Deivė Ganga

Ganga, arba Gangos deivė, yra viena svarbiausių ir labiausiai garbinamų dievybių hinduizmo religijoje. Ganga simbolizuoja ne tik šventą upę, bet ir dieviškąjį apvalymą bei išsilaisvinimą. Ji laikoma grynumo ir atleidimo nuo nuodėmių įsikūnijimu, todėl milijonai hinduistų kasmet keliauja prie jos krantų atlikti ritualų, tikėdami, kad Gangos vanduo gali apvalyti nuo nuodėmių ir padėti sielai pasiekti išsilaisvinimą (mokšą).

Gangos mitologinė kilmė
Ganga yra saulės dievo Surya duktė ir turi dangiškąją kilmę. Viena iš pagrindinių mitologinių istorijų apie Ganga pasakoja, kad ji iš pradžių buvo laikoma dangiškąja upe, tekančia dangaus erdvėse. Pagal hinduizmo mitologiją, karalius Bhagiratha meldėsi dievams, prašydamas, kad Ganga nusileistų į žemę, kad galėtų apvalyti jo protėvių sielas ir išlaisvinti jas nuo prakeikimo. Dievai sutiko išpildyti jo maldą, tačiau buvo susirūpinta, kad Gangos galingi vandenys gali sunaikinti žemę, jei ji nusileis per staigiai. Tada dievas Šiva sutiko sušvelninti Gangos nusileidimą, pagavęs jos vandenis savo plaukuose ir švelniai nukreipdamas juos į žemę. Nuo to laiko Ganga tapo žemiškąja upe, laikoma šventa ir dieviška.

Ganga ir dvasinė reikšmė
Ganga yra laikoma apsivalymo simboliu. Ji nėra tik įprasta upė, o šventoji upė, kuri gali apvalyti žmogų tiek fiziniu, tiek dvasiniu lygmeniu. Hinduistai tiki, kad maudynės Gangoje išvalo nuo nuodėmių, todėl tikintieji renkasi prie jos krantų atlikti įvairius ritualus, tokie kaip malda, meditacija ir netgi kūnų kremavimas.

Ganga taip pat yra neatsiejama nuo laidotuvių ritualų. Daugelis žmonių atvyksta į Varanasio miestą, vieną švenčiausių vietų, esančią šalia Gangos, kad kremuotų savo artimųjų palaikus ir jų pelenus išbarstytų Gangoje. Manoma, kad jei pelenai pasklinda šventuose Gango vandenyse, siela yra išlaisvinama iš reinkarnacijos ciklo ir pasiekia mokšą.

Ganga šventuosiuose tekstuose
Ganga yra minima įvairiuose hinduizmo šventuose tekstuose, įskaitant Vedų ir Puranų tekstus. „Rigvedoje“ Ganga yra šlovinama kaip galinga ir šventa upė, o „Mahabharatoje“ ji minima kaip dievybė, kuri tekėdama per žemę suteikia gyvybę ir klestėjimą. Ganga taip pat yra viena pagrindinių veikėjų „Ramajanoje“, kur ji simbolizuoja gyvenimo ir dvasinio kelio pradžią.

Ganga laikoma „Motina Ganga“, ir dauguma maldų bei ritualų, skirtų jai, pabrėžia jos motiniškąjį aspektą. Ji rūpinasi visais, kurie prie jos kreipiasi, nesvarbu, kokia jų kilmė ar padėtis visuomenėje.

Gangos festivaliai ir garbinimas
Viena iš svarbiausių šventės, skirtos Ganga, yra Ganga Dussehra, švenčiama siekiant pagerbti Gangos nusileidimą į žemę. Per šią šventę tikintieji maudosi Gangoje, atlieka apeigas ir aukas, siekdami dvasinio apvalymo. Ši šventė ypač švenčiama miestuose, esančiuose palei Gangos krantus, tokiuose kaip Varanasis, Haridvaras ir Allahabadas.

Kitas svarbus ritualas yra „Ganga Aarti“, kuris vyksta kasdien prie Gangos krantų. Tai šviesų ir maldų ceremonija, kurios metu garbintojai aukoja gėles ir lempeles, meldžiasi ir dainuoja giesmes, pagerbdami Gangą kaip dvasinės apsaugos ir atleidimo šaltinį.

Ganga ekologinis ir kultūrinis reikšmingumas
Be dvasinės svarbos, Ganga taip pat yra itin svarbi Indijos ekologijai ir žemės ūkio sistemoms. Tai viena ilgiausių upių Indijoje, aprūpinanti vandeniu milijonus žmonių ir daugybę žemės ūkio plotų. Tačiau šiuolaikiniais laikais upė susiduria su rimtais užterštumo iššūkiais, todėl vykdomos iniciatyvos, skirtos Gangos valymui ir apsaugai, siekiant išlaikyti jos šventumą ir ekologinę sveikatą.

Ganga yra daugiau nei tik upė – ji yra gyvybės, atleidimo ir dvasinio išsilaisvinimo simbolis. Per šimtmečius ji buvo hinduizmo dvasinių ritualų ir apeigų centras, ir jos svarba Indijos religinei ir kultūrinei tapatybei išlieka nepaprastai didelė. Ganga simbolizuoja dvasinį apvalymą ir motinišką globą, padedanti milijonams hinduistų pasiekti dvasinę ramybę ir mokšą.


Hinduizmo tradicijoje mirties ritualai yra glaudžiai susiję su dievu Yama, kuris yra mirties ir pomirtinio pasaulio valdovas. Tačiau pats ritualas, kai mirusieji kremuojami prie upės ir jų pelenai įmetami į vandenį, ypač į šventąsias upes, tokias kaip Ganga (Gango upė), turi kitą religinį ir dvasinį pagrindą.

Ganga, arba Gangos deivė, yra laikoma šventa upių deive ir viena iš svarbiausių hinduizmo religijoje. Ji simbolizuoja dvasinį apvalymą, atleidimą nuo nuodėmių ir išsilaisvinimą iš reinkarnacijos ciklo (samsaros). Hinduistai tiki, kad mirusysis, kurio pelenai pasklinda Gangos vandenyje, patiria išlaisvinimą (mokšą) – sielos išlaisvinimą iš reinkarnacijos ciklo. Ganga yra ne tik fizinė upė, bet ir dieviškas kelias į dvasinę laisvę.

Ritualai, atliekami šalia Gangos ar kitų šventų upių, yra labai reikšmingi mirties tradicijoje. Po kremavimo žmogaus palaikai – pelenai ar likusios kaulų dalys – įmetami į šventą upę. Tikima, kad šventosios upės vanduo padeda sielai pasiekti pomirtinį pasaulį ir gauti atleidimą nuo nuodėmių. Todėl šalia Gango upės, ypač Varanasio mieste, kremavimo ritualai yra itin dažni, nes šis miestas laikomas šventu ir yra viena svarbiausių piligrimų vietų.

Nors Yama yra mirties dievas ir teisingumo vykdytojas po mirties, ritualinis kremavimas ir pelenų išbarstymas upėje labiau siejasi su Ganga deive ir hinduizmo tikėjimu, kad vanduo turi išlaisvinimo ir apvalymo galią.