Jėzus judaizme, krikščionybėje ir islame

Jėzus Kristus yra vienas žymiausių istorinių ir religinių asmenų, tačiau Jis skirtingai suvokiamas judaizme, krikščionybėje ir islame. Nors visos trys religijos vienaip ar kitaip mini Jėzų, jų tikėjimas apie Jį smarkiai skiriasi. Kodėl taip yra? Kaip Jėzus tapo svarbiu veikėju šiuose tikėjimuose, ir kodėl jo istorija pateikiama skirtingai?

Jėzus judaizme

Judaizme Jėzus (hebrajiškai Jehošua) nėra laikomas Mesiju ar Dievo sūnumi. Nors istoriškai Jis gimė žydų šeimoje, augo laikydamasis judaizmo tradicijų ir mokėsi pagal žydišką Torą, Jo mokymai neatitiko žydų lūkesčių dėl Mesijo.

Pagal žydų tikėjimą Mesijas turi būti politinis ir dvasinis lyderis, kuris išlaisvins Izraelio tautą ir atkurs teisingą tvarką pasaulyje. Kadangi Jėzus neatitiko šių lūkesčių ir neįvykdė tokių pranašysčių kaip taikos karalystės įtvirtinimas žemėje, judaizmas Jo neatpažino kaip Mesijo. Be to, po Jėzaus nukryžiavimo Jo sekėjai pradėjo skelbti, kad Jis prisikėlė ir yra Dievo Sūnus, kas judaizme buvo laikoma klaidingu mokymu.

Žydų šaltiniai apie Jėzų: kai kurios rabinų tradicijos mini Jėzų kaip mokytoją ar pranašą, tačiau yra ir tekstų, kuriuose Jis kritikuojamas kaip klaidingas Mesijas.

Jėzus krikščionybėje

Krikščionybė gimė iš Jėzaus mokymo ir Jo mokinių skelbimo apie prisikėlimą. Krikščionių tikėjime Jėzus yra Dievo Sūnus, Mesijas ir pasaulio Gelbėtojas. Jis laikomas įsikūnijusiu Dievu, kuris per savo mirtį ant kryžiaus atpirko žmonijos nuodėmes ir atvėrė kelią į amžinąjį gyvenimą.

Svarbiausi krikščionybės tikėjimo punktai apie Jėzų:

  • Jis buvo pranašautas Senajame Testamente kaip Dievo siųstas Gelbėtojas.
  • Jo stebuklai ir prisikėlimas patvirtina Jo dieviškumą.
  • Jo mokymas apie meilę, atleidimą ir išgelbėjimą yra pagrindas krikščioniškai tikėjimo sistemai.

Krikščionybė tapo atskira religija, nes Jėzaus sekėjai tikėjo, kad Jis buvo daugiau nei pranašas – Jis buvo Dievas, o tai nesuderinama su tradiciniu judaizmu.

Jėzus islame

Islame Jėzus, arba Isa, yra laikomas vienu iš didžiųjų pranašų. Koranui Jėzus yra labai svarbus asmuo, nes Jis buvo Dievo siųstas skelbti tiesą, gimė iš Mergelės Marijos (Maryam) be vyro įsikišimo ir darė stebuklus. Tačiau islamas atmeta Jėzaus dieviškumą ir nepripažįsta Jo kaip Dievo Sūnaus.

Kaip islamas suvokia Jėzų:

  • Jis buvo vienas didžiausių pranašų, bet ne dievybė.
  • Jis mokė monoteizmo ir buvo siųstas Izraelio tautai.
  • Koranas teigia, kad Jėzus nebuvo nukryžiuotas – vietoje Jo buvo paimtas kitas žmogus, o Dievas Jį paėmė į dangų gyvą. (Koranas, 4:157-158)
  • Jis sugrįš pasaulio pabaigoje kaip teisingumo atstatytojas.

Ar visi matė Jėzaus nukryžiavimą?

Evangelijose rašoma, kad Jėzaus nukryžiavimą matė daugybė žmonių, tarp jų ir Jo mokiniai bei motina Marija. Tačiau islame teigiama, kad Jėzus nebuvo nukryžiuotas, o tik atrodė, jog taip įvyko. Tai viena didžiausių teologinių skirtumų tarp krikščionybės ir islamo.

„Jie nei nužudė Jo, nei nukryžiavo, bet tik jiems atrodė, jog taip buvo.“ (Koranas, 4:157)

Tuo tarpu krikščionybėje kryžius yra pagrindinis išganymo simbolis, nes tikima, kad Jėzus mirė už žmonių nuodėmes ir prisikėlė.

Kodėl Jėzus yra visose trijose religijose?

Priežastis, kodėl Jėzus minimas visose trijose religijose, slypi tame, kad judaizmas, krikščionybė ir islamas yra vadinamos Abraominėmis religijomis. Visos jos turi bendrą dvasinę kilmę ir bendrus veikėjus, tokius kaip Abraomas (Ibrahimas), Mozė (Musa) ir kiti.

  • Judaizme Jėzus yra istorinis žydų mokytojas, bet ne Mesijas.
  • Krikščionybėje Jis yra Dievo Sūnus ir pasaulio Išganytojas.
  • Islame Jėzus yra pranašas, bet ne Dievo Sūnus.

Šis skirtumas kilo iš skirtingų religinių interpretacijų, besivysčiusių šimtmečiais.

Jėzus yra centrinė figūra krikščionybėje, svarbus pranašas islame ir ginčytinas veikėjas judaizme. Nors visos trys religijos pripažįsta Jo egzistavimą, jų mokymai apie Jį skiriasi iš esmės. Krikščionys tiki, kad Jis yra Dievas, musulmonai Jį laiko didžiu pranašu, o žydai Jo nepripažįsta kaip Mesijo. Nepaisant skirtumų, Jėzaus asmuo išlieka tiltu tarp šių tikėjimų, o Jo mokymai apie meilę, atleidimą ir tiesą yra vis dar aktualūs milijonams žmonių visame pasaulyje.