2024 m. gegužės 9 d. popiežius Pranciškus paskelbė bulę Spes non confundit („Viltis neapvilia“) dėl 2025 metų eilinio Šventųjų metų jubiliejaus. Ši bulė nubrėžė pagrindines jubiliejaus dvasines ir pastoracines gaires, kviesdama tikinčiuosius į gilų dvasinį atsinaujinimą ir stiprų ryšį su Dievo viltimi. Jubiliejaus tema remiasi apaštalo Pauliaus žodžiais iš Laiško romiečiams: „Viltis neapvilia, nes Dievo meilė išlieta mūsų širdyse per Šventąją Dvasią“ (Rom 5, 5). Tai pabrėžia vilties, kaip krikščionio gyvenimo pagrindo, svarbą.
2025 metų jubiliejus, dar vadinamas Šventaisiais metais, yra iškilmingas įvykis Katalikų Bažnyčios gyvenime, švenčiamas kas 25 metus. Jis suteikia ypatingą progą tikintiesiems apmąstyti savo tikėjimą, atnaujinti santykį su Dievu, patirti gailestingumo pilnatvę ir užmegzti artimesnius santykius su bendruomene. Jubiliejiniai metai tradiciškai yra susiję su piligrimystėmis, sakramentų šventimu ir atleidimo dovanomis.
Popiežius Pranciškus bulėje pabrėžė, kad šis jubiliejus vyksta ypatingomis aplinkybėmis. Po pasaulį sukrėtusių pandemijos metų, karo grėsmių, socialinės įtampos ir ekologinių iššūkių, jubiliejus tampa proga atkurti pasaulio dvasinę vienybę ir sustiprinti tikėjimą.
Bulės pagrindinės temos
1. Viltis kaip pagrindinė jubiliejaus žinia
Bulės pavadinimas Spes non confundit išreiškia pagrindinę jubiliejaus idėją – viltį, kuri neapvilia. Popiežius pabrėžė, kad krikščioniška viltis kyla iš tikėjimo į Dievą, kuris myli, gelbsti ir veda žmoniją į prisikėlimą. Viltis tampa atsakymu į žmonijos nerimą, neaiškumą ir baimes, ji kviečia pasitikėti Dievo vedimu net sunkiausiais gyvenimo momentais.
2. Jubiliejaus dvasingumas
Popiežius Pranciškus ragina tikinčiuosius šiuos jubiliejinius metus išgyventi kaip dvasinio atsinaujinimo laiką. Jubiliejus kviečia giliau apmąstyti Dievo gailestingumą, priimti atgailos sakramentą, dalyvauti Eucharistijoje ir atverti širdį Dievo malonei. Vilties dvasia taip pat skatina tikinčiuosius tapti vilties liudytojais pasauliui, ypač tiems, kurie išgyvena skausmą, izoliaciją ar netikrumą.
3. Piligrimystė – jubiliejaus kelias
Popiežius pabrėžia piligrimystės svarbą kaip jubiliejinių metų simbolį. Romos bazilikos – Šv. Petro, Šv. Jono Laterano, Šv. Marijos Didžiosios ir Šv. Pauliaus Už Mūrų – taps pagrindinėmis piligrimų kryptimis. Šventosios durys bus iškilmingai atvertos, simbolizuojant dvasinį perėjimą į naują gyvenimą per atleidimo ir gailestingumo patirtį.
4. Gailestingumas ir socialinis teisingumas
Jubiliejaus tema ragina ne tik gilintis į asmeninį tikėjimą, bet ir aktyviai prisidėti prie socialinio teisingumo kūrimo. Popiežius ragina tikinčiuosius parodyti konkretų gailestingumą per darbus, padedant vargstantiems, kovojant su skurdu, socialine neteisybe ir rūpinantis aplinkos apsauga. Gailestingumo darbai tampa jubiliejinės vilties liudijimu.
5. Ekumenizmas ir tarpreliginis dialogas
Spes non confundit pabrėžia ekumeninio dialogo svarbą, siekiant krikščionių vienybės. Jubiliejiniai metai tampa galimybe stiprinti tarpreliginį bendradarbiavimą ir bendrą tikslą – taiką pasaulyje. Popiežius kviečia visas geros valios tautas ir religijas prisidėti prie taikos ir solidarumo kūrimo.
Popiežius Pranciškus bulėje apibrėžė konkrečias gaires jubiliejaus šventimui:
- Atlaidai bus suteikiami tikintiesiems, kurie atliks piligrimystę į Romą ar kitas paskirtas vietas, taip pat dalyvaus sakramentuose, melsis už popiežiaus intencijas ir atliks gailestingumo darbus.
- Raginama organizuoti vietines iniciatyvas ir renginius, skirtus dvasiniam atsinaujinimui, socialiniam teisingumui ir ekologinei atsakomybei skatinti.
- Skiriama ypatinga reikšmė jaunimo katechezei, skatinant jaunuolius gilinti savo tikėjimą ir aktyviai dalyvauti jubiliejaus veiklose.
Spes non confundit primena, kad viltis yra pagrindinis krikščionio gyvenimo pagrindas, leidžiantis įveikti pasaulio sunkumus ir žvelgti į ateitį su tikėjimu ir pasitikėjimu. 2025 metų jubiliejus kviečia tikinčiuosius susitelkti, atnaujinti savo tikėjimą, tapti vilties liudytojais ir gailestingumo darbais skleisti Evangelijos žinią pasaulyje. Ši šventė yra kvietimas ne tik maldai, bet ir aktyviam dalyvavimui kuriant teisingesnį, taikesnį ir vieningesnį pasaulį.