Amitabha

Amitabha (arba Amithaba) yra vienas svarbiausių budų Mahajanos budizme, ypač Grynosios Žemės budizmo tradicijose. Jo vardas sanskrito kalba reiškia „Begalinis Šviesos Buda“ arba „Begalinis Gyvenimo Buda“. Amitabha yra laikomas užuojautos ir išgelbėjimo buda, kuris savo begaliniu gailestingumu ir išmintimi sukūrė „Grynosios Žemės“ rojų, vadinamą Sukhavati, kur sielos gali atgimti ir pasiekti nušvitimą.

Amitabha reikšmė

Amitabha yra garbinamas kaip Buda, kuris suteikia žmonėms viltį atgimti Grynojoje Žemėje – dvasiniame rojuje, kuriame nėra kančios. Grynoji Žemė yra laikoma vieta, kurioje sielos, atgimusios po mirties, gali toliau praktikuoti Budos mokymus ir pasiekti galutinį nušvitimą.

Pagal Amitabhos priesaiką, jis pažadėjo, kad tie, kurie nuoširdžiai kvies jo vardą ir medituos, galės atgimti jo valdomame dangiškame pasaulyje. Tai yra svarbiausias Grynosios Žemės budizmo tikėjimo aspektas, nes tai suteikia visiems žmonėms galimybę pasiekti nušvitimą, nepriklausomai nuo jų gyvenimo aplinkybių.

Amitabha Grynosios Žemės budizme

Grynosios Žemės budizme Amitabha laikomas centrine figūra. Jo mantra ir vardas yra kartojami kaip būdas susijungti su jo energija ir išlaisvinti save nuo samsaros (gimimų ir mirčių ciklo). Grynosios Žemės budizmo praktikai dažnai kartoja šią mantrą:

„Namo Amituofo“ arba „Namo Amitabha Buddha“.

Manoma, kad šios mantros kartojimas padeda praktikuojančiajam atgimti Grynojoje Žemėje ir pasiekti nušvitimą su Amitabhos pagalba.

Amitabha ikonografija

Amitabha dažniausiai vaizduojamas sėdintis meditatyvioje padėtyje, simbolizuojančioje ramybę ir dvasinę koncentraciją. Jis dažnai laikomas raudonos spalvos buda, simbolizuojančia begalinę šviesą ir gyvybę. Dažniausiai jo rankos laikomos dhyana mudra (meditacijos poza), kuri simbolizuoja gilų susikaupimą ir vidinę ramybę.

Kartais Amitabha yra vaizduojamas stovintis, laikantis lotoso žiedą, kuris simbolizuoja dvasinį atgimimą. Amitabhos lotosas simbolizuoja švarą, kuri kyla iš purvino samsaros pasaulio, bet išlaiko savo tyrumą ir dvasingumą.

Amitabha ir Grynosios Žemės priesaika

Pasak Grynosios Žemės budizmo raštų, Amitabha davė 48 priesaikas, kai siekė tapti Buda. Viena iš pagrindinių priesaikų buvo sukurti Grynąją Žemę, kur visos gyvos būtybės galėtų atgimti ir toliau tobulėti, kol pasieks nušvitimą. Jo pagrindinis tikslas yra padėti gyvoms būtybėms išsilaisvinti nuo samsaros ciklo ir pasiekti galutinį išsivadavimą.

Amitabha yra svarbi budizmo figūra, simbolizuojanti begalinę šviesą, gailestingumą ir viltį. Jis yra garbinamas kaip Buda, kuris suteikia galimybę atgimti Grynojoje Žemėje, kur sielos gali toliau siekti nušvitimo. Amitabha yra dvasinio išsigelbėjimo ir išlaisvinimo iš samsaros ciklo simbolis, ypač Grynosios Žemės budizmo tradicijose, kur jo vardas ir mantra kartojami su tikėjimu ir atsidavimu.