Kaip pasiruošti vaiko krikštynoms?

Vaiko krikštas katalikų bažnyčioje yra džiugi šeimos šventė, reikšmingas dvasinis įvykis – pirmasis iš septynių sakramentų, kuriuo vaikas įvedamas į krikščionių bendruomenę ir pavedamas Dievo globai. Pasiruošimas šiam momentui apima tiek praktinius, tiek dvasinius žingsnius. Štai kaip tinkamai pasirengti vaiko krikštynoms pagal lietuviškas katalikiškas tradicijas.

Susisiekite su parapija

Pirmiausia susisiekite su savo parapijos bažnyčia, kurioje planuojate krikštyti vaiką. Rekomenduojama tai padaryti likus bent porai mėnesių iki norimos datos. Susitikite su kunigu, aptarkite galimą krikšto laiką ir išsiaiškinkite parapijos reikalavimus. Kai kuriose bažnyčiose krikšto apeigos vyksta bendrai nustatytomis dienomis, kitose galima susitarti dėl asmeninės ceremonijos. Atsineškite vaiko gimimo liudijimą – jis bus reikalingas registracijai.

Tėvų ir krikštatėvių pasirengimas

Katalikų bažnyčia moko, kad krikštas yra įsipareigojimas ne tik vaikui, bet ir jo tėvams bei krikštatėviams auginti jį tikėjime. Todėl daugelyje parapijų organizuojami pasirengimo pokalbiai ar trumpi kursai, skirti tėvams ir krikštatėviams. Juose aptariama krikšto prasmė, tikėjimo pagrindai ir atsakomybė, kurią prisiimate. Jei neseniai nesilankėte bažnyčioje ar jaučiatės nepasiruošę, nebijokite – kunigas padės jums viską suprasti ir pasirengti.

Krikštatėvių pasirinkimas

Krikštatėviai yra vaiko dvasiniai palydovai, todėl jų vaidmuo itin svarbus. Pagal Bažnyčios taisykles, bent vienas krikštatėvis privalo būti praktikuojantis katalikas, priėmęs Krikštą, Pirmąją Komuniją ir Sutvirtinimą bei gyvenantis pagal krikščioniškus principus. Antrasis krikštatėvis gali būti taip pat katalikas arba kitos krikščioniškos bendruomenės narys, tuomet vadinamas krikšto liudytoju. Abu krikštatėviai negali būti nekatalikai – tai svarbus reikalavimas, kurį verta aptarti su kunigu, kad viskas atitiktų Bažnyčios kanonus.

Krikštas – šventas įvykis, todėl verta jam pasiruošti ir dvasiškai. Tėvai gali melstis už vaiką, apmąstyti šio sakramento reikšmę savo šeimai. Jei jaučiate poreikį, prieš krikštynas atlikite išpažintį ir priimkite Šventąją Komuniją – tai padės jums pilnatviškai dalyvauti apeigose. Taip pat galite rinkti vaikui krikščionišką vardą, atspindintį tikėjimo vertybes, nors tai nėra būtina.

Krikšto apeigoms reikės krikšto žvakės ir krikšto drabužėlio (arba krikšto rūbo). Žvakė simbolizuoja Kristaus šviesą, o drabužėlis – naują gyvenimą tikėjime. Šiuos daiktus dažniausiai atsineša šeima, tačiau kai kuriose parapijose juos galima gauti vietoje – pasiteiraukite kunigo. Taip pat išsiaiškinkite, ar reikalinga auka bažnyčiai – tai priklauso nuo vietos tradicijų.

Krikšto diena

Apeigų dieną atvykite šiek tiek anksčiau, kad galėtumėte ramiai pasiruošti. Krikšto apeigos paprastai trunka apie 30–60 minučių ir apima vandens pašventinimą, krikšto veiksmą, patepimą šventuoju aliejumi bei krikšto žvakės uždegimą. Būkite pasirengę dalyvauti – atsakyti į kunigo klausimus ir kartu su krikštatėviais išpažinti tikėjimą.

Pasiruošimas vaiko krikštui yra ne tik organizacinis, bet ir dvasinis procesas. Tai metas susiburti kaip šeimai, apmąstyti tikėjimą ir patikėti vaiką Dievo globai. Jei kyla klausimų, drąsiai kreipkitės į kunigą – jis jus palydės šioje svarbioje kelionėje.