Baptistai (gr. baptistes – krikštytojas) – viena labiausiai paplitusių protestantizmo atšakų. Atsirado Anglijoje tarp puritonų. Pirmąją baptistų bendruomenę 1612 įsteigė D. Smitas. Vieninteliu tikėjimo šaltiniu pripažįsta Bibliją, krikštija tik suaugusius, t.y. galinčius suvokti krikšto reikšmę. Dvasininkijos nelaiko tarpininke tarp tikinčiųjų ir Dievo.
Baptistų judėjimas, prasidėjęs Anglijoje XVII a., davė pasauliui daugybę iškilių asmenybių, kurios ne tik prisidėjo prie šios religinės krypties plitimo, bet ir paliko svarų indėlį į visuomeninį, politinį ir kultūrinį gyvenimą. Šie žmonės skatino asmeninį tikėjimą, laisvę ir socialinį teisingumą, o jų nuveikti darbai dažnai išėjo už grynai religinės srities ribų.
Vienas žymiausių baptistų – Martin Luther King Jr. (1929–1968), kuris tapo ne tik baptistų pamokslininku, bet ir pagrindiniu figūra Amerikos pilietinių teisių judėjime. Dr. Kingo žinia apie taiką, lygybę ir kovą su rasine diskriminacija tapo pasauline ikona. Jo garsioji kalba „Aš turiu svajonę“ (angl. I Have a Dream) atspindėjo baptistų vertybes, tokias kaip tikėjimas, bendruomeniškumas ir teisingumas. Kingo pastangos įgyvendinti socialinius pokyčius taikiomis priemonėmis sulaukė didelio pripažinimo, o 1964 m. jam buvo įteikta Nobelio taikos premija.
Kitas svarbus baptistų atstovas – Roger Williams (1603–1683), vienas iš Amerikos baptizmo tėvų. Jis buvo iškiliausias asmuo, kuris kovojo už religinę laisvę ir sąžinės laisvę. Išsiskyręs su Anglikonų bažnyčia dėl religinės netolerancijos, Williamsas buvo išvarytas iš Masačusetso kolonijos, tačiau vėliau įkūrė Rod Ailendo koloniją – vietą, kurioje religinė laisvė buvo garantuota visiems. Jo požiūris į religinę laisvę ir sąžinės nepriklausomybę turėjo didelės įtakos JAV Konstitucijos I pataisai, kuria buvo įtvirtinta religijos laisvė.
Charlesas Spurgeonas (1834–1892) yra dar vienas galingas balsas baptistų istorijoje. Jis buvo XIX amžiaus pamokslininkas, kuris dėl savo charizmos ir iškalbingumo tapo vienu garsiausių savo laikotarpio pamokslininkų. Londone jo vadovaujamoje Metropolitan Tabernacle bažnyčioje susirinkdavo tūkstančiai žmonių, kurie klausydavosi jo gilių pamokslų apie tikėjimą ir krikščioniškas vertybes. Spurgeonas taip pat buvo produktyvus autorius, parašęs šimtus pamokslų, kurie buvo platinami visame pasaulyje.
Kitas svarbus baptistų veikėjas buvo William Carey (1761–1834), dažnai vadinamas „šiuolaikinės misijos tėvu“. Carey, kilęs iš Anglijos, tapo pirmuoju Britų baptistų misionieriumi, kuris skleidė krikščionybę Indijoje. Jis buvo labai aktyvus, ne tik skelbdamas evangeliją, bet ir skatindamas švietimą, mokydamas vietinius žmones skaityti ir rašyti. Carey taip pat prisidėjo prie Biblijos vertimo į vietines kalbas ir kovos su neteisybėmis, tokiomis kaip Sati praktika – našlių deginimas. Jo darbai turėjo didelį poveikį ir pakeitė ne tik Indijos, bet ir viso pasaulio misijų veiklą.
Tarp žymiausių baptistų taip pat minėtinas John Bunyan (1628–1688), garsus anglų rašytojas ir pamokslininkas. Bunyan buvo kalintas už savo baptistų tikėjimą ir atsisakymą prisijungti prie Anglikonų bažnyčios. Savo kalinimo metu jis parašė vieną žymiausių krikščioniškos literatūros kūrinių – „Piligrimo kelionė“ (angl. The Pilgrim’s Progress), kuris iki šiol yra skaitomas visame pasaulyje. Bunyan knygoje pasakojama alegorija apie krikščionio kelionę į dangų, išreiškia baptistų tikėjimą asmeniniu ryšiu su Dievu ir individualiu išgelbėjimu.
Reikėtų paminėti ir Jimmy Carterį (g. 1924 m.), buvusį JAV prezidentą, kuris taip pat buvo įtakingas baptistas. Be savo politinės karjeros, Carteris garsėjo savo aktyviu dalyvavimu žmonių teisių gynimo ir humanitarinės pagalbos srityse. Po prezidento kadencijos jis aktyviai prisidėjo prie „Habitat for Humanity“ programos, kuri teikia pagalbą pastatant namus neturtingiems žmonėms. Jo tikėjimas ir baptistų vertybės skatino jį siekti taikos ir teisingumo visame pasaulyje.
Šie iškilūs baptistų veikėjai ne tik formavo savo religinę bendruomenę, bet ir prisidėjo prie visuotinio teisingumo, religijos laisvės bei socialinių reformų, palikdami gilų pėdsaką istorijoje ir visuomenėje.