Horas (Hor) yra viena iš svarbiausių dievybių senovės Egipto mitologijoje, glaudžiai susijusi su Egipto faraonais, dangumi, saulės šviesa ir teisingumu. Jis dažnai vaizduojamas kaip žmogus su sakalo galva arba kaip sakalas, skraidantis virš Egipto žemių, simbolizuodamas faraonų dieviškąją teisę valdyti ir dangaus globą. Horas yra vienas iš seniausių ir plačiausiai garbintų dievų Egipte, kurio kilmė ir reikšmė keitėsi per šimtmečius, tačiau jo pagrindinis vaidmuo išliko susijęs su valdžia, galia ir apsauga.
Horų kilmė ir formos
Horą dažnai sieja su keletu skirtingų formų ir aspektų:
- Horus Senasis – tai viena iš ankstyviausių Horų formų, susijusių su dangumi ir sakalu. Jis laikomas vienu iš pirminių Egipto dievų, vaizduojamu kaip sakalas, kurio dešinioji akis simbolizavo saulę, o kairioji – mėnulį. Ši Horų forma buvo garbinama dar prieš susiformuojant Egipto karalystei.
- Horus, Horo ir Seto mitas – žymiausia Horų forma susijusi su mitu apie Horą ir Setą. Pagal šį mitą, Horas yra Osirio ir Izidės sūnus, kuris kovoja su savo dėde Setu dėl Egipto sosto po Osirio mirties. Šioje istorijoje Horas tampa teisingumo ir teisėtos valdžios simboliu, nes jis kovoja su Setu, blogio ir chaoso dievu, kad atkeršytų už savo tėvo nužudymą ir atgautų sosto teisę.
- Karališkasis Horas – Egipto faraonai buvo laikomi Horo įsikūnijimais žemėje. Faraonas buvo laikomas „gyvuoju Horu“, todėl Horas tapo tiesiogiai susijęs su karališkąja valdžia ir faraonų galia. Faraonų titulai ir valdžios simboliai dažnai būdavo siejami su Horu.
Horo ir Seto kova
Vienas svarbiausių mitų apie Horą yra jo kova su Setu. Ši kova simbolizavo gėrio ir blogio jėgų susidūrimą. Po Osirio, Horo tėvo, mirties Setas pasisavino Egipto sostą. Tačiau Horo motina Izidė rūpinosi Horu nuo pat gimimo, slepdama jį nuo Seto, kol Horas užaugo ir tapo pakankamai stiprus kovoti su savo dėde. Po ilgų kovų ir daugybės ginčų, įskaitant teismą dievų taryboje, Horas galų gale nugalėjo Setą ir susigrąžino teisę į Egipto sostą.
Ši kova taip pat buvo simbolinė, nes Horas atstovavo tvarką, teisingumą ir faraono teisę valdyti, o Setas – chaoso ir suirutės jėgas. Horas buvo laikomas ne tik dievu, kuris atkeršijo už savo tėvą, bet ir dieviškuoju faraono globėju, garantuojančiu tvarką Egipte.
Horo akis
Horo akis yra vienas žymiausių senovės Egipto simbolių, dar žinomas kaip Udžatas (Udyat). Tai buvo Horo dešinė akis, kuri mitologijoje simbolizavo saulę ir jos šviesą. Pasak mito, Setas sužeidė Horo akis kovos metu, tačiau Thotas, išminties dievas, ją išgydė. Dėl šios priežasties Horo akis tapo atgimimo, gijimo, apsaugos ir amžinosios gyvybės simboliu. Horo akis dažnai buvo naudojama amuletuose, siekiant apsaugoti nuo blogio ir nelaimių.
Horo akis taip pat simbolizuoja kosminę tvarką ir harmoniją – Ma’at, kuri buvo esminė Egipto religijos samprata. Faraonai ir Egipto visuomenė siekė išlaikyti Ma’at tvarką ir teisingumą, o Horo akis simbolizavo šių vertybių įkūnijimą.
Horo vaizdavimas
Horas dažniausiai vaizduojamas kaip sakalas arba kaip žmogus su sakalo galva, dėvintis Egipto karūną, kuri simbolizavo faraonų valdžią. Sakalas buvo Horo šventas gyvūnas, ir šis paukštis buvo laikomas dangaus ir aukštumų simboliu. Horas buvo vaizduojamas kaip valdovų gynėjas, galingas ir drąsus dievas, stebintis iš aukščiau.
Horas taip pat buvo susijęs su Egipto faraono galia ir simboliais, pavyzdžiui, skeptrų ir ankh simboliu, kuris reiškė gyvybę. Jis buvo laikomas globėju ir gynėju faraono, kuris buvo Horo įsikūnijimas žemėje.
Horo kultas
Horo kultas buvo plačiai paplitęs visame Egipte, o jo šventovės buvo vienos svarbiausių religinio gyvenimo centrų. Viena iš žymiausių Horo šventyklų yra Edfu šventykla, skirta Horui kaip keršytojui už Osirį ir Egipto karališkosios valdžios globėjui. Šventykla Edfu mieste yra viena iš geriausiai išsilaikiusių Egipto šventyklų ir yra skirta Horo ir Seto kovai paminėti.
Horas yra svarbiausia senovės Egipto dievybė, atstovaujanti dangaus galią, faraonų teisėtumą ir tvarkos išlaikymą. Kaip dievas, kuris kovojo su Setu už teisę į sostą, Horas tapo gėrio, teisingumo ir faraoninės valdžios simboliu. Jo akis, žinoma kaip Horo akis, tapo galingu apsaugos ir atsinaujinimo simboliu Egipto kultūroje. Horo kultas buvo plačiai paplitęs visame Egipte, o jo vaidmuo mitologijoje ir karališkojoje valdžioje padarė jį vienu iš reikšmingiausių dievų Egipto panteone.