Holi šventė, spalvų festivalis

Holi, dažnai vadinamas Spalvų festivaliu, yra viena ryškiausių ir džiaugsmingiausių švenčių Indijoje bei kitose Pietų Azijos šalyse. Holi simbolizuoja pavasario pradžią, gėrio pergalę prieš blogį ir žmonių vienybę, nepaisant socialinių ir religinių skirtumų. Ši šventė yra glaudžiai susijusi su induizmo mitologija, tačiau ją švenčia žmonės iš įvairių tikėjimų ir kultūrų visame pasaulyje. Holi vyksta pagal mėnulio kalendorių ir švenčiama per pilnatį Phalguna mėnesį, kuris paprastai sutampa su kovo mėnesiu pagal Grigaliaus kalendorių.

Pagrindinis Holi šventės akcentas yra spalvotų miltelių mėtymas vieni kitiems. Šventės dalyviai su dideliu džiaugsmu ir linksmybėmis dažo vieni kitus įvairiomis ryškiomis spalvomis, taip pasitikdami pavasarį, kuris tradiciškai laikomas naujos pradžios ir atsinaujinimo laikotarpiu. Ryškios spalvos simbolizuoja gamtos atgimimą, naują gyvybę ir džiaugsmą, kuris kyla su pavasario atėjimu.

Holi šventė siejama su keletu svarbių induizmo mitų ir istorijų. Viena iš populiariausių istorijų, susijusių su Holi, yra pasakojimas apie demonę Holiką ir jos brolį, demonų karalių Hiranjakašipu. Pasak legendos, Hiranjakašipu buvo labai galingas ir norėjo, kad visi jį garbintų kaip dievą. Tačiau jo sūnus Prahladas, kuris buvo atsidavęs dievui Višnu, atsisakė garbinti savo tėvą. Įsiutęs Hiranjakašipu bandė nužudyti savo sūnų, bet jam nepavyko. Galiausiai jis liepė savo seseriai Holikai, turinčiai ypatingą galią išlikti nepaliestai ugnies, sudeginti Prahladą. Holika sėdo su Prahladu į ugnį, tačiau dėl savo blogų ketinimų pati sudegė, o Prahladas liko nenukentėjęs. Ši istorija simbolizuoja gėrio pergalę prieš blogį, o Holi šventimas prasideda „Holika Dahan“ – dideliu laužu, kuris simbolizuoja blogio sunaikinimą.

Kita Holi susijusi istorija yra apie Krišną ir Radha. Krišna, žinomas dėl savo dieviško žaismingumo, vaikystėje pavydėjo savo mylimosios Radha šviesios odos spalvos, nes jis pats buvo tamsiaodis. Jo motina patarė jam nudažyti Radhos veidą bet kokia spalva, kokios jis norėtų. Ši istorija atspindi Holi tradiciją, kai žmonės žaismingai dažo vieni kitus įvairiomis spalvomis, nepaisydami rasės, klasės ar religijos skirtumų, taip švęsdami lygybę ir meilę.

Holi yra dviejų dienų šventė. Pirmoji diena, vadinama „Holika Dahan“ arba „Chhoti Holi“, prasideda didžiuliu laužu, simbolizuojančiu Holikos sudeginimą ir blogio sunaikinimą. Žmonės susirenka aplink laužus, meldžiasi už savo šeimų gerovę, sėkmę ir klestėjimą bei meldžia apsaugos nuo blogio. Antrąją dieną, vadinamą „Rangwali Holi“ arba „Dhuli Vandana“, prasideda pagrindinė šventė su spalvų miltelių mėtymu ir šlakstymu vandeniu. Miestai ir kaimai prisipildo šypsenų, juoko ir džiaugsmo, nes žmonės, dažniausiai apsirengę baltais drabužiais, tampa spalvingi nuo ryškių dažų.

Be spalvų miltelių mėtymo, Holi taip pat apima muziką, šokius, tradicinius skanėstus ir bendruomeninius renginius. Populiariausias Holi patiekalas yra „gujiya“ – saldus pyragėlis, pripildytas džiovintų vaisių ir riešutų, kuris dažnai dalinamas tarp šeimos narių ir draugų. Taip pat geriama „bhang“ – tradicinis gėrimas, gaminamas iš kanapių lapų, kuris prisideda prie Holi džiaugsmingos ir nerūpestingos atmosferos.

Holi ne tik švenčia pavasarį, bet ir skatina vienybę, draugystę bei harmoniją. Šventės metu žmonės pamiršta savo nesutarimus, socialines kliūtis ir kitus skirtumus, o vietoj to vienijasi, dalijasi džiaugsmu ir gera nuotaika. Holi tampa proga atleisti ir pamiršti senas nuoskaudas bei pradėti naują, teigiamą gyvenimo etapą. Tai taip pat laikas pagerbti gamtą, šeimą ir draugus, sustiprinti bendruomeniškumo dvasią.

Visame pasaulyje Holi tapo labai populiari šventė, kuri traukia ne tik induistus, bet ir žmones iš įvairių kultūrų, švenčiančius pavasario atėjimą ir gėrio pergalę prieš blogį. Holi yra universali šventė, skatinanti taiką, meilę ir draugystę visame pasaulyje, ir ji neabejotinai yra vienas spalvingiausių ir džiaugsmingiausių metų įvykių.