Didžioji Skizma (1378-1417)

Didžioji Skizma (1378-1417) buvo reikšmingas ir chaotiškas laikotarpis katalikų Bažnyčios istorijoje, kai egzistavo du, o vėliau net trys popiežiai vienu metu. Šis laikotarpis, dar žinomas kaip „Vakarų Skizma“, sukėlė didelių politinių ir religinių sukrėtimų tiek Bažnyčioje, tiek visoje Europoje.

Priežastys ir Pagrindiniai Įvykiai

1. Popiežiaus Grigaliaus XI Mirtis (1378 m.): Didžioji Skizma prasidėjo popiežiaus Grigaliaus XI mirtimi 1378 m. Po jo mirties, Romoje buvo išrinktas popiežius Urbanas VI, tačiau jo autoritarinis valdymas ir reformos buvo nepopuliarios tiek tarp kardinolu, tiek tarp Europos valdovų.

2. Anti-Popiežius Klemensas VII (1378-1394): 1378 m. spalį, po to, kai Urbanas VI buvo išrinktas, daugelis kardinolu, ypač prancūzų, nesutiko su jo valdžia ir paskyrė savo popiežių – Klemensą VII, kuris įsikūrė Avinjone. Taigi, buvo sukurtas pirmasis paralelinis popiežius, ir Europoje kilo konfliktas dėl to, kuris popiežius turėtų būti laikomas teisėtu.

3. Koncilijos Laikotarpis: Šiuo laikotarpiu, tiek Urbanas VI, tiek Klemensas VII turėjo savo sekėjus ir rėmėjus įvairiose Europos šalyse, kas sukėlė politinių ir religinių skaidymų. Prie šios situacijos prisidėjo ir trečio popiežiaus, Jonas XXIII (Viskonsas), atsiradimas 1410 m., sukurtas įvairių Europos valdovų.

4. Konstanco Susirinkimas (1414-1418): Šiame susirinkime, kuris vyko Vokietijos mieste Konstance, buvo siekiama išspręsti Skizmą. Susirinkimas įvyko siekiant atkurti Bažnyčios vienybę ir sutvarkyti situaciją, kurioje buvo trys popiežiai. Šio susirinkimo metu, 1415 m., buvo priimtas sprendimas pašalinti visus tris popiežius ir išrinkti naują popiežių.

5. Popiežius Martynas V (1417-1431): Po Skizmo pabaigos, 1417 m., buvo išrinktas popiežius Martynas V, kuris tapo vieninteliu popiežiumi ir pradėjo atkurti Bažnyčios autoritetą ir vienybę.

Pasekmės

1. Bažnyčios Autoriteto Silpnėjimas: Didžioji Skizma labai pakenkė Bažnyčios autoritetui ir sukėlė didelį nesitikėjimą bei sumaištį tiek tarp tikinčiųjų, tiek tarp valdovų. Šis laikotarpis parodė, kaip pasaulietiniai ir politiniai interesai gali turėti didelę įtaką Bažnyčios vidaus reikalams.

2. Koncilijos Įtaka: Koncilijų vaidmuo per Skizmą buvo svarbus, nes jie pademonstravo, kad Bažnyčia gali būti valdoma ir reguliuojama ne tik popiežių, bet ir bendro susirinkimo būdu. Tai prisidėjo prie koncilijos idėjos stiprėjimo, kurią vėliau dar labiau išvystė Vatikano I ir II Susirinkimai.

3. Politiniai Ir Religiniai Pokyčiai: Skizma padėjo paruošti dirvą įvairiems politiniams ir religiniams pokyčiams Europoje, įskaitant reformaciją ir įvairių religinių judėjimų atsiradimą. Šie pokyčiai turėjo ilgalaikį poveikį tiek Bažnyčios vidaus struktūrai, tiek jos santykiams su pasauliu.

Didžioji Skizma buvo svarbus ir sudėtingas laikotarpis, kuris parodė, kaip religijos ir politikos interesai gali sąveikauti ir sukelti gilų poveikį pasauliniu mastu.