Kas yra reinkarnacija?

Reinkarnacija – tai tikėjimas, kad po fizinės kūno mirties siela ar dvasinė esybė atgimsta naujame kūne. Ši idėja remiasi samprata, jog siela yra amžina ir persikūnija daugybę kartų, pereidama per įvairius gyvenimus. Reinkarnacijos sąvoka dažniausiai siejama su tokiomis religijomis kaip induizmas, budizmas, džainizmas ir sikhizmas, tačiau ją taip pat aptinkame ir kitose filosofinėse bei religijose sistemose, tokiose kaip senovės graikų filosofija arba Naujojo amžiaus judėjimai.

1. Reinkarnacija induizme

Induizmas yra viena iš pagrindinių religijų, kur reinkarnacija užima svarbią vietą. Čia tikima, kad siela (sanskr. atma) yra nemirtinga ir nuolat keliauja per gyvenimo ir mirties ciklus, kurie vadinami samsara. Induizme sielos atgimimą lemia karma – veiksmų ir jų pasekmių dėsnis.

  • Karma reiškia, kad žmogaus veiksmai, mintys ir elgesys dabartiniame gyvenime turi tiesioginį poveikį jo būsimam gyvenimui. Jei žmogus gyvena teisingai, atgimimo ciklas gali atvesti į geresnę padėtį kitame gyvenime. Priešingu atveju, blogi veiksmai gali privesti prie blogesnės reinkarnacijos formos.
  • Galutinis induizmo tikslas yra ištrūkti iš samsaros ciklo per dvasinį tobulėjimą ir pasiekti mokšą – išsilaisvinimą iš gimimų ir mirčių rato bei susiliejimą su dieviška sąmone (Brahmanu).

2. Reinkarnacija budizme

Budizmas taip pat pripažįsta reinkarnacijos arba atgimimo koncepciją, tačiau su savita interpretacija. Budizmo mokyme nėra nuolatinės, nesikeičiančios sielos idėjos (kaip yra induizme), o reinkarnacija yra suvokiama kaip sąlyginių jėgų tęstinumas, kuris juda iš vieno gyvenimo į kitą.

  • Anatta (ne-siela) yra viena iš pagrindinių budizmo sampratų, kuri teigia, kad nėra amžinos, pastovios sielos. Vis dėlto žmogaus sąmonė, mintys ir karma persikelia į kitą gyvenimą, priklausomai nuo ankstesnių veiksmų.
  • Budizme reinkarnacijos tikslas yra ištrūkti iš samsaros per dvasinį tobulėjimą ir pasiekti nirvaną – būseną, kai išnyksta kančios, prisirišimai ir atgimimai. Nirvana reiškia visišką išsilaisvinimą iš reinkarnacijos ciklo.

3. Reinkarnacija džainizme

Džainizmas yra dar viena religija, kur reinkarnacijos idėja užima svarbią vietą. Džainizme siela atgimsta tol, kol pasiekia išsilaisvinimą iš gimimų ir mirčių ciklo per etinį gyvenimą ir asketizmą.

  • Džainizmo doktrina taip pat pabrėžia karmos svarbą, kurią galima palyginti su moraliniais įrašais, nusakančiais, ar siela atgims aukštesnėje ar žemesnėje formoje.
  • Kaip ir induizme bei budizme, džainizmo sekėjų tikslas yra ištrūkti iš atgimimo rato, pasiekti kevalą – aukščiausią žinojimo ir tobulumo būseną.

4. Reinkarnacija sikhizme

Sikhizme taip pat pripažįstama reinkarnacija ir sielos kelionė per daugybę gyvenimų. Sikhizmas moko, kad žmogus gali atgimti įvairiomis formomis, priklausomai nuo karmos, tačiau šios religijos tikslas yra pasiekti vienybę su Dievu ir išsilaisvinti iš reinkarnacijos ciklo.

  • Karma sikhizme yra pagrindinis veiksnys, lemiantis sielos ateitį, tačiau dieviškasis gailestingumas (nors ir pelnomas per teisingą elgesį) taip pat vaidina svarbų vaidmenį. Sikhų tikslas yra pasiekti mukti – išsilaisvinimą iš samsaros.

5. Reinkarnacija senovės graikų filosofijoje

Senovės Graikijoje kai kurie filosofai taip pat rėmėsi reinkarnacijos idėja. Pitagoras, Platonas ir kiti graikų mąstytojai tikėjo, kad siela yra nemirtinga ir po mirties gali vėl atgimti naujame kūne.

  • Platono filosofijoje siela laikoma nemirtinga, o reinkarnacija – procesas, kuriuo siela vėl ir vėl grįžta į materialų pasaulį. Platonas rašė apie tai savo dialoguose, pabrėždamas, kad sielos prigimtis yra aukščiausia, bet ji turi išsivaduoti iš materialių prisirišimų.

6. Reinkarnacija Naujojo amžiaus judėjimuose

Šiuolaikiniuose Naujojo amžiaus judėjimuose reinkarnacijos idėja taip pat tapo svarbia. Daugelis šių judėjimų priima reinkarnaciją kaip dvasinės kelionės ir tobulėjimo būdą, remiantis sinteze tarp įvairių religijų ir filosofijų, įskaitant induizmą, budizmą ir kitus dvasinius mokymus.

  • Šiuose judėjimuose reinkarnacija dažnai suprantama kaip žmogaus dvasinio tobulėjimo dalis, kuri leidžia sielai mokytis iš savo ankstesnių gyvenimų klaidų ir per kelis gyvenimus tobulėti.

7. Reinkarnacijos tikslas ir prasmė

Nors skirtingos religijos turi savitas reinkarnacijos sampratas, pagrindinė reinkarnacijos idėja yra ta, kad gyvenimai yra laikini, o siela arba sąmonė patiria daugybę perėjimų, kol pasiekia išsilaisvinimą ar dvasinį tobulumą. Reinkarnacijos tikslas daugelyje religijų yra:

  • Išsilaisvinimas iš samsaros: daugelyje religijų, įskaitant induizmą, budizmą ir džainizmą, galutinis tikslas yra ištrūkti iš gimimų ir mirčių ciklo bei pasiekti išsilaisvinimo būseną.
  • Dvasinis tobulėjimas: reinkarnacija laikoma sielos kelione, kurios metu žmogus mokosi, tobulėja ir galiausiai pasiekia aukštesnę dvasinę sąmonę.

Reinkarnacija yra idėja apie sielos atgimimą naujuose kūnuose po fizinės mirties. Šis tikėjimas giliai įsišaknijęs įvairiose religijose, ypač Rytų tradicijose, ir siejamas su moraliniu atsakingumu, karmos dėsniu ir sielos siekiu išsivaduoti iš ciklinių gimimų ir mirčių rato. Reinkarnacija skatina žmogų suvokti, kad dabartinis gyvenimas ir jo veiksmai turi įtakos ne tik dabartiniam gyvenimui, bet ir būsimoms egzistencijoms, todėl reinkarnacijos doktrina dažnai susijusi su dvasinio tobulėjimo ir moralinio atsakomybės idėjomis.