Kas yra korporalas?

Korporalas yra kvadratinės formos lininis audeklas, naudojamas Romos katalikų liturgijoje, ant kurio dedama konsekruota Ostija ir taurė. Jo pagrindinė funkcija yra užtikrinti, kad kiekviena pašventintos Ostijos dalelė ar vyno lašas būtų laikoma ir elgiamasi su jais itin pagarbiai. Korporalas dedamas ant altoriaus prieš prasidedant eucharistinei liturgijai, o po jos rūpestingai sulankstomas, kad būtų išvengta bet kokios netinkamos pašventintų elementų sąveikos su aplinka.

Simboliškai korporalas siejamas su drobule, į kurią buvo suvyniotas Jėzaus kūnas po jo nukryžiavimo, kai jis buvo paguldytas į kapą. Evangelijose aprašoma, kaip Juozapas iš Arimatėjos ir Nikodemas atėjo pas Pilotą, prašė leisti pasiimti Jėzaus kūną, po to švelniai suvyniojo jį į švarią drobulę ir paguldė į naują kapą. Drobulė, kaip ir korporalas, atlieka šventą ir simbolinę funkciją – tai audeklas, kuris laikė ir saugojo Jėzaus kūną.

Liturgijoje korporalas tampa šios drobulės simboliu ir primena tikintiesiems apie Jėzaus kančią ir laidotuves. Kai Ostija, tapusi Kristaus kūnu per konsekraciją, dedama ant korporalo, tai tarsi priminimas, kad Jėzaus kūnas buvo suvyniotas į drobulę prieš jo laidotuves. Eucharistinės apeigos per mišias simbolizuoja ne tik Kristaus prisikėlimą, bet ir jo mirtį bei laidotuves, o korporalas tampa šio švento momento priminimu.

Korporalas dažniausiai gaminamas iš lino, nes tradiciškai linas buvo naudojamas laidotuvių drobulėms, įskaitant ir tą, kurioje buvo suvyniotas Jėzaus kūnas. Šio audeklo pasirinkimas taip pat simbolizuoja švarą ir šventumą, nes linas laikomas švariu ir grynu audiniu. Tai dar labiau pabrėžia simbolinę korporalio funkciją saugant eucharistinius elementus, kurie po konsekracijos laikomi itin šventais.

Liturginėse apeigose, kai kunigas išskleidžia korporalą ir ant jo padeda Ostiją bei taurę, tai atliekama su dideliu rūpestingumu ir pagarba. Tai ne tik praktinis veiksmas, bet ir gilus dvasinis simbolis, primenantis apie Kristaus kūno svarbą ir šventumą. Po šventųjų mišių, kai Ostija buvo priimta per Komuniją, korporalas vėl kruopščiai sulankstomas taip, kad nė viena dalelė nenukristų ant žemės, išlaikant liturginį šventumą.

Korporalas yra itin svarbus elementas šventosiose mišiose ir išlieka esmine dalimi kiekvienoje eucharistinėje apeigoje. Jo simbolinė reikšmė, susijusi su Kristaus kūno drobule, primena apie šventumą ir pagarbą, kurią tikintieji turi jausti Eucharistijai. Kiekvienas veiksmas, susijęs su korporalio naudojimu, kviečia tikinčiuosius apmąstyti Kristaus auką ir laidotuves, kurios suteikia prasmę prisikėlimui ir amžinajam gyvenimui, pažadėtam per Eucharistiją.