Cargo kultai yra unikali socialinė ir religinių judėjimų kategorija, atsiradusi Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų laikotarpiu Ramiojo vandenyno salose, ypač Melanezijoje. Šie kultai susiformavo po to, kai vietos gyventojai stebėjo, kaip europiečių ir amerikiečių kariuomenės, atvykusios į salas, atneša didelius kiekius prekių, technologijų ir išteklių. Vietiniai žmonės šias prekes suvokė kaip dievišką dovaną, ir tai sukėlė įvairių dvasinių ir socialinių interpretacijų bei judėjimų.
Cargo kultų ideologija dažnai remiasi tikėjimu, kad prekes ir turtus, kuriuos nešė svetimšaliai, galėjo atnešti vietos dvasios, protėviai arba net patys dievai. Vietiniai gyventojai manė, kad jeigu jie tinkamai atliks tam tikras ceremonijas, apeigas ir ritualus, gali pritraukti šias prekes, ypač po karo, kai tiek daug materialinių išteklių buvo palikta.
Vienas žymiausių cargo kultų pavyzdžių yra John Frum judėjimas, kilęs Vanuatu salose. Vietiniai gyventojai tikėjo, kad John Frum – mistinė figūra – atneš turtus ir materialines gėrybes. Šio judėjimo pasekėjai organizavo ritualus ir ceremonijas, skirtas šiai figūrai pagerbti. Jie netgi ėmėsi kopijuoti vakarietiškas praktikas, tokias kaip orlaivių nusileidimas, tikėdami, kad tai padės atnešti „cargo“ – prekes ir turtus.
Cargo kultai dažnai atspindi didelį kultūrinį susidūrimą, kai tradiciniai gyvenimo būdai ir vertybės susitinka su kolonializmu ir vakarietiškos kultūros poveikiu. Šios religijos ir judėjimai dažnai išreiškia vietos gyventojų troškimą atgauti kontrolę ir prasmę savo gyvenime, susidūrus su modernizacija ir globalizacija.
Cargo kultai taip pat atskleidžia, kaip žmonės interpretuoja ir reaguoja į globalizacijos procesus ir technologijų pažangą. Vietos gyventojai dažnai pasinaudojo šiais judėjimais kaip būdu išreikšti savo pasipriešinimą kolonializmui ir siekti savarankiškumo. Tuo pačiu metu šios religijos ir judėjimai rodo, kaip ekonominiai ir socialiniai kontekstai gali formuoti religines praktikas ir tikėjimus.
Cargo kultai, nors ir buvo ypatingi savo laikotarpiu, ir toliau įdomiai veikia kaip pavyzdžiai, kaip kultūros gali keistis ir prisitaikyti prie naujų sąlygų. Šie judėjimai taip pat parodo, kaip tikėjimai ir dvasinės praktikos gali būti naudojami kaip atsakas į išorinius spaudimus ir pokyčius.
Tokių kultų pavyzdžiai, kaip John Frum judėjimas, užfiksuoti mokslininkų ir antropologų dėmesio, ir jie toliau tyrinėjami, kad geriau suprastų, kaip kultūros ir religijos veikia bei reaguoja į besikeičiančius pasaulio kontekstus. Cargo kultai gali būti laikomi svarbiais socialiniais ir kultūriniais fenomenu, kurie padeda geriau suprasti šiuolaikinio pasaulio sudėtingumą.