip meilė artimui, gailestingumas ir atleidimas, tapo daugelio visuomenių moralinio pagrindo dalimi.
Šventasis Raštas
Krikščionybės šventieji raštai yra Senasis ir Naujasis Testamentai. Senasis Testamentas buvo paveldėtas iš judaizmo, o Naujasis Testamentas susideda iš tekstų, kurie buvo užrašyti pirmųjų Jėzaus sekėjų. Jis apima keturias Evangelijas, kurios pasakoja apie Jėzaus gyvenimą ir mokymus, Apaštalų darbų knygą, kuri aprašo pirmųjų krikščionių bendruomenės formavimąsi, taip pat laiškus, kuriuos parašė apaštalai ir kurie pateikia krikščioniškojo gyvenimo nuorodas.
Krikščionybės įtaka per amžius
Pirmieji krikščionys, dar vadinami kankiniais, patyrė didelius persekiojimus Romos imperijoje, nes jų tikėjimas prieštaravo pagoniškiems papročiams ir imperatorių kultui. Tačiau krikščionybė ir toliau plito, o kankinių drąsa tapo įkvėpimu vėlesnėms kartoms. Persekiojimai baigėsi po Milano edikto išleidimo, kuris suteikė krikščionims laisvę praktikuoti savo tikėjimą be baimės būti persekiojamiems.
Vėliau krikščionybė tapo pagrindine jėga Viduramžių Europoje, o Bažnyčia tapo ne tik religine, bet ir politine institucija. Per Kryžiaus žygius, Bažnyčia siekė atkurti Jeruzalės kontrolę, o per Renesansą ir Reformaciją ji patyrė didžiulius pokyčius, kurie paveikė visą Vakarų pasaulį.
Krikščionybės įtakos pavyzdžiai
Vienas iš žymiausių krikščionybės įtakos pavyzdžių yra Motina Teresė, kuri savo gyvenimą pašventė vargšų ir sergančiųjų tarnystei Indijoje. Jos įkurtas vienuolinis ordinatas „Meilės misionierės“ šiandien veikia visame pasaulyje, teikdamas pagalbą ir gailestingumą tiems, kuriems labiausiai to reikia.
Metodinė medžiaga apie krikščionybę, parengta tikybos mokytojos ekspertės Danutės Borutienės, pateikia esmines žinias apie šios religijos atsiradimą, mokymus ir istoriją. Krikščionybė, remdamasi Jėzaus Kristaus gyvenimu ir mokymais, skelbia Dievo įsikūnijimą ir amžinojo gyvenimo viltį. Ši medžiaga padės mokytojams ir mokiniams giliau suprasti krikščionybės esmę, jos istorines ištakas ir vaidmenį pasaulio religijų kontekste.