Soka Gakkai yra budistinė organizacija, kilusi iš Japonijos ir besiremianti Nichiren budizmo mokymais. Šis judėjimas, kurio pavadinimas reiškia „Sukurtos vertės draugija“, buvo įkurtas 1930 m. Tsunesaburo Makiguchi ir jo mokinio Josei Toda. Soka Gakkai pabrėžia taikos, švietimo ir kultūrinio vystymosi svarbą, siekdama skleisti Nichiren budizmo filosofiją, kurios esmė yra asmeninė transformacija ir gerovės kūrimas per dvasinę praktiką.
Soka Gakkai pagrindinė praktika yra „Nam-myoho-renge-kyo“ mantros kartojimas. Tai centrinė dvasinė formulė, kuri reiškia tikėjimą galingu „Lotuso Sutros“ mokymu. Anot šio tikėjimo, šis dvasinis pratimas padeda sužadinti vidinę Budos prigimtį ir pasiekti laimę bei harmoniją gyvenime. Mantros kartojimas yra laikomas būdu, kaip individas gali įveikti gyvenimo sunkumus, keisti savo karmą ir sukurti asmeninę bei visuotinę taiką.
- „Nam-myoho-renge-kyo“ atspindi principą, kad kiekvienas žmogus turi vidinę Budos prigimtį ir gali ją sužadinti per praktikas bei dvasinę savirealizaciją. Šis tikėjimas atmeta išorinį Budos garbinimą, skirdamas dėmesį individualiai dvasinei transformacijai.
- Soka Gakkai mokymas remiasi Nichiren Daishonin mokymais, kurie yra pagrįsti „Lotuso Sutra“ – pagrindine Mahajanos budizmo šventraščio dalimi. Šis tekstas laikomas aukščiausiu Budos mokymu, kuris moko, kad kiekvienas žmogus gali pasiekti Budos sąmonės būseną čia ir dabar, nepriklausomai nuo jo praeities ar socialinės padėties.
Be mantros kartojimo, Soka Gakkai organizacija skatina asmeninę atsakomybę ir gyvenimo tikslų siekimą. Ji pabrėžia, kad kiekvienas asmuo turi galimybę transformuoti savo gyvenimą ir tapti aktyviu visuomenės nariu, kuriantis taiką, bendradarbiavimą ir teisingumą. Anot šio tikėjimo, asmens dvasinė praktika ne tik keičia jo asmeninį gyvenimą, bet ir prisideda prie visos visuomenės gerovės.
- Soka Gakkai didelį dėmesį skiria švietimui, tikėdama, kad išsilavinimas yra vienas iš svarbiausių būdų skatinti visuomenės pažangą. Organizacija aktyviai dalyvauja įvairiuose socialiniuose ir kultūriniuose projektuose, propaguojančiuose taiką ir žmonių supratimą.
- Taika yra centrinis Soka Gakkai tikslas. Organizacija yra žinoma dėl savo pasaulinės kampanijos, siekiančios branduolinio nusiginklavimo, žmogaus teisių gynimo ir tarptautinio dialogo.
Soka Gakkai tarptautinėje arenoje veikia kaip „Soka Gakkai International“ (SGI), kurią vadovauja Daisaku Ikeda, šiuolaikinis organizacijos lyderis. Jis yra žinomas ne tik kaip dvasinis vadovas, bet ir kaip filosofas, švietimo reformatorius bei taikos šalininkas. Ikeda parašė daugybę knygų apie dvasinį tobulėjimą, švietimo svarbą ir taiką pasaulyje. Jo raštai ir kalbos skatina visuotinės atsakomybės ir empatijos suvokimą, o taip pat dvasinę laisvę ir pasaulinės taikos siekį.
- SGI filosofija taip pat remiasi idėja, kad kiekvieno žmogaus vidinis tobulėjimas ir pozityvus mąstymas gali pakeisti pasaulį. Šis tikėjimas skatina bendruomenes ir individus prisidėti prie teigiamų pokyčių savo aplinkoje, nes tai turi tiesioginę įtaką pasaulio gerovei.
- Nors Soka Gakkai susiduria su kritika Japonijoje, ypač dėl savo politinio aktyvumo, ji yra viena iš didžiausių budistinių organizacijų pasaulyje, turinti milijonus pasekėjų skirtingose šalyse.
Soka Gakkai pagrindinė žinia yra ta, kad kiekvienas žmogus turi potencialą tapti Budu ir kurti savo gyvenimą remdamasis dvasiniu tobulėjimu, savidrausme ir asmenine atsakomybe. Tikėjimo esmė yra vidinis gyvenimo pokytis, kuris veda į asmeninę ir visuotinę laimę, o dvasinė praktika yra būdas šį tikslą pasiekti.