„Pauliaus darbai“ yra ankstyvosios krikščioniškos literatūros apokrifinis tekstas, kuris aprašo apaštalo Pauliaus gyvenimą, misijas ir stebuklus. Šis tekstas nėra įtrauktas į Naujojo Testamento kanoną, tačiau yra svarbus šaltinis ankstyvosios krikščioniškos tradicijos kontekste. Jame gausu legendų apie Pauliaus gyvenimą po jo atsivertimo į krikščionybę ir jo misijų metu.
Atsivertimas ir pašaukimas
Apaštalas Paulius, anksčiau žinomas kaip Saulius, buvo uolus žydas fariziejus, kuris persekiojo krikščionis, kol jis stebuklingai atsivertė į krikščionybę. Pagal Naujojo Testamento „Apaštalų darbus“, jam keliaujant į Damaską, Jėzus pasirodė jam regėjime ir paklausė: „Sauliau, Sauliau, kodėl mane persekioji?“ Šis įvykis yra vienas reikšmingiausių Pauliaus gyvenimo momentų ir laikomas jo pašaukimo į apaštališką tarnystę pradžia. Po atsivertimo Paulius tapo vienu iš uoliausių krikščionybės skelbėjų, ypač tarp pagonių.
Misijos ir stebuklai
„Pauliaus darbuose“ pasakojama apie jo misijas įvairiose Romos imperijos vietose, įskaitant Mažąją Aziją, Graikiją ir Italiją. Vienas svarbiausių Pauliaus veiklos aspektų buvo Evangelijos skelbimas pagonims, nes jis tikėjo, kad Dievas pašaukė jį skleisti Gerąją Naujieną ne tik žydams, bet ir kitų tautų žmonėms.
Tekste taip pat gausu stebuklingų pasakojimų. Kaip ir kitų apaštalų apokrifiniuose tekstuose, čia Paulius išgydo ligonius, išvaro demonus ir netgi prikėlė mirusiuosius. Vienas iš labiausiai žinomų stebuklų yra pasakojimas apie tai, kaip Paulius meldėsi dėl Euticho, jaunuolio, kuris mirė nukritęs iš trečio aukšto per Pauliaus pamokslą. Paulius jį prikėlė iš numirusių, o šis įvykis dar labiau sustiprino jo, kaip stebukladario ir apaštalo, autoritetą.
Kitas svarbus epizodas „Pauliaus darbuose“ yra jo susidūrimas su burtininku Elymu. Paulius, būdamas Kipre, prakeikė Elymą, kuris bandė sutrukdyti Pauliaus mokymui, ir Elymas akimirksniu apako. Šis įvykis turėjo didelį poveikį vietos valdytojui, kuris po šio stebuklo įtikėjo krikščionių tikėjimu.
Teologiniai ginčai ir konfliktai
Paulius buvo ne tik misionierius ir stebukladarys, bet ir vienas iš svarbiausių ankstyvosios krikščionybės teologų. „Pauliaus darbuose“ akcentuojami jo teologiniai ginčai su kitais žydų religiniais vadovais bei pagonių religijos atstovais. Paulius dažnai susidurdavo su priešiškumu ir persekiojimais dėl savo mokymo apie Jėzų kaip Mesiją. Šie ginčai ir konfliktai ne tik formavo Pauliaus misijų eigą, bet ir padėjo plėtoti ankstyvąją krikščionišką teologiją, ypač apie malonės, tikėjimo ir išganymo temas.
Pauliaus kankinystė
„Pauliaus darbuose“ taip pat aprašoma jo kankinystė. Pagal tradiciją, Paulius Romoje buvo nubaustas mirtimi – nukirsdintas už savo tikėjimą. Nors šis įvykis nėra aprašytas kanoniniuose tekstuose, daugelis ankstyvosios krikščionybės šaltinių pritaria idėjai, kad Paulius mirė kaip kankinys valdant Romos imperatoriui Neronui. Jo mirtis tapo simboliu apaštališkos ištikimybės ir pasiaukojimo už tikėjimą.
Reikšmė ir palikimas
„Pauliaus darbai“ yra svarbus šaltinis, padedantis suprasti Pauliaus gyvenimą ir jo indėlį į krikščionybės plėtrą. Šis tekstas atskleidžia Pauliaus misijų iššūkius, jo teologinius ginčus ir stebuklus, kurie padėjo sustiprinti jo kaip vieno iš svarbiausių ankstyvųjų krikščionių lyderių įvaizdį.
Nors šis tekstas nėra laikomas kanoniniu, jis praturtina apaštalo Pauliaus portretą ir papildo Naujojo Testamento pasakojimus apie jo gyvenimą bei veiklą. Paulius laikomas vienu iš įtakingiausių ankstyvųjų krikščionybės skleidėjų, o jo raštai ir misijos turėjo ilgalaikį poveikį krikščioniškajai teologijai ir Bažnyčios tradicijai.
Keletas galimų citatų iš „Pauliaus darbų“:
- Apie Pauliaus misiją tarp pagonių:
- „Ir Viešpats pasakė man: ‘Eik, nes aš tave siunčiu pas pagonis, kad jiems atvertum akis, kad jie atsiverstų iš tamsos į šviesą ir iš Šėtono galios į Dievą.’“
- Apie stebuklą, kai Paulius prikėlė Eutichą iš numirusių:
- „Ir Paulius nusileido žemyn, puolė ant jaunuolio ir, apsikabinęs jį, tarė: ‘Nebijokite, jo siela tebėra jame.’ Ir jaunuolis pakilo gyvas, ir visi buvo labai paguosti.“
- Apie Pauliaus susidūrimą su burtininku Elymu Kipre:
- „Paulius, pripildytas Šventosios Dvasios, įsmeigė į jį akis ir tarė: ‘O tu, pilnas visokių klastų ir nedorybių, velnio vaike, tu priešiesi tiesos keliui! Štai Viešpaties ranka yra virš tavęs, ir tu būsi aklas, nematydamas saulės tam tikrą laiką.’ Ir tuoj pat ant jo krito tamsa.“
- Apie Pauliaus ir Silos išlaisvinimą iš kalėjimo:
- „Ir staiga kilo didelis žemės drebėjimas, ir kalėjimo pamatai susvyravo. Išsyk atsivėrė visos durys, ir visų kalinių grandinės nukrito. Kalėjimo sargas, matydamas tai, sušuko: ‘Ką turiu daryti, kad būčiau išgelbėtas?’ Paulius atsakė: ‘Tikėk Viešpatį Jėzų, ir būsi išgelbėtas.’“
- Apie Pauliaus kankinystę:
- „Ir Paulius atsiklaupė, pakėlė akis į dangų ir tarė: ‘Viešpatie, priimk mano dvasią.’ Ir kai jis buvo paruoštas kirsčiui, jo veidas švytėjo kaip saulė, ir jis mirė šventame Viešpaties vardu.“
Šios citatos iš „Pauliaus darbų“ atspindi Pauliaus misijų svarbą, jo stebuklus, susidūrimus su priešininkais ir jo ištikimybę Evangelijai net kankinystės akivaizdoje.