Kas yra skaičius 4 religijoje?

Skaičius 4 daugelyje religijų simbolizuoja visatą, tvarką, stabilumą ir dažnai yra susijęs su gamtos ciklais bei pasaulio kryptimis. Šis skaičius dažnai pasirodo religiniuose tekstuose, ritualuose ir simbolikoje, ypač judaizme, krikščionybėje ir budizme.

1. Judaizmas

Skaičius 4 judaizme turi reikšmingą simboliką, ypač susijusią su Pesachu (žydų Velykomis) ir pasaulio struktūra:

  • Keturi klausimai (Ma Nishtana), kuriuos vaikai užduoda per Pesacho sederį. Šie klausimai simbolizuoja žydų išsilaisvinimo iš Egipto vergovės svarbą.
  • Keturi sūnūs, apie kuriuos pasakojama per Pesacho sederį – išminčius, nedoras, paprastas ir tas, kuris nežino, kaip klausti. Kiekvienas sūnus simbolizuoja skirtingą požiūrį į religiją ir istoriją.
  • Keturi pasaulio kampai – žydų tradicijoje, kaip ir kitose kultūrose, pasaulis vaizduojamas kaip turintis keturias pagrindines kryptis (šiaurę, pietus, rytus, vakarus), kas simbolizuoja Dievo viešpatavimą visame pasaulyje.

2. Krikščionybė

Krikščionybėje skaičius 4 dažnai simbolizuoja žemiškąjį pasaulį ir kūriniją:

  • Keturi evangelistai – Matas, Morkus, Lukas ir Jonas – kiekvienas parašė vieną iš keturių Evangelijų, kurios skelbia Jėzaus Kristaus gyvenimą, mokymus ir prisikėlimą.
  • Keturi pasaulio kampai taip pat pasirodo Biblijoje, pavyzdžiui, Apreiškimo Jonui knygoje (Apr 7:1), kur aprašoma, kad Dievas valdo visas pasaulio kryptis.
  • Keturi žvėrys pasirodo Apreiškimo knygoje ir simbolizuoja keturias pasaulio jėgas. Jie dažnai interpretuojami kaip pasaulio stichijos ar karalystės.

3. Budizmas

Budizme skaičius 4 turi ypatingą reikšmę dėl Keturių taurių tiesų, kurios yra pagrindinis Budos mokymas:

  • Keturi taurūs mokymai: 1) Gyvenimas yra kančia (Dukkha), 2) Kančios priežastis yra troškimas, 3) Kančią galima įveikti, 4) Kelias į kančios įveikimą yra Kilnusis aštuongubas kelias.
    Šios keturios tiesos sudaro pagrindą budizmo mokymams ir praktikai, padedančiai pasiekti nušvitimą ir išsivaduoti iš kančios.

4. Hinduizmas

Hinduizme skaičius 4 taip pat turi svarbią simboliką:

  • Keturi Vedos: Rigveda, Samaveda, Yajurveda ir Atharvaveda – tai svarbiausi šventieji tekstai, kuriuose užrašyti pagrindiniai hinduizmo mokymai.
  • Keturi gyvenimo etapai (Ašramai) – pagal hinduizmą, žmogaus gyvenimas padalintas į keturis pagrindinius etapus: 1) studentystės laikotarpis (Brahmacharya), 2) šeimos gyvenimas (Grihastha), 3) atsiskyrėlio gyvenimas (Vanaprastha), 4) atsisakymas pasaulietinių troškimų (Sannyasa).
  • Keturi pagrindiniai siekiai (Purusharthas): Dharma (moralinis priesakas), Artha (turtas), Kama (troškimai), Moksha (išsivadavimas).

5. Kitos religijos ir kultūros

  • Kinų filosofijoje ir daoizme skaičius 4 yra susijęs su keturiomis pasaulio kryptimis ir keturiais sezonais. Tačiau kinų kultūroje skaičius 4 taip pat gali turėti neigiamą konotaciją, nes jis skamba panašiai kaip žodis „mirtis“.
  • Senovės Egipte ir kitose senovinėse kultūrose** pasaulio keturios kryptys ir keturios gamtos jėgos (vanduo, oras, žemė, ugnis) dažnai buvo naudojamos kaip pasaulio tvarkos simbolis.

Skaičius 4 religijose ir kultūrose simbolizuoja pasaulio tvarką, kūriniją, pilnatvę ir stabilumą. Jis pasireiškia kaip visatos struktūros simbolis – su keturiomis kryptimis, keturiais gyvenimo etapais ar pagrindinėmis tiesomis, ir yra pagrindinis elementas, per kurį perteikiamos esminės religijų pasaulėžiūros ir tikėjimo tiesos.