Dievas Hermis

Hermis (Hermes) yra senovės graikų mitologijos dievas, žinomas kaip dievų pasiuntinys ir daugelio kitų sričių globėjas. Hermis buvo vienas svarbiausių graikų panteono dievų, o jo daugialypės funkcijos apėmė keliones, prekybą, komunikaciją, išmintį, apgaulę, magiją ir pomirtinį pasaulį. Romėnų mitologijoje jis buvo tapatinamas su Merkurijumi. Hermis buvo ypatingai gerbiamas dėl savo gebėjimo laisvai judėti tarp dievų ir žmonių pasaulių, taip pat tarp gyvųjų ir mirusiųjų karalystės.

Hermio kilmė ir šeima

Hermis buvo Dzeuso, aukščiausiojo graikų dievo, ir nimfos Majos sūnus. Jis gimė Arkadijoje, o jo pirmieji veiksmai mitologijoje atspindi jo gudrią ir išradingą prigimtį. Pasakojama, kad dar būdamas kūdikis, Hermis pavogė savo brolio Apolono galvijus, bet vėliau susitaikė su juo ir padovanojo jam lyrą, kurią pats sukūrė iš vėžlio kiauto. Šis mitas pabrėžia Hermio gebėjimą apgaudinėti, bet kartu ir jo kūrybiškumą bei talentą suderinti konfliktus.

Hermio funkcijos ir vaidmuo

Dievų pasiuntinys: Hermis buvo svarbiausias dievų pasiuntinys, kuris perteikdavo žinias tarp Olimpo dievų ir žmonių. Jis buvo greičiausias dievas, dažnai vaizduojamas su sparnuotomis sandalomis arba šalmu, kurie simbolizavo jo gebėjimą greitai ir sklandžiai keliauti. Hermis buvo atsakingas už dievų žinučių perdavimą, o taip pat už tarpininkavimą tarp dievų ir mirtingųjų pasaulio.

Kelionių globėjas: Hermis buvo keliautojų ir globėjų dievas, todėl į jį dažnai kreipdavosi tie, kurie keliaudavo ilgus ir pavojingus atstumus. Jis užtikrindavo, kad kelionės būtų saugios ir sklandžios. Graikų keliautojai statydavo Hermio stulpus, vadinamus hermai, pakelėse arba prie kryžkelių, siekdami užtikrinti jo apsaugą.

Vagysčių ir apgaulės dievas: Hermis taip pat buvo siejamas su vagystėmis, apgaule ir gudrybėmis. Jis buvo laikomas ne tik gudriu apgaviku, bet ir globėju tų, kurie naudojo išmintį ir apgaulę siekdami savo tikslų. Hermis buvo dievas, kuris galėjo apeiti taisykles ir normas, ir buvo laikomas globėju tų, kurie naudojasi savo išradingumu ir sumanumu.

Prekybos ir verslo dievas: Dėl savo gebėjimų komunikuoti ir keliauti, Hermis tapo ir prekybos globėju. Graikų pirkliai dažnai kreipdavosi į jį prašydami sėkmės prekyboje, derybose ir versle. Jis buvo laikomas dievu, kuris padeda užmegzti sandorius ir spręsti komercinius reikalus.

Pomirtinio pasaulio vedlys: Hermis buvo vienas iš nedaugelio dievų, galinčių laisvai keliauti tarp gyvųjų ir mirusiųjų pasaulių. Jis buvo psychopompas – vedlys, kuris lydėdavo mirusiųjų sielas į Hadą, pomirtinę karalystę. Dėl šios funkcijos Hermis buvo itin svarbus dievas, susijęs su pomirtiniu gyvenimu, nes padėdavo sieloms saugiai pereiti į kitą pasaulį.

Hermio atributai ir vaizdavimas

Hermis dažniausiai buvo vaizduojamas kaip jaunas vyras, nešantis kaducejų – lazdelę su dviem apsivijusiomis gyvatėmis, kuri buvo jo valdžios ir vedlio simbolis. Sparnuotos sandalijos ir šalmas pabrėždavo jo greitį ir gebėjimą keliauti. Be to, Hermis dažnai buvo vaizduojamas su piniginėmis arba avikailiais, kurie simbolizavo jo ryšį su prekyba ir turtu.

Hermis taip pat buvo laikomas išminties, magijos ir rašto globėju, turėjusiu išskirtinį gebėjimą ne tik fiziniu, bet ir dvasiniu lygmeniu judėti tarp skirtingų pasaulių. Jis buvo dievas, kuris simbolizavo ryšį tarp priešingų sferų – gyvųjų ir mirusiųjų, dievų ir žmonių.

Hermio garbinimas

Hermis buvo labai populiarus dievas senovės Graikijoje ir vėliau Romoje. Jo garbinimas buvo susijęs su kelionėmis, prekyba, sėkme ir verslo reikalais. Hermai, akmeniniai stulpai su Hermio galva, buvo statomi keliautojų apsaugai ir sėkmei užtikrinti. Jis buvo laikomas globėju ne tik keliautojų ir pirklių, bet ir atletų bei sportininkų, nes jo greitis ir vikrumas buvo siejami su fizine ištverme ir pergale.

Hermis yra viena iš sudėtingiausių ir daugiafunkcinių dievybių senovės Graikijos mitologijoje. Kaip dievų pasiuntinys, kelionių globėjas, apgavikas, prekybos globėjas ir pomirtinio gyvenimo vedlys, Hermis turėjo išskirtinį vaidmenį graikų religijoje ir kasdieniame gyvenime. Jo greitis, išmintis, išradingumas ir ryšys su pasauliais padarė jį vienu iš universaliausių dievų, kurį gerbė ir jo apsaugos siekė įvairiausi Graikijos visuomenės sluoksniai.