Kas yra zoroastrizmas?

Zoroastrizmas yra viena iš seniausių monoteistinių religijų, kilusi senovės Persijoje (dabartiniame Irane), kurią įkūrė pranašas Zaratustra (dar žinomas kaip Zoroasteris) maždaug 1000 m. pr. Kr. (tikslūs laikai nėra tiksliai žinomi, kai kurie tyrimai siūlo laikotarpį tarp 1500 ir 600 m. pr. Kr.). Tai religija, kurioje pagrindinis dėmesys skiriamas gėrio ir blogio kovai, dieviškosios tiesos skelbimui ir moraliniam žmonių pasirinkimui tarp šviesos (gėrio) ir tamsos (blogio). Zoroastrizmas turėjo didelę įtaką vėlesnėms pasaulio religijoms, tokioms kaip judaizmas, krikščionybė ir islamas.

1. Zoroastrizmo pagrindinis dievas – Ahura Mazda

Zoroastrizmo tikėjimo centre yra vienas aukščiausias Dievas – Ahura Mazda („Išmintingasis Viešpats“). Ahura Mazda yra kūrėjas, viso gėrio ir tiesos šaltinis, atsakingas už pasaulio sukūrimą ir palaikymą. Zoroastristai tiki, kad Ahura Mazda sukūrė visatą ir kovoja su blogio jėgomis, siekdamas palaikyti kosminę tvarką.

2. Gėrio ir blogio kova

Vienas iš svarbiausių zoroastrizmo principų yra nuolatinė kova tarp gėrio ir blogio jėgų. Gėrio jėgas atstovauja Ahura Mazda, o blogio jėgas – Angra Mainyu (arba Ahrimanas), blogio dvasia, kuri sukelia chaosą, melą, ligas ir mirtį.

  • Ašos (Asha) ir Družos (Druj) principai atspindi gėrį ir blogį. Aša reiškia tiesą, teisingumą, tvarką ir moralinę harmoniją, o Druž – melą, chaosą ir blogį. Zoroastrizmas ragina žmones sąmoningai pasirinkti „Ašos“ kelią, kovojant su „Družos“ jėgomis, kurios siekia sugriauti pasaulį.

3. Zaratustra (Zoroasteris)

Zaratustra yra zoroastrizmo pranašas ir mokytojas. Remiantis zoroastrizmo mokymu, jis turėjo apreiškimą iš Ahura Mazdos, kuris jam nurodė skelbti naują tikėjimą, pagrįstą vieno Dievo garbinimu ir gėrio bei tiesos skleidimu. Zaratustra mokė, kad žmonės turi atsakingai rinktis tarp gėrio ir blogio, o jų veiksmai šioje žemėje nulems jų likimą po mirties.

  • Avesta: pagrindinis zoroastrizmo šventasis tekstas, kuriame sudėti Zaratustros mokymai ir kiti religiniai raštai. Jis apima „Gathas“ – himnus, kurie laikomi Zaratustros rašytais ir yra esminė Avesta dalis.

4. Žmonių atsakomybė už gėrio palaikymą

Zoroastrizmas skatina moralinę atsakomybę ir pabrėžia žmonių vaidmenį palaikant gėrį pasaulyje. Tikima, kad kiekvienas žmogus yra laisvas rinktis tarp gėrio ir blogio ir yra atsakingas už savo veiksmus.

  • Trys pagrindiniai principai: Zoroastrizmo sekėjai siekia gyventi pagal tris pagrindinius etinius principus – geros mintys, geri žodžiai ir geri darbai. Tai reiškia, kad žmogus turi siekti būti moraliai teisingas savo mintyse, kalboje ir veiksmuose.

5. Pomirtinis gyvenimas ir teismas

Zoroastrizme tikima, kad žmogaus siela po mirties susiduria su moraliniu teismu. Po mirties sielos praeina per Činvato tiltą, kuris veda į dangų arba pragarą, priklausomai nuo jų gyvenimo pasirinkimų.

  • Dangus ir pragaras: Jei žmogus gyveno gėrio keliu, jo siela eina į rojų, o jei jis gyveno blogį, jo siela eina į pragarą. Tačiau zoroastrizmas taip pat turi idėją apie galutinį visų sielų išganymą, kai blogio jėgos bus nugalėtos ir visos sielos bus atpirktos.

6. Ugnis kaip šventas simbolis

Ugnis zoroastrizme laikoma šventa ir simbolizuoja Ahura Mazdos šviesą bei tiesą. Zoroastrizmo šventyklose visada dega amžina ugnis, kuri laikoma dieviškos šviesos simboliu. Ugnis zoroastristams simbolizuoja švarą, tyrumą ir dvasinę šviesą, ir ji naudojama ritualuose kaip Ahura Mazdos buvimo ženklas.

  • Vanduo taip pat yra svarbus švaros simbolis zoroastrizmo ritualuose ir naudojamas kartu su ugnimi apsivalymo ceremonijose.

7. Zoroastrizmas ir ekologija

Zoroastrizme yra stiprus ryšys su gamta. Tikėjimas skatina gerbti gamtos dėsnius, saugoti aplinką ir vengti taršos, nes Ahura Mazda sukūrė pasaulį tvarkingą ir harmoningą. Todėl zoroastrizmo sekėjai siekia palaikyti šią pusiausvyrą ir tvarką, vengdami veiksmų, kurie kenkia gamtai ar aplinkai.

8. Zoroastrizmo įtaka kitoms religijoms

Zoroastrizmas turėjo didelę įtaką kitoms pasaulio religijoms, ypač judaizmui, krikščionybei ir islamui. Kai kurios sąvokos, tokios kaip gėrio ir blogio kova, teismas po mirties, pomirtinis gyvenimas ir galutinis pasaulio atnaujinimas, greičiausiai turėjo įtakos šių religijų vystymuisi.

9. Zoroastrizmo istorija ir dabartis

Zoroastrizmas kadaise buvo viena iš didžiausių religijų, ypač Achaemenidų, Partų ir Sasanidų imperijų laikais. Tačiau po islamo įsivyravimo Irane 7-ajame amžiuje zoroastrizmo pasekėjai tapo mažuma. Šiandien zoroastrizmo bendruomenės daugiausia egzistuoja Irane ir Indijoje (ten zoroastrizmo sekėjai žinomi kaip Parsis).

Nepaisant nedidelio sekėjų skaičiaus, zoroastrizmas vis dar išlieka gyva religija, turinti gilų filosofinį ir religinį paveldą.

Zoroastrizmas yra sena monoteistinė religija, pagrįsta gėrio ir blogio kova, moraliniu atsakingumu ir dieviškąja tiesa. Zaratustros mokymai skatina žmones rinktis gėrį, gyventi pagal teisingumo ir švaros principus ir siekti dvasinio bei moralinio tobulėjimo. Ši religija pabrėžia Ahura Mazdos galybę ir galutinę gėrio pergalę prieš blogį, o jos įtaka yra reikšminga ir šiandien.