Šventoji siena (arba Vakarų siena, Vakarų siena – angliškai „Western Wall“) yra viena iš svarbiausių religinių vietų Jeruzalėje, turinti ypatingą reikšmę žydų religijoje ir kultūroje. Ji yra laikoma paskutiniais likusiais antrosios Šventyklo šventyklos fragmentais.
Istorija ir reikšmė
- Istorinė kilmė:
- Šventoji siena yra dalis sienos, kurią pastatė Herodas Didysis kaip dalį savo ambicingo antrosios Šventyklo rekonstrukcijos projekto. Antroji Šventykla buvo pastatyta apie 516 m. prieš Kristų ir išplėsta Herodo laikais. Šventoji siena yra dalis to didelio sienų komplekso, kuris supo Šventyklą, ir buvo skirta apsaugoti šventąją teritoriją.
- Sunaikinimas ir griuvėsiai:
- Po antrosios Šventyklo sunaikinimo 70 m. po Kristaus, kai Romos imperatorius Tito vadovaujamos pajėgos užėmė Jeruzalę, didžioji Šventyklos dalis buvo sugriauta. Tačiau dalis šventyklos sienų, įskaitant Šventąją sieną, išliko ir tapo žydų piligrimų lankoma vieta.
- Religinė reikšmė:
- Šventoji siena laikoma šventu objektu, nes ji yra artimiausia likusi dalis Šventykloje, kur buvo laikomas Šventasis Šventųjų (Holy of Holies) – labiausiai šventa vieta Šventykloje, kur, pagal tradiciją, buvo laikoma Dievo buvimo vieta žemėje. Dėl šios priežasties, net ir be Šventyklo, Šventoji siena yra laikoma ypatinga ir šventa vieta.
- Modernus naudojimas:
- Šiuolaikinė Šventoji siena yra pagrindinė žydų maldų vieta. Tūkstančiai maldininkų kasdien atvyksta čia melstis ir palikti popieriaus lapelius su maldos prašymais į plyšius tarp akmenų. Šventoji siena taip pat yra vieta, kur vyksta svarbūs religingi renginiai ir ceremonijos, tokie kaip Bar Mitzvah, kurios pažymi žydų berniukų suaugimo ceremoniją.
- Politinis ir socialinis kontekstas:
- Šventoji siena yra įsikūrusi senajame Jeruzalės mieste, kuris yra svarbi tiek žydų, tiek musulmonų ir krikščionių šventykla. Jos vieta sukelia daug politinių ir religinių diskusijų, nes senasis Jeruzalės miestas yra viena iš labiausiai ginčijamų teritorijų pasaulyje.
Architektūriniai bruožai
- Akmenys: Šventoji siena sudaryta iš didelių, masyvių akmenų blokų, kurie buvo naudojami sienos statybai Herodo laikais. Kai kurie iš šių akmenų yra labai dideli ir sveria kelias tonos, kas liudija šventyklo statybos dydį ir ambicijas.
- Aukštis ir ilgis: Sienos ilgis yra apie 50 metrų, o jos aukštis nuo pagrindo iki viršaus siekia apie 20 metrų. Aukščiausios dalies viršus yra paslėptas po vėliau pridėtomis struktūromis.
- Aplinka: Šventoji siena yra apsupta specialių struktūrų, įskaitant paviljonus ir maldos aikšteles, kurios pritaikytos maldininkų poreikiams.
Šventoji siena yra ne tik svarbi religinė vieta, bet ir simbolinis susijungimas su žydų tautos istorija ir dvasine tradicija. Jos vaidmuo kaip maldos ir meditacijos vieta, kartu su jos įtraukimu į platesnį Jeruzalės religinių ir politinių realijų kontekstą, daro ją unikaliu ir ypatingu objektu.