Caritas yra lotyniškas žodis, reiškiantis „meilę“ ar „gailestingumą“, tačiau taip pat naudojamas kaip bendras terminas, nusakantis Katalikų Bažnyčios socialinę ir labdaringą veiklą, skirtą pagalbai skurstantiems ir reikalingiems. Tai tarptautinė katalikų organizacija, kuri savo veiklą pradėjo XIX a. pabaigoje ir išaugo į vieną didžiausių humanitarinės pagalbos organizacijų pasaulyje.
Caritas organizacijų tinklas veikia daugiau nei 200 šalių ir regionų, ir jos misija – skatinti žmogaus orumą, kovoti su skurdu bei neteisingumu, padėti tiems, kurie kenčia nuo stichinių nelaimių, karo ir kitų krizių. Caritas taip pat stengiasi atkreipti dėmesį į struktūrines priežastis, kurios lemia skurdą ir neteisingumą visuomenėje.
Pirmieji Caritas judėjimai atsirado Europoje, ypač Vokietijoje, kai socialiniai ir ekonominiai pokyčiai, kilę dėl industrializacijos, sukėlė skurdo ir nelygybės augimą. Šių judėjimų įkūrėjai suprato, kad Bažnyčia turi aktyviai dalyvauti sprendžiant socialines problemas, teikdama pagalbą ne tik dvasiškai, bet ir materialiai.
Caritas veikla plėtojosi per visą XX a., ypač po Antrojo pasaulinio karo, kai reikėjo didelės pagalbos atstatant Europos šalis ir padedant karo aukoms. Ši organizacija tapo tarptautiniu judėjimu, o jos misija išplėtė veiklą ne tik Europoje, bet ir visame pasaulyje, ypač besivystančiose šalyse.
Caritas principai:
- Meilė ir teisingumas: Caritas remiasi Evangelijos mokymu, kuris skatina rūpintis pažeidžiamiausiais visuomenės nariais, siekti teisingumo ir gailestingumo. Citata: „Tikra meilė yra tada, kai ji tampa veiksmu. Meilė turi būti išreikšta ne tik žodžiais, bet ir darbais, kad patenkintų vargstančiųjų poreikius.“ – Popiežius Pranciškus
- Žmogaus orumo apsauga: Caritas siekia, kad kiekvienas žmogus būtų gerbiamas, nepriklausomai nuo jo ekonominės padėties, tautybės ar religijos. Žmogaus orumo apsauga yra kertinis jų misijos akmuo. Citata: „Bažnyčia negali užsimerkti prieš tuos, kurie kenčia. Caritas darbas yra būtinas norint išreikšti tikrąją Evangelijos žinią.“ – Popiežius Jonas Paulius II
- Solidarumas: Caritas organizacija remiasi solidarumu su kenčiančiaisiais. Tai reiškia ne tik paramą materialiniu lygmeniu, bet ir aktyvų įsitraukimą į jų kasdienes kovas bei bendrą siekį keisti neteisingas socialines struktūras.
- Bendradarbiavimas: Caritas glaudžiai bendradarbiauja su vietinėmis bendruomenėmis, siekdama padėti jas įgalinti spręsti savo problemas ir būti savarankiškomis. Tai daroma per švietimą, sveikatos priežiūros programas, žemės ūkio plėtrą ir kitus projektus.
Istoriniai įvykiai ir istorijos:
- Šventasis Laurynas – vienas ankstyvųjų krikščionių kankinių, laikomas vienu iš Caritas įkvėpėjų. IV a. Laurynas buvo atsakingas už Romos Bažnyčios iždą ir labdaringą veiklą. Kai imperatorius pareikalavo, kad Laurynas atiduotų Bažnyčios turtus, jis surinko skurdžius, ligonius ir našlaičius, ir pasakė: „Štai tikrieji Bažnyčios turtai!“ Už tai Laurynas buvo nužudytas. Ši istorija tapo simboline Caritas misijos šerdimi – rūpintis skurdžiais kaip didžiausiu lobiu.
- Motina Teresė ir Caritas: Nors oficialiai Motina Teresė nepriklausė Caritas organizacijai, jos veikla yra puikus Caritas meilės ir tarnystės pavyzdys. Motina Teresė ir jos įkurtos Gailestingumo misionierės dirbo su pažeidžiamiausiais visuomenės nariais, ypač Indijoje, rūpindamiesi apleistais, ligoniais ir mirštančiais. Citata: „Aš niekada nebūčiau galėjusi daryti to, ką dariau, jei nebūčiau žinojusi, kad Caritas taip pat daro tą patį visame pasaulyje – myli ir tarnauja.“ – Motina Teresė
Lietuvoje Caritas yra viena didžiausių humanitarinių organizacijų. Ji buvo įkurta po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo ir nuo tada aktyviai dalyvauja socialinėje veikloje. Caritas Lietuvoje teikia paramą socialiai pažeidžiamoms grupėms: skurstantiems, benamiams, ligoniams, taip pat organizuoja labdaringas akcijas, projektus vaikams ir šeimoms.
Citata iš Caritas Lietuvoje: „Kiekvieną dieną mes esame pasiruošę padėti tiems, kurie kreipiasi į mus dėl paramos. Mes ne tik duodame maistą ar rūbus, bet ir siekiame padėti žmonėms atgauti orumą ir viltį.“
Caritas veikla nėra tik praktinė pagalba. Organizacija siekia keisti visuomenės požiūrį į skurdą, neteisybę ir socialinę atskirtį, ragina vyriausybes ir pasaulio bendruomenę veikti atsakingiau dėl labiausiai pažeidžiamų žmonių.
Caritas pabrėžia, kad meilė artimui ir pagalba skurstantiesiems yra ne tik Bažnyčios, bet ir kiekvieno žmogaus atsakomybė. Meilė yra tikroji motyvacija ir variklis, vedantis žmones į aktyvų veikimą, siekiant sukurti teisingesnį ir žmogiškesnį pasaulį.