Deivė Hator

Hator (taip pat žinoma kaip Hathor) yra viena iš svarbiausių ir plačiausiai garbinamų senovės Egipto deivių. Ji buvo susijusi su daugeliu gyvenimo aspektų, įskaitant meilę, džiaugsmą, vaisingumą, motinystę, muziką, šokį, vyną ir pomirtinį gyvenimą. Hator buvo daugiaprasmė deivė, turėjusi didelę reikšmę tiek kasdieniame, tiek religiniame Egipto gyvenime, ir dažnai vaizduojama kaip moteris su karvės ragais, tarp kurių buvo saulės diskas. Kartais ji buvo vaizduojama ir kaip karvė, o tai pabrėžė jos motiniškąją prigimtį ir ryšį su vaisingumu.

Hator vaidmuo Egipto mitologijoje

Hator buvo žinoma kaip meilės ir džiaugsmo deivė, globojusi meilės santykius, motinystę ir šeimą. Ji buvo laikoma globėja moterų, ypač gimdyvių, ir buvo garbinama už vaisingumą bei gebėjimą suteikti naują gyvybę. Egiptiečiai kreipdavosi į Hator ieškodami apsaugos ir palaimos šeimose bei vaikų gimimo metu.

Be to, Hator buvo laikoma džiaugsmo ir šventinių linksmybių globėja. Ji buvo siejama su muzika, šokiais ir vynu, ir jos garbei dažnai buvo rengiami džiaugsmingi festivaliai, kuriuose dalyvaudavo daugybė žmonių. Muzika ir šokiai buvo neatsiejama Hator kulto dalis, o jos sekėjai švęsdavo gyvenimą per meninę išraišką ir šventes. Per festivalius, skirtus Hator, žmonės švęsdavo meilę ir džiaugsmą, pagerbdami deivę kaip teikiančią džiaugsmą ir malonumą.

Hator kaip karvių deivė ir motinystė

Hator buvo dažnai vaizduojama kaip karvė arba kaip moteris su karvės ragais ir saulės disku. Karvės įvaizdis buvo galingas vaisingumo ir motiniškumo simbolis Egipto mitologijoje. Ji buvo laikoma globėja motinų ir vaikų, o jos motiniška prigimtis buvo siejama su karvės švelnumu, kuris maitina ir globoja savo jauniklius. Dėl šios priežasties Hator buvo garbinama kaip viena iš Egipto pagrindinių deivių, susijusių su gyvybės ciklais ir naujos gyvybės suteikimu.

Be motinystės ir vaisingumo aspektų, Hator taip pat buvo glaudžiai susijusi su Ra, saulės dievu. Ji buvo laikoma Ra dukra arba motina, ir dažnai vaizduojama su saulės disku tarp savo ragų. Tai simbolizavo jos glaudų ryšį su saulės dievu ir jos gebėjimą suteikti šviesą ir gyvybę. Kai kuriose mitologinėse istorijose Hator taip pat buvo Ra gynėja ir įnirtinga karinga deivė, kuri saugojo saulės dievą nuo jo priešų.

Hator ir pomirtinis gyvenimas

Be savo globėjiškos ir vaisingumo funkcijos, Hator taip pat turėjo svarbų vaidmenį pomirtiniame gyvenime. Ji buvo laikoma mirusiųjų globėja ir dievybe, kuri padėdavo sieloms pereiti į pomirtinį pasaulį. Egiptiečiai tikėjo, kad po mirties Hator pasitiks sielas ir lydės jas į amžinąjį gyvenimą. Ji buvo susijusi su gyvenimo ir mirties ciklu bei amžinojo gyvenimo galimybe.

Hator kartais buvo vaizduojama pomirtinio pasaulio oazėse, kur ji sieloms teikdavo maistą ir vandenį, užtikrindama jų ramybę ir palaimą. Jos globėjiška prigimtis padarė ją svarbia figūra pomirtinio gyvenimo įsitikinimuose, kur žmonės tikėjosi jos pagalbos po mirties.

Hator kultas ir garbinimas

Hator kultas buvo plačiai paplitęs Egipte. Jos garbinimas buvo svarbus ne tik moterims, bet ir visai visuomenei, nes ji buvo susijusi su daugybe gyvenimo sričių. Vienas iš svarbiausių jos kulto centrų buvo Denderoje, kur stovėjo didelė šventykla, skirta jai. Ši šventykla buvo svarbi vieta piligrimams, kurie atvykdavo pagerbti Hator ir prašyti jos globos bei palankumo.

Hator buvo taip pat siejama su Sinajaus pusiasalio kasyklomis ir ten dirbančių darbininkų apsauga. Ji buvo laikoma ta, kuri globodavo kalnakasius ir užtikrindavo jų sėkmę bei apsaugą sunkiomis sąlygomis.

Hator yra viena iš reikšmingiausių ir įvairiapusiškiausių senovės Egipto deivių. Ji simbolizavo meilę, džiaugsmą, vaisingumą, motinystę, muziką ir pomirtinį gyvenimą. Hator buvo ne tik motiniškos globėjos įsikūnijimas, bet ir džiaugsmo bei šventės deivė, kuri buvo siejama su muzikos ir šokio malonumais. Jos kultas buvo svarbus Egipto visuomenei, o jos garbinimas įkūnijo gyvenimo ciklo, meilės ir džiaugsmo svarbą senovės Egipte.