Mandulis – senovės Egipto ir Nubijos dievas, kurio kilmė siejama su apylinkėmis aplink Egipto pietinį pasienį ir Nubijos regioną. Mandulis dažnai vaizduojamas kaip saulės dievas, nešiojantis saulės diską su plunksnomis. Jis taip pat turėjo tam tikrą sąsają su derliaus ciklais ir vaisingumu, nes saulė buvo būtinas gyvenimo šaltinis ne tik žemės derlingumui, bet ir pačiam žmogaus gyvenimui.
Mandulis buvo garbinamas Nubijoje, ypač File (Philae) šventykloje, kuri buvo pastatyta Ptolemajaus laikotarpiu. File buvo žinoma kaip viena svarbiausių dievų šventyklų Nubijoje, ir joje buvo atliekamos įvairios religinės ceremonijos, skirtos pagerbti dievus, įskaitant Mandulį. Nors jis dažnai asocijuojamas su Egipto dievais, ypač Horu – dievu su sakalo galva – Mandulis turėjo savitą vietinę kilmę ir buvo laikomas svarbiu Nubijos dievybe. Tai rodo kultūrinę sąveiką tarp Egipto ir Nubijos regionų, kur skirtingų dievybių bruožai kartais susilieja, sukurdami sudėtingą panteoną.
Kalbant apie religiją, Mandulis pirmiausia buvo saulės ir vaisingumo dievas, todėl jo vaidmuo buvo ypatingai svarbus regionams, kuriuose žmonių pragyvenimas priklausė nuo natūralių išteklių, tokių kaip žemdirbystė. Dievas ne tik simbolizavo saulės galią, bet ir dangiškąją globą, kurią jis teikė žmonėms per žemės ciklus. Mandulio garbinimas buvo susijęs su nuolatiniais saulės judėjimais per dangų, todėl jis buvo neatskiriama natūralaus pasaulio jėga. Jis buvo ne tik saulės dievas, bet ir dvasinė būtybė, kuri galėjo tarpininkauti tarp žmonių ir dieviškųjų galių.
Religiniu požiūriu, Mandulis atspindėjo žmonių poreikį paaiškinti ir suvaldyti natūralias jėgas, kurios reguliavo jų kasdienį gyvenimą. Šiuolaikinis mokslas aiškina saulės judėjimą, derliaus ciklus ir kitus gamtos reiškinius, tačiau Mandulio laikais šios jėgos buvo paslaptingos ir nesuprantamos, todėl dievai, tokie kaip jis, atliko svarbų vaidmenį kaip tarpininkai tarp šių gamtos jėgų ir žmonių.
Mandulio vaizdiniai buvo svarbi dalis šventųjų ritualų, ypač File šventykloje. Tai rodo, kad dievas buvo neatskiriamas nuo visuomenės religijos ir dvasinio gyvenimo. File tapo vieta, kur susijungė Egipto ir Nubijos kultūros, o Mandulis buvo vienas iš tų dievų, kurie įkūnijo šį kultūrinį ir religinį ryšį. Mandulio vardas netgi kilo iš vietinės Nubijos kalbos, o jo kultas buvo toks stiprus, kad jis išliko garbinamas net ir tada, kai Nubiją pradėjo paveikti Romos imperijos įtaka.
Religinis Mandulio vaidmuo dar labiau sustiprėjo, kai jį pradėjo sieti su romėnų dievybėmis, tokiais kaip Sol Invictus, taip parodydami, kad Mandulis buvo universalus saulės dievas, turintis galią peržengti kultūrines ir geografines ribas. Taip šis dievas tapo simboliu ne tik saulės, bet ir universalių tiesų, kurios jungė skirtingas civilizacijas per bendrą saulės simboliką.