Kas yra noviciatas?

Noviciatas – tai svarbus etapas vienuolystės kelionėje, skirtas kandidatams į vienuolystę, siekiantiems geriau suprasti savo pašaukimą, gilinti savo dvasinį gyvenimą ir pasiruošti visą gyvenimą tarnauti Dievui pagal vienuolynų taisykles. Šis laikotarpis yra skirtas naujokams (noviciams), kurie pradeda savo kelionę vienuolyne ir įsipareigoja įgyti gilesnį supratimą apie vienuolyno gyvenimą, taisykles bei dvasingumą.

Noviciato esmė ir tikslai:
Noviciatas trunka paprastai nuo vienerių iki dvejų metų, per kuriuos kandidatas gyvena vienuolyno bendruomenėje, mokosi apie šios bendruomenės gyvenimo būdą, taisykles, įsipareigojimus ir dvasingumą. Šis laikotarpis yra skirtas tiek dvasiniam augimui, tiek asmeninio pašaukimo ištyrimui. Tai laikas, kai kandidatas yra kviečiamas gilintis į maldą, studijuoti šventuosius raštus, ugdyti klusnumą, neturtą ir skaistumą.

Noviciatas yra laikotarpis, kai žmogus gali tikrinti savo pasiryžimą gyventi pagal vienuolišką taisyklę, ir jis vyksta prieš duodant laikinuosius įžadus. Per šį laiką novicius turi progą atrasti savo vietą Dievo planuose, mokytis nuolankumo ir gyvenimo bendruomenėje. Noviciato metu naujokas dar nėra visiškai įsipareigojęs vienuolybei, ir jis gali laisvai nuspręsti, ar nori tęsti šią kelionę.

Noviciatas šventųjų raštuose ir Biblijoje:
Biblijoje nėra tiesiogiai minimas noviciato laikotarpis, tačiau galima rasti daug nuorodų į pasiruošimo, mokymo ir dvasinio augimo laikotarpius, kurie yra panašūs į noviciatą. Vienas iš pagrindinių pavyzdžių yra Jėzaus laikotarpis dykumoje. Mato evangelijoje (Mato 4:1-2) rašoma, kad „Tada Dvasia nuvedė Jėzų į dykumą, kad Jis būtų velnio gundomas. Ir, pasninkavęs keturiasdešimt dienų bei keturiasdešimt naktų, Jis buvo alkanas.“ Šis Jėzaus pasninkas ir buvimas dykumoje simbolizuoja dvasinį apsivalymą ir pasiruošimą svarbiajam jo misijos etapui, kas gali būti prilyginama noviciato dvasinei reikšmei – pasiruošimui gilesniam pašaukimui.

Panaši idėja atsispindi ir Šv. Pauliaus mokyme apie dvasinį ugdymą. Laiške romiečiams (Rom 12:2) jis rašo: „Nesidėkite prie šio pasaulio, bet pasikeiskite, atsinaujinę savo mąstymu, kad galėtumėte pažinti Dievo valią – kas gera, tinkama ir tobula.“ Šis Pauliaus mokymas yra svarbus noviciato dvasinei prasmei, nes novicius taip pat yra kviečiamas atsiskirti nuo pasaulietinių malonumų ir siekti Dievo valios.

Noviciatas istorijoje:
Vienuoliškojo gyvenimo raida prasidėjo ankstyvuoju krikščionybės laikotarpiu, kai pirmieji atsiskyrėliai, tokie kaip šventasis Antanas Didysis, pasitraukė į dykumas, siekdami gyventi atsiskyrime, maldoje ir atsivertime. Nors šie atsiskyrėliai neturėjo struktūruoto noviciato, jų gyvenimo būdas tapo pavyzdžiu tiems, kurie norėjo visiškai atsiduoti Dievui.

Noviciatas kaip formalus vienuoliškos formacijos etapas susiformavo vėliau, su įsteigtomis vienuolijų taisyklėmis. Šventasis Benediktas, vienas iš vienuolystės tėvų, savo „Reguloje“ aiškiai nurodė noviciato svarbą ir nustatė taisykles, kaip naujokai turėtų būti ugdomi. Benediktas pabrėžė, kad noviciatas yra laikas, skirtas tikrinti ir stiprinti pašaukimą, mokytis nuolankumo ir bendruomeniškumo.

Noviciato reikšmė išryškėja ir kitų vienuolinių bendruomenių gyvenime, pvz., pranciškonai ir dominikonai taip pat įvedė griežtas naujokų ugdymo taisykles. Šventasis Pranciškus Asyžietis skatino savo pasekėjus gyventi paprastą ir neturtingą gyvenimą, o noviciatas buvo laikotarpis, kai naujokai buvo mokomi atsisakyti materialių vertybių ir gyventi pagal Evangeliją.

Noviciatas yra esminis etapas vienuoliškame gyvenime, skirtas dvasiniam augimui ir pasiruošimui duoti įžadus. Jis suteikia galimybę noviciui geriau suprasti vienuolyno gyvenimo būdą, ugdyti asmenines dorybes ir sustiprinti savo pašaukimą. Noviciato tradicija remiasi ankstyvąja krikščionybės praktika ir yra giliai įsišaknijusi vienuolinėje istorijoje ir dvasinėje formacijoje.