Aum Shinrikyo, kuri vėliau pasivadino „Aleph“, yra Japonijoje kilusi religinė grupė, kuri tapo liūdnai pagarsėjusi dėl savo teroristinės veiklos, ypač dėl 1995 m. Tokijo metro atlikto sarino dujų išpuolio. Grupė buvo įkurta 1984 m. Shoko Asahara, kuris savo pasekėjams save pristatė kaip mesiją ir Budos reinkarnaciją. Aum Shinrikyo apjungė įvairių religijų, įskaitant budizmą, induizmą, krikščionybę, elementus, bet palaipsniui perėjo prie radikalios apokaliptinės vizijos, kurios centre buvo pranašaujamas pasaulio pabaigos karas ir tik grupės išrinktųjų išlikimas.
Pradžioje Aum Shinrikyo veikė kaip „dvasinio išsilaisvinimo“ judėjimas, propaguojantis meditaciją, asketizmą ir tikėjimą, kad žmogus gali pasiekti aukščiausią dvasinę būseną per tam tikras praktikas ir mokymus. Asahara skelbėsi kaip vienintelis mokytojas, galintis atvesti savo pasekėjus į išganymą. Grupės mokymai pradėjo radikaliai keistis, kai Asahara pradėjo kalbėti apie neišvengiamą žmonijos sunaikinimą, kurį sukels pasaulinis karas, ir kad Aum Shinrikyo yra išrinktoji grupė, turinti „išgelbėti“ žmoniją po šio sunaikinimo.
- Vienas iš Aum Shinrikyo pagrindinių doktrinos elementų buvo apokaliptinis tikėjimas, kad tik grupės nariai išliks pasaulio pabaigoje. Asahara teigė, kad išorinis pasaulis yra pilnas nuodėmių ir prievartos, todėl Dievas jį sunaikins, o jo pasekėjai turės išlikti ir sukurti naują pasaulį.
- Asahara taip pat skelbė apie dvasinio tobulumo siekimą per griežtus fizinius ir dvasinius išbandymus, meditacijas, kuriose buvo naudojami deguonies trūkumai ar kitos ekstremalios priemonės, siekiant „išvalyti“ pasekėjus nuo jų pasaulietinių prisirišimų.
- Grupės nariai buvo stipriai kontroliuojami ir izoliuoti nuo išorinio pasaulio. Buvo propaguojama visiška paklusnumo kultūra, kur nariai buvo įtikinti, kad tik Asahara gali juos išgelbėti nuo ateinančios pasaulio katastrofos.
Vienas iš radikaliausių Asaharos mokymų buvo jo teiginys, kad pasaulinio sunaikinimo procesas turi būti aktyviai skatinamas. Tai paskatino grupės narius imtis smurtinių veiksmų, siekiant destabilizuoti visuomenę ir pradėti apokaliptinį karą. Tai peraugo į žiaurius nusikaltimus, įskaitant nužudymus, žmonių grobimus ir galiausiai – 1995 m. balandžio 20 d. išpuolį, kai Aum Shinrikyo paleido nuodingąsias sarino dujas Tokijo metro. Per šį išpuolį žuvo 13 žmonių, o tūkstančiai buvo sužeisti.
- Po šio išpuolio Japonijos valdžia ėmėsi griežtų priemonių prieš Aum Shinrikyo. Daugelis grupės lyderių, įskaitant Asaharą, buvo suimti ir nuteisti mirties bausme. Shoko Asahara buvo įvykdyta mirties bausmė 2018 m.
- Aum Shinrikyo buvo paskelbta teroristine organizacija ir uždrausta Japonijoje bei kitose šalyse. Nors grupė susilaukė tarptautinio pasmerkimo, ji išliko, pasivadinusi „Aleph“ ir bandydama atsiriboti nuo smurto, kurį vykdė praeityje. Tačiau ji ir toliau laikoma pavojinga dėl savo ekstremistinės filosofijos.
Aum Shinrikyo tapo svarbiu priminimu apie tai, kaip religijos pavadinimu gali būti vykdomas smurtas ir manipuliacija. Šis judėjimas iš esmės pavertė tikėjimą į įrankį, skirtą pateisinti kraštutinį smurtą ir terorą. Organizacijos veikla ir ideologija toliau kelia grėsmę, nors grupės pasekėjų skaičius gerokai sumažėjo po Tokijo metro išpuolio.