Žodis „al-Kaida“ (arab. القاعدة, al-Qāʿidah) išvertus iš arabų kalbos reiškia „bazė“ arba „fundamentas“. Pradinė reikšmė buvo susijusi su kariniu mokymu ir organizacijos struktūra, kuri veikė kaip bazė arba pagrindas musulmonų kovotojų mokymui ir koordinavimui, ypač Afganistane sovietų invazijos metu. Al-Kaida buvo įkurta 1988 m. Osamos bin Ladeno ir Abdullah Azzam, ir vėliau tapo žinoma kaip tarptautinė teroristinė organizacija, atsakinga už įvairius išpuolius, įskaitant 2001 metų rugsėjo 11-osios atakas JAV.
Al-Kaida yra glaudžiai susijusi su islamu, tačiau organizacija naudoja radikalią islamo interpretaciją, kuri daugeliui musulmonų nėra priimtina. Organizacija remiasi salafizmo džihadizmo ideologija — tai yra ekstremali fundamentalistinė islamo atšaka, kuri siekia sugrąžinti islamą į „grynąją“ formą, kaip ji buvo laikoma ankstyvųjų musulmonų bendruomenėje (Salaf). Štai kaip al-Kaida susijusi su religija:
1. Radikali islamo interpretacija
- Al-Kaida seka salafizmo džihadizmo ideologija, kurioje siekiama grąžinti islamą į „pirminę“ būklę, laikantis pirmųjų musulmonų gyvenimo pavyzdžio. Jie laikosi radikalios islamo interpretacijos, kurioje šventuoju karu (džihadu) laikoma kova prieš Vakarų civilizaciją, „netikėlius“ (kafirus), ir tuos, kurie, jų manymu, išdavė islamą.
- Džihadas jų supratimu yra ne tik dvasinis tobulėjimas (kaip tai interpretuojama daugelyje musulmonų bendruomenių), bet ir ginkluota kova prieš tuos, kurie laikomi grėsmėmis islamui.
2. Anti-Vakarų ir anti-modernizmo ideologija
- Al-Kaida laiko Vakarų civilizaciją pagrindiniu priešu ir mano, kad Vakarai (ypač JAV ir jų sąjungininkai) yra atsakingi už musulmonų žemių okupaciją, išnaudojimą bei vertybių naikinimą.
- Organizacija siekia sukurti visuotinę islamo valstybę arba kalifatą, kuri būtų valdomas pagal šariato įstatymus. Šariato sistema, pasak jų, turi būti įvesta visame pasaulyje, o visos kitos politinės sistemos turi būti sunaikintos.
3. Religinė retorika
- Al-Kaida dažnai naudoja religinę retoriką, kad pateisintų savo veiksmus ir verbuotų narius. Jie vadovaujasi įvairiomis Korano ir haditų interpretacijomis, teigdami, kad jų veiksmai yra „šventojo karo“ dalis.
- Osama bin Ladenas ir kiti al-Kaidos vadovai dažnai naudojo religinius tekstus, kad pateisintų teroristinius išpuolius, tvirtindami, kad jų kova yra teisėta gynyba prieš Vakarų imperializmą ir „musulmonų žemių“ okupaciją.
4. Kankinystės kultas
- Al-Kaida remiasi kankinystės (šahada) idėja, kuri šventina savižudžių išpuolius. Jie mano, kad tie, kurie žūsta vykdydami išpuolius prieš „netikėlius“, iškart patenka į rojų. Tai svarbi al-Kaidos ideologijos dalis, ypač per savižudžių išpuolius, kurie yra jų veiklos ženklas.
5. Santykis su tradiciniu islamu
- Dauguma pasaulio musulmonų nepritaria al-Kaidos ideologijai ir veiksmai. Tradicinis islamas džihadą daugiausia laiko dvasiniu tobulėjimu arba gynybiniu karu, kai puolama tik tada, kai musulmonai yra tiesiogiai užpulti. Al-Kaidos radikali interpretacija, kurioje pateisinami teroristiniai išpuoliai prieš civilius, prieštarauja daugelio islamo teisininkų ir teologų mokymams.
Al-Kaida yra glaudžiai susijusi su religija, nes jos ideologija pagrįsta radikalia islamo interpretacija, kuri pateisina ginkluotą kovą ir teroristinius išpuolius kaip religinius veiksmus. Nors jie naudoja islamo terminus ir retoriką, didžioji dauguma musulmonų visame pasaulyje nepritaria jų veiklai ir mano, kad al-Kaidos teroristiniai veiksmai iškraipo tikrąjį islamo mokymą.