Dvylikos mokinių (apaštalų) pašaukimas yra esminis įvykis Jėzaus tarnystėje, aprašytas Evangelijose. Šie dvylika vyrų buvo pasirinkti Jėzaus, kad taptų Jo artimiausiais mokiniais, liudytojais ir vėliau Dievo Karalystės skelbėjais po Jo prisikėlimo. Jėzus juos pasirinko iš didesnio mokinių skaičiaus ir suteikė jiems ypatingą misiją – skleisti Evangeliją ir gydyti ligonius.
Evangelijų aprašymai
Mokinių pašaukimas yra aprašytas trijose Evangelijose: Mato 10:1–4, Morkaus 3:13–19 ir Luko 6:12–16.
1. Morkaus Evangelija (Morkaus 3:13–19)
Morkaus Evangelijoje aprašyta, kad Jėzus užkopė į kalną ir ten pasirinko dvylika vyrų, kurie taptų Jo artimiausiais mokiniais:
„Jis užkopė į kalną ir pasikvietė tuos, kuriuos norėjo, ir jie atėjo pas Jį. Jis paskyrė dvylika, kad būtų su Juo ir kad galėtų juos siųsti skelbti Evangelijos ir turėtų valdžią išvarinėti demonus. Tai buvo Simonas, kuriam Jis davė Petro vardą, Jokūbas, Zebediejaus sūnus, ir jo brolis Jonas, kuriems Jis davė vardą Boanerges, tai yra ‘griaustinio vaikai’, Andriejus, Pilypas, Baltramiejus, Matas, Tomas, Jokūbas, Alfiejaus sūnus, Tadas, Simonas Kananietis ir Judas Iskarijotas, kuris ir išdavė Jį.“ (Morkaus 3:13–19)
Šiame aprašyme pabrėžiama, kad Jėzus pasirinko dvylika mokinių iš didesnės grupės. Jis norėjo, kad jie būtų su Juo ir mokytųsi iš Jo, kad galėtų vėliau juos siųsti kaip apaštalus – skelbti Evangeliją, gydyti ligonius ir išvarinėti demonus.
2. Mato Evangelija (Mato 10:1–4)
Mato Evangelijoje yra panašus aprašymas, bet čia taip pat pabrėžiama, kad Jėzus suteikė jiems valdžią išgydyti ligas ir išvarinėti demonus:
„Jėzus pasišaukė dvylika savo mokinių ir suteikė jiems galią išvaryti netyrąsias dvasias bei gydyti visas ligas ir negales. Štai dvylikos apaštalų vardai: pirmasis Simonas, vadinamas Petru, ir jo brolis Andriejus; Jokūbas, Zebediejaus sūnus, ir jo brolis Jonas; Pilypas ir Baltramiejus; Tomas ir muitininkas Matas; Jokūbas, Alfiejaus sūnus, ir Tadas; Simonas Kananietis ir Judas Iskarijotas, kuris jį ir išdavė.“ (Mato 10:1–4)
Mato Evangelijoje pabrėžiama, kad Jėzus suteikė apaštalams ypatingą galią, kuri padėtų jiems vykdyti Dievo Karalystės skelbimo misiją.
3. Luko Evangelija (Luko 6:12–16)
Luko Evangelijoje ypatingai akcentuojama, kad prieš pašaukdamas savo mokinius, Jėzus meldėsi:
„Tomis dienomis Jėzus išėjo į kalną melstis ir ten praleido visą naktį melsdamasis Dievui. Išaušus Jis pasišaukė savo mokinius ir išsirinko iš jų dvylika, kuriuos pavadino apaštalais: Simoną, kurį pavadino Petru, jo brolį Andriejų, Jokūbą ir Joną, Pilypą ir Baltramiejų, Matą ir Tomą, Jokūbą, Alfiejaus sūnų, Simoną, vadinamą Uoliuoju, Judą, Jokūbo sūnų, ir Judą Iskarijotą, kuris tapo išdaviku.“ (Luko 6:12–16)
Luko Evangelijoje pabrėžiama, kad Jėzus prieš pašaukdamas savo mokinius meldėsi visą naktį. Tai rodo, kokia svarbi buvo ši misija – Jėzus kruopščiai rinkosi mokinius, kurie taps Jo artimiausiais bendradarbiais ir Dievo Karalystės skelbėjais.
Dvylikos apaštalų vardai:
- Simonas (Petras) – Jėzus davė jam Petro vardą, kuris reiškia „uola“. Jis tapo vienu iš svarbiausių apaštalų.
- Andriejus – Petro brolis, žvejys, kuris pirmasis sekė Jėzų.
- Jokūbas, Zebediejaus sūnus – vienas iš „griaustinio vaikų“, Jonas jo brolis.
- Jonas – Jokūbo brolis, Jėzui labai artimas mokinys.
- Pilypas – dažnai minimas kartu su Andriejumi.
- Baltramiejus (Natanielis) – apie jį kalbama kaip apie žmogų be klastos.
- Tomas – žinomas dėl savo abejonių dėl Jėzaus prisikėlimo, bet vėliau tapo dideliu tikėjimo liudytoju.
- Matas (Levis) – buvęs muitininkas, tapęs Jėzaus mokiniu.
- Jokūbas, Alfiejaus sūnus – vienas iš dvylikos, apie kurį mažiau žinoma.
- Tadas (dar vadinamas Judas, Jokūbo sūnus) – apie jį taip pat mažai kalbama.
- Simonas Kananietis (arba Zelotas) – vadinamas „uoliuoju“, tikriausiai priklausė zelotų judėjimui.
- Judas Iskarijotas – tapo žymiausiu dėl to, kad išdavė Jėzų.
Apaštalų misija ir pašaukimo reikšmė
- Skelbti Dievo Karalystę: Apaštalams buvo duota užduotis skelbti Evangeliją ir Dievo karalystės atėjimą. Jie tapo pirmąja bendruomene, kuri pradėjo platinti Jėzaus mokymus.
- Išgydyti ligonius ir išvarinėti demonus: Jėzus suteikė jiems galią išgydyti ligas ir išvarinėti demonus. Tai parodė, kad jie buvo ne tik mokytojai, bet ir Dievo galios tarpininkai.
- Simbolizmas: Dvylikos apaštalų skaičius simbolizavo Izraelio dvylika giminių. Tai rodo, kad Jėzaus pašaukimas apėmė visą Izraelį, ir per apaštalus buvo pradėta vykdyti atnaujinta Dievo sandora su Jo tauta.
- Būsimi liudytojai: Apaštalai tapo Jėzaus prisikėlimo liudytojais ir buvo siunčiami į visą pasaulį skelbti Evangeliją po Jo prisikėlimo ir Šventosios Dvasios nužengimo.
Dvylikos apaštalų pašaukimas yra svarbus momentas Jėzaus tarnystėje, nes jie buvo išrinkti tarnauti kartu su Juo ir vėliau skleisti Jo mokymus pasaulyje. Apaštalų pasirinkimas parodo Jėzaus rūpestingumą ir pasirengimą mokyti bei ruošti savo mokinius didžiajai misijai – skleisti Dievo karalystės Evangeliją po visą pasaulį. Apaštalai tapo Jėzaus mokymo ir tarnystės liudytojais, kurie ir šiandien tebėra svarbūs krikščionių tikėjimo simboliai ir pavyzdžiai.