Kas yra žodžio liturgija?

Žodžio liturgija yra pirmoji didžioji Mišių dalis, kurios metu Dievo žodis yra skaitomas ir aiškinamas. Ji sudaro esminę Mišių dalį, nes per ją Dievas kalba savo žmonėms per Šventąją Raštą, o tikintieji atsako savo maldomis ir pamąstymais. Ši liturgijos dalis yra svarbi, nes ji paruošia širdis ir protus priimti Eucharistiją – antrąją didžiąją Mišių dalį. Žodžio liturgija apima kelis esminius etapus:

1. Gailesčio Aktas

Žodžio liturgija prasideda gailesčio aktu, dažnai vadinamu „Atgailos aktas“ arba „Kyrie eleison“. Šiuo metu tikintieji išreiškia savo nuodėmes ir prašo Dievo atleidimo. Tai simbolizuoja pasirengimą išgirsti ir priimti Dievo žodį, pasitikėjimą Jo gailestingumu.

2. Dievo Garbinimo Himnas

Po gailesčio akto sekantis etapas yra Dievo garbinimo himnas, dažniausiai „Šventasis, Šventasis, Šventasis“ (Sanctus). Tai himnas, kuriuo šlovinamas Dievas ir Jo šventumas. Šis himnas yra pasiskolintas iš Šventojo Rašto ir prisideda prie bendros maldos dvasios.

3. Mišių Pradžios Maldos

Mišių pradžios malda, dar vadinama „Kolekta“, yra trumpa malda, kurią vadovauja kunigas arba diakonas. Ji yra skirta visų susirinkusiųjų intencijoms ir konkrečiam sekmadieniui ar šventei. Kolekta paprastai yra malda, kuri sujungia visus į bendrą maldos mintį.

4. Šventojo Rašto Skaitymai

Pagrindinis Žodžio liturgijos elementas yra Šventojo Rašto skaitymai. Jie apima:

  • Senajame Testamente pranašų ar kitų raštų ištraukas.
  • Epistolinius skaitymus iš Naujojo Testamento, dažniausiai iš apaštalų laiškų.
  • Evangelijos skaitymus, kurie apima Jėzaus Kristaus gyvenimo ir mokymo fragmentus.

5. Pamokslas

Po skaitymų kunigas arba diakonas skaito pamokslą. Pamokslas yra homilija, kurioje aiškinamos ir taikomos Šventojo Rašto ištraukos. Tai svarbus momentas, nes per pamokslą tikintieji yra kviečiami gilintis į tikėjimo tiesas ir pritaikyti jas savo gyvenime.

6. Tikėjimo Išpažinimas

Po pamokslą, tikintieji kartu atlieka tikėjimo išpažinimą arba „Creedo“. Tai santrauka pagrindinių krikščioniško tikėjimo tiesų, kurios apibūdina, kuo tikima, ir išreiškia bendrą krikščionių tikėjimą.

7. Visuotinė Malda

Paskutinis Žodžio liturgijos etapas yra visuotinė malda arba „bendra malda“. Šiuo metu tikintieji meldžiasi už įvairias intencijas, tokias kaip Bažnyčios poreikiai, pasaulio taika, vietinės bendruomenės gerovė ir kitos aktualios problemos.

Svarba ir Funkcija

Žodžio liturgija atlieka keletą svarbių funkcijų Mišių metu:

  • Dvasinis Palaikymas: Ji suteikia dvasinį palaikymą ir ugdymą, padeda tikintiesiems geriau suprasti ir priimti Dievo žodį.
  • Ritualinis Aspektas: Formuoja Mišių struktūrą ir užtikrina nuoseklų Dievo žodžio perteikimą.
  • Bendruomenės Sutvirtinimas: Skatina krikščionių bendruomenės vienybę ir padeda stiprinti tikėjimo ryšį.

Žodžio liturgija yra būtinas Mišių aspektas, kuris paruošia tikinčiuosius priimti Eucharistiją, sudarydama dvasinę atmosferą ir užtikrindama, kad Dievo žodis būtų skleidžiamas ir išgirstas.