Kas yra aukos liturgija?

Aukos liturgija yra antra didžioji Mišių dalis, kuri, kaip ir pirmoji dalis (Žodžio liturgija), turi ypatingą reikšmę krikščionių maldos gyvenime. Aukos liturgijos tikslas – atnešti Dievui šventą auką ir per Eucharistiją padaryti ją tikra ir veiksminga. Ši dalis yra ne tik simbolinis veiksmas, bet ir realus Dievo ir žmonių susivienijimas per Kristaus Kūną ir Kraują. Aukos liturgija apima tris pagrindinius etapus:

1. Aukos Dovanų Paruošimas

Atnašavimasyra pirmasis Aukos liturgijos veiksmas. Šiuo etapu paruošiamos aukos dovanos – duona ir vynas, kurie vėliau bus paversti Kristaus Kūnu ir Krauju. Šiame etape kunigas arba diakonas deda ant altoriaus duonos ir vyno patenas bei taure ir šaukiasi Dievo malonės, kad šios dovanos būtų priimtos.

  • Aukos Dovanų Paruošimas: Kunigas paima duoną ir vyną, uždeda ant altoriaus, maldos metu prašydamas Dievo palaimos. Atnašavimo malda dažnai apima prašymą, kad Dievas priimtų auką ir padėtų tikintiesiems gyventi pagal Jo valią.
  • Sąjungos Malda: Kunigas meldžiasi, kad Dievas pašventintų ir priimtų atnašas, kad jos būtų vertos Jo šventumui. Šiuo metu dažnai atliekami maldos ir laikomasi ypatingo pagarbumo.

2. Perkeitimas (Konsekraacija)

Perkeitimas arba konsekraacija yra esminis Aukos liturgijos momentas. Per šį veiksmą duona ir vynas yra paverčiami Kristaus Kūnu ir Krauju. Tai pagrindinis ir švenčiausias Mišių momentas, kai tikinčiai tiki, kad realiai Kristus apsireiškia eucharistinėje Dovanoje.

  • Konsekraacija: Kunigas, laikydamas duoną ir vyną, skaito žodžius, kuriuos Jėzus pasakė per Paskutinę vakarienę: „Imkite ir valgykite, nes tai yra mano Kūnas“ ir „Imkite ir gerkite, nes tai yra mano Kraujas“. Šiuo veiksmu duona ir vynas tampa Kristaus Kūnu ir Krauju, kaip sakoma, jie yra „perkeisti“ ir tapo sakramentiniu ženklu, per kurį Jėzus dalijasi savo kūnu ir krauju su tikinčiaisiais.

3. Komunija (Susivienijimas)

Komunija yra paskutinis Aukos liturgijos etapas, kurio metu tikintieji priima Eucharistiją, susivienija su Kristumi ir su bendruomenė. Tai yra svarbus momentas, kai tikintieji dalyvauja Kristaus Kūno ir Kraujo šventime, kuriuo stiprinamas jų tikėjimas ir dvasinė vienybė su Dievu ir su bažnyčios bendruomene.

  • Komunijos Pasirengimas: Prieš priimant Eucharistiją, kunigas arba diakonas maldauja Dievo pagalbos, kad priėmimas būtų vertas. Šiuo metu atliekama malda ir giedamos dainos, kurios atspindi dvasinį pasiruošimą.
  • Priėmimas: Tikinčiais dažnai priima Kūną ir Kraują iš kunigo rankų arba diakono. Šis veiksmas simbolizuoja dvasinę ir fizinę bendrystę su Kristumi ir bendruomene.

Svarba ir Funkcija

Aukos liturgija yra esminė Mišių dalis, nes ji ne tik vykdo Kristaus įsakymą „daryti tai mano atminimui“, bet ir išreiškia tikėjimo centrą – Eucharistiją. Tai veiksmas, kuris atnaujina ir stiprina dvasinį ryšį su Dievu ir suteikia malonę visiems, kas priima. Šiuo metu tikintieji dalyvauja Dievo išganymo plane ir patiria tikrąją Kristaus buvimo paslaptį per Eucharistiją.

Aukos liturgija yra ir švenčiausia krikščioniško gyvenimo dalis, išreiškianti Dievo meilę ir atsidavimą žmonėms per Jėzaus Kristaus auką.